Škodcovia v záhrade: Vtáky. Obrana proti vtákom a ich plašenie

Vtáky sú pre vašu záhradu prínosom a zároveň skazou. Vy sa musíte rozhodnúť, čo je pre vás a vaše plodiny, či orientáciu záhrady viac. Ich prítomnosť, alebo záhrada bez spevavcov? Vtáky sú požierači húseníc a chrobákov. Veľa krát je medzi zástupcom sveta hmyzu škodca, ideálne medvedík obyčajný, obrnený veľký chrobák s veľkými hrabákmi, ktorý vie narobiť medzi korienkami v záhrade paseku.

Holuby vtáky

Holuby vedia narobiť problém pri hlúbovej zelenine a drobné spevavce a vrabce dokážu vyžrať čerešne, ríbezle, maliny, černice a mnoho iného drobného bobuľového ovocia.

Obrana proti vtákom

Proti vtákom sa dá brániť nasadením armády vycvičených kastrovaných mačiek, ale oveľa reálnejšie sú siete. Následne najlacnejší spôsob je výroba umelých vtákov s pierkami zavesených na konároch tak, aby vytvárali dojem veľkých dravcov. Tento nápad si žiada trochu vynaliezavosti a fantázie. Bežne sa ale používajú rôzne trblietka odrážajúce svetlo. Vtáky to znepokojuje a plaší. Obaly od DVD, samotné DVD a CD, odpálené CD, plastové kryty, obaly od videokaziet, igelity a šušťavé látky kombinované s plastami, alebo rovno séria 20 diskogúľ so zrkadielkami a máte záhradu bez vtákov. Už len vymyslieť zaujímavé miesto, kde tieto plašičky umiestniť a o starosť máte menej.

Vtáky ako útočníci na ovocí

Vtáky veľmi radi siahnu po mäkkom ovocí. Poškodia ho a vyzobú, vyžerú s pomocou zobákov sladkú dužinu, alebo len poškodia ovocie iné, keď vidia iné obsadené iným vtákom. Tým otvoria cestu ďalšiemu hmyzu a ďalšiemu poškodeniu. Vtáky majú na svedomí veľké škody. Veľké kŕdle vtákov môžu spôsobiť škody na majetku vo veľkých sadoch. Najrýchlejšie im padajú za obeť drobné bobuľové druhy ovocia, kríkové ovocie. Ak nie sú rušené mačkami a dravými vtákmi, dokážu sa ovocím aj prejedať.

Vrabce vtáky

Vtáci pritom útočia aj na jarné kvety. Pochutia si na okvetných lístkoch, siahnu po tej troche mäkkého stredu, keď inde nie je toľko potravy. Poškodia tým zárodok budúceho plodu, ktorý už nevyrastie. Preventívne sa tak dá proti vtákom bojovať pomocou sietí ešte pred dozrievaním ovocia a pred klíčením semien.

Hrabavé sú taktiež pohromou

Sú na Slovensku záhrady, kde bojujú s celkom inými vtákmi. Nasadené plodiny sú lákadlom pre bažanty, prepelice, ale aj pre „susedovie“ sliepky s kohútom. Akákoľvek hrabavá hydina, domáca či divá, je pre hriadky katastrofou. Semená sú vyhrabávané, nevyžraté a roznesené všade navôkol. To znamená, že aj zelenina vyklíči na povrchu a v záhradách je po čase ešte väčšia pohroma.

Vodné vtáctvo môže tiež robiť problém

Pokiaľ máte záhradné jazierko s rybkami a žabami, neželané budú aj vodné vtáky. Osamotené kormorány sú pohromou, ktorá dokáže veľmi rýchlo vyžrať ryby z jazierka. Aj milovaný a obdivovaný bocian nemusí byť želaným návštevníkom, ak vám vyžerie žaby a ryby. Žaby pritom niektorí záhradkári používajú ako prirodzeného predátora proti slimákom. Žaby si na nich pochutia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu