Kvety v záhrade: Tipy, ako si vypestovať krásny oleander

Oleander je stredomorská rastlina, ktorá je v Európe populárna už stovky rokov. Pestovať sa neskôr začala aj v Amerike a ostatných častiach sveta. Keďže ide o subtropickú rastlinu, ktorá neznesie chladné počasie, u nás ju môžete pestovať napríklad v kvetináči. Ako na to?

oleander

Oleander je ker, ktorý kvitne od jari až do konca leta. Jeho kvety sú najčastejšie bielej alebo ružovej farby, no vybrať si môžete aj napríklad žlté alebo sýto červené farby. Základné pravidlo je dopriať im dostatok slnka, tepla a vody, inak je ich pestovanie v podstate nenáročné.

Základná charakteristika oleandra

  • Botanický názov je nerium oleander,
  • v našich podnebných podmienkach je vhodný na pestovanie v kvetináči,
  • dorastá do výšky 100 – 250 cm,
  • kvitne počas celého leta,
  • je veľmi málo odolná voči mrazom,
  • ide o silno jedovatú rastlinu,
  • najlepšie jej vyhovuje pôda bohatá na humus.
  • strihu oleandra sa venuje tento článok
  • oleandre sú v ponuke ako kríky, aj na kmienku

Pestovanie oleandra

Na to, aby ste si vypestovali krásny oleander, nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti. Najskôr si vyberte druh, ktorý si chcete zasadiť. Následne si dobre rozmyslite, na aké miesto olender dáte – určite ho zasaďte do kvetináča, ktorý položíte na slnečné miesto a kde bude dostatočne chránený proti prievanu. V zime ho preneste napríklad do pivnice, kde bude približne 5 – 10 stupňov.

oleander

Dôležitá je aj dostatočná vlhkosť. Počas leta dbajte na to, aby bola miska pod kvetináčom vždy plná vody. Naopak, v zime ju polievajte menej často (cca raz za 10 dní) a dajte pozor iba na to, aby nevyschla. V lete, keď je viac ako 25 stupňov, roste listy pomocou rozstrekovača. Okrem polievania je dôležité aj hnojenie. Počas jari doprajte oleandru tekuté hnojivo raz za 14 dní.

Pokiaľ sa vášmu oleandru darí, nezabudnite na presádzanie. Spravte tak približne každé dva až tri roky. Vždy používajte substrát, ktorý obsahuje rašelinu, humus a mačovinu v rovnakom pomere.

Na čo si dať pri pestovaní oleandra pozor?

Oleander je náchylný na choroby ako pleseň sivá či ascochyta. Podstatné je napadnuté časti rastliny čím skôr odstrániť, aby sa choroba neprenášala. Oleander taktiež často napádajú parazity. Zistíte to tak, že listy rastliny zmenia svoju farbu. Na ich odstránenie stačí umyť listy denaturovaným liehom alebo slaným mydlovým roztokom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu