Veľká červená larva drevotoča obyčajného pripomína medvedíka

Medvedík obyčajný, alebo chrúst, sú hrozbou slovenských záhrad. Jeden z najväčších druhov hmyzu dokáže urobiť veľké škody v záhrade. Larvy oboch druhov sú v skutočnosti oveľa menšie, svetlé a z lariev pomerne rýchlo po zakuklení rastie známy hmyz. V záhradách však môžeme objaviť aj veľkú larvu, ktorá je často veľmi mylne považovaná za práve medvedíka, či chrústa. Hlavou sa môže podobať, aj keď veľkosťou a sfarbením podobné nie sú. Ak totiž nachádzate veľkú červenú larvu – presnejšie húsenicu, po zakuklení z nej na počudovanie môže vyrásť motýľ.

Larva drevotoč obyčajný motýľ drevokazný

Motýľ drevotoč obyčajný

V starom dreve, v drevárni, alebo v miestach nahnívajúceho rozpadajúceho sa dreva, v dierach po inom hmyze a podobne. Všade tam sa môže ukrývať výrazne sfarbená larva v červených alebo hnedých odtieňoch. Jeho nohy môžu byť pomerne ostré, takže sa vie veľmi pevne uchytiť na tkaninách, ak ho beriete do ruky v rukaviciach.

Larva drevotoč obyčajný motýľ drevokazný

Samotná larva tak nemusí byť obávaným medvedíkom, no ani samotný drevotoč obyčajný neveští nič dobré. Ide o škodcu, ktorý môže vážne poškodzovať drevo listnatých stromov. Otvory v kmeni a vetvách sú zjazvené vyhryzenými oblými otvormi a chodbami. Je častým obyvateľom jabloňového dreva, prípadne dreva vŕb, topoľov a ďalších druhov. Napríklad pri miestach prekrytých inými konármi a neprístupnými pre vtákov zameraných na vyhľadávanie podobných lariev (kŕmenie). Je preto vhodné kontrolovať napríklad zabezpečenie proti poľným zajacom, pod ktorým sa skryť motýle a nerušene vyvíjať larvy.

Larva a s ňou spojené zaujímavé čísla a fakty:

  • Húsenica môže byť dlhá až 10 cm
  • Vývoj larvy trvá viac ako 2 roky
  • Samica motýľa môže mať rozpätie krídel až 9 centimetrov
  • Môže naklásť až 1000 vajíčok, pričom vyhľadáva praskliny v kôre stromov. Počas dlhého vývoja sa nie všetky dožijú plnej veľkosti, keďže je bežné pojedať sa navzájom.
  • Po zakuklení sa v 6. alebo 7. mesiaci na svet vykuklí plne lietajúci motýľ

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu