Recenzia: Fiskars a jeho prevodové záhradné nožnice PowerGear™ X (PX94)

Fínska značka záhradného náradia Fiskars je známa svojou charakteristickou oranžovo-čiernou, ale bez preháňania najmä kvalitou. Sami vidíme po susedoch najmä rýle, sekery a nožnice, ktoré ostatne rozoznať už z diaľky, kým pre iné náradie musíme byť bližšie. Najnovšie sme si do redakcie zadovážili novší model nožníc na zástrih konárov a kríkov. Nožnice približne každé dva roky obmieňame ako „prepracované“ alebo len postrácané. V prípade FiskarsPX94 to azda nebude v prvom prípade nutné ani po dvoch rokoch. Pri skúsenostiach s inými oranžovo-čiernymi nástrojmi je to pravdepodobné.

 Fiskars prevodové záhradné nožnice PowerGear™ X (PX94)

Nožnice Fiskars PX94 a prvé dojmy

Fiskars je verné svojmu spôsobu prezentovania nástrojov. Aj v tomto prípade drží v pevnom obale nejaký ten trik, či sponka. Pre jej uvoľnenie nemusíte brať pílku, či iné nožnice. Model nožníc PowerGear PX94 je pre nás nový a nepoznaný. Preto je aj prekvapením pohyblivá spodná rúčka. V holej ruke sa pri stláčaní nožníc objavuje nepoznaný pocit. Možno dokonca neistota, či je to tak správne. Avšak pri strihaní dobrá rady hovoria o používaní rukavíc. Práve vtedy, inak povedané, pri správnom používaní používateľ pochopí, k čomu funkcia slúži. Otáčanie má svoje výhody a pomerne dobrý účel, o ktorom si ešte povieme.

Fiskars prevodové záhradné nožnice PowerGear™ X (PX94)

Vlastnosti a materiál

Konštrukcia a rúčka využíva materiál FiberComp™ posilnený sklenými vláknami. Nožnice sú tak celkom ľahké. Je to citeľné najmä v časti rúčky, kedy čepeľ tvorí porovnateľne tú tvrdšiu a ťažšiu časť. Kovové časti pokrýva vrstva PTFE proti korózii. Čepeľ je tvorená tvrdou kvalitnou oceľou CrMov.

  • Šírka: 68mm
  • Dĺžka: 218mm
  • Výška: 39mm
  • Hmotnosť: 240g
  • Prierez konárov do: 26 mm

Nožnice pôsobia veľmi pevne a ako produkt Fiskarsu je povinnosťou tvrdá a pevná čepeľ. S našimi nožnicami sme si prešli krstom 40 minút práce na hrubých 20 ročných ružiach zväčša živých konárov s minimom mŕtvych tvrdých. Rovnako dlhý čas na okrasných kríkoch a tujách. Poslúžili aj pri zástrihu vŕby a niekoľkých jabloní, ktoré sme si ponechávali práve pre PX94. Nejde len o klasické mechanické ručné nožnice. Vo vnútri sa nachádza prevodový stupeň, ktorý reálne funguje. Tým nie je ani trápením pre ruku prestrihnúť konáre.

Postrehy pri práci s PowerGear™ X (PX94)

Mäkké konáre ako keby ani neboli: Najmä pri drobných konároch mladej vŕby ani necítite, že niečo striháte. Pôsobia, akoby boli z masla. Pri zastrihávaní tenkých konárov a kríkov tak je vo výsledku ruka unavená len tým, že ju držíte nad sebou viac ako zo strihania samotného.

Fiskars prevodové záhradné nožnice PowerGear ™ X (PX94)

Pre praváka: nožnice sú konštrukčne určené pravákom a priamo pre veľké, alebo stredné ruky. Pri výmene ruky za ľavú otáčavá funkcia držadla nemusí byť „priateľská“. Nožnice sú v ľavej ruke menej stabilné, hoci aj tu záleží na naučení vlastnej ruky, alebo tak trochu od dĺžky prstov.

Rúčka je pohyblivá: zmysel pohyblivej rúčky sme objavili až pri práci s rukavicami. Pri stláčaní sa nešúcha rúčka v rukavici. Ak je rukavica znečistená povedzme živicou, nerozťahuje sa nečistota po nožniciach. Hlavný účel, ktorý predpokladáme, je ale samotná funkcia udržania prstov presne tam, kde ich máte pri otvorených a aj zatvorených nožniciach. V rukaviciach to znamená oveľa pevnejšie držanie a stabilitu v ruke. Tým že prsty a dlaň nemajú v rukaviciach správnu citlivosť je táto vychytávka vlastne výhodou.

  • Rúčka sa ani v holej (bez rukavíc) ruke nešmýka
  • Podľa oficiálnych popisov je táto funkcia určená na minimalizovanie otlakov, čo je celkom možné, pretože žiadne na rukách nie sú. Funkcia tak na tom môže mať výrazný podiel. Prsty aj dlaň sa neustále držia toho istého miesta.

Poistka uzamknutia je pri nožniciach povinnosťou: každé správne nožnice majú zásadný pohyblivý prvok mimo samotnú čeľusť v podobe uzamknutia. Niekde je to len akási západka, prekážka otvoreniu, pri iných nožniciach niečo viac. Bráni otvoreniu nožníc a drží ich zatvorené. Prepínací zámok je na PowerGear ™ X, tam kde má byť, pod palcom. Funkčne sa nelíši od bežného použitia. Teší však spoľahlivosť a zvuk „cvaknutia“, podľa ktorého poznáte, že máte prepnuté tak, ako chcete.

Fiskars prevodové záhradné nožnice PowerGear ™ X (PX94)

Náhradné diely: pre prípad poškodenia čepele je dokúpiteľná náhradná, rovnako ako vnútorná pružina. Výmena je možná pre jediné „otvárateľné miesto“, v nožnicovej skrutke s imbusovým závitom. Rozoberať sme neskúšali, hoci technicky konštrukcia nie je náročná.

Nožnice Fiskars PowerGear ™ X

Výrobca Fiskars je jeden z tých, pre ktorého máme slabosť. Priznávame to. Náš názor nie je platený, ale vychádza z reálnych skúseností so značkou a produktami. Aj v tomto prípade potešila ľahká konštrukcia, silná čepeľ, zaujímavá funkcia otáčania držadla. Nožnice nemajú žiadne pogumované časti. Stačia si svojimi materiálmi a pevnosťou, proti otlakom bojuje práve otáčaním rúčky. Vo výsledku tak je dlaň aj prsty stále na tých istých miestach, hoci sa mení vzdialenosť spodnej a hornej rúčky podľa stlačenia. Túto funkciu sme si na iných nožniciach doteraz nevšimli, takže nemáme istotu, či ide o úplnú novinku, alebo vlastnosť, aká je už známa.

Predajná cena PowerGear PX94 sa pri bežnom vyhľadávaní ponúk na Slovensku pohybuje zhruba okolo 20 EUR – 25 EUR. Pri značke, kvalite a materiálovom vyhotovení je to adekvátna cena. Určite pre tých, ktorí majú zbierku Fiskarsiek do záhrady, či za opaskom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu