Automatické kávovary, ich čistenie a odvápnenie: na toto nezabúdajte

Automatické kávovary sa postupne predrali z kaviarní a reštaurácií aj do bežných domácností. Vieme si tak načasovať a nastaviť konkrétny typ kávy a nezostávame  tak obmedzení na zalievanú v duritke v štýle našich rodičov. Doba nám priniesla aj nové chute a tak tieto stroje ponúkajú hneď niekoľko druhov, variácie, mix s mliekom, a rôzne ďalšie vymoženosti.

 KRUPS Evidence Titan recenzia kávovaru

Jedno zásadné negatívum sa však s automatickými kávovarmi spája a je ním údržba. Nie každý sa chce dobrovoľne pustiť do údržby a teda určitých čistiacich programov. Výrobcovia automatických domácich kávovarov vyvinuli mnoho automatických programov, ktoré sa o to postarajú. Ľuďom však skôr prekáža riziko, že niečo popletú, prípadne nutnosť obstarávať prípravky a chémiu. Na čistenie kávovarov používame a teda aj rozlišujeme dva rôzne smery, ktorými sa uberať pri zaistení chutnej kávy bez pachových a chuťových prímesí. Tie neznehodnocujú dojem z kávy len vám, ale aj návštevám.

Čistiace tablety ako nevyhnutnosť

Čistiace tablety slúžia na prečistenie priestorov, ktorými prechádza pomletá káva. Vnútorný priestor, ktorý je neprístupný, je potrebné rovnako tak prečistiť, ako aj všetko vonkajšie. Slúžia na to čistiace programy, ktoré zaistia, že sa sprístupní to vnútro, ktoré je na čistenie určené. Ideálne spôsobom, ktorý je predpísaný priamo výrobcom a aj prípravkami, ktoré určí výrobca. Vo všeobecnosti ale platí, že tvar tabliet, ak sa zmestia do výrobných otvorov na prístroji, je možné vzájomne používať.

Čistiace tablety slúžia na prečistenie kávových ciest a čistiaca zmes si prejde celým procesom, ako samotná káva, až von. Múdre kávovary vám počítajú jednotlivé kávy a samé upozornia, kedy prečistiť kávové cesty. Káva po rozomletí a zahriatí má určitý obsah tuku, ktorý môže mastiť priechody. Tablety majú účinok práve na aj túto mastnotu. Niektoré môžu mať aj preventívne účinky proti usadzovaniu neskoršej mastnoty.

Roztoky a prášky proti vodnému kameňu ako nevyhnutnosť

DeLongh odvápňovačProti vodnému kameňu mnohí bojujeme využívaním dojčenskej vody s nízkym obsahom niektorých minerálov. Pri používaní klasickej vody je vhodné myslieť aj na čistiace prášky proti vodnému kameňu, prípadne roztoky. Podoby tohto prípravku sú rôzne, no vo výsledku si vyžadujú, aby v predpísanom pomere boli obsiahnuté v nádržke na vodu a s touto vodou je nutné prejsť cyklus čistenia. Ak sa voda nespotrebuje, je nevyhnutné ju vyliať, nádobu prepláchnuť a spustiť jeden proces bez toho, aby ste kávu použili na pitie.

Trend ekológie zasiahol aj čistiacu chémiu. Trhovo obľúbeným je prípravok DeLonghi EcoDecalk a hoci ide o výrobok pre kávovary DeLonghi, reálne ide o prípravok na akýkoľvek kávovar. Otestovali sme si to niekoľko krát. Vo výsledku je efekt ten istý. V rámci ceny za prečistenie a kvality ide o jeden z najzásadnejších produktov na trhu. V rámci porovnania ceny vychádza najdostupnejšie aj vzhľadom na skladovú zásobu na elu.sk a v ponuke tiež v obchode maxa.sk.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu