Bočné plachty na altánok a terasy: #2 inštalácia a postrehy

V minulom článku nášho seriálu venovanom bočným plachtám altánkov a terás, sme začali s objednávkou a ponúkli možnosť s ktorou sme vyriešili všetky starosti s výberom a hľadaním. Rovnako tak aj skupiny na Facebooku, ktoré združujú nadšencov pre svojpomocné úpravy a vylepšenia domov a záhrad, uvádzajú stránky https://www.jvplusav.sk/ ako miesto, ktoré dokáže ušetriť pomerne veľa práce a trápení pri objednávke. Ako sme spomenuli, rozhranie majú postavené pre zákazníka tak, aby bol schopný objednávať bez nutnosti privolania pracovníka a inštalátora. Meriate a inštalujete sami.

priehľadná fólia ako bočná stena altánku

Svojpomocné riešenie nebude vyzerať tak dobre, to sme si priznali už pred časom. Ako už bolo v článku o nákupe spomenuté, objednávali sme typ R9. Zakrývať nám mal priestor, ktorý je vystavený prúdeniu vzduchu a priefuku lístia zo susednej záhrady. Plachta mala byť riešením proti vetru, nečistotám, prach, snehu, čiastočne však aj proti hmyzu a vtákom.

Doručenie a prvé zoznámenie

Pri výrobkoch na mieru do určitej miery viete, čo dostanete. V prípade plachty, ktorú očakávate ako extrémne ťažkú a neskladnú, aké mávajú na pohostinstvách a terasách na peších zónach, čakáte veľa práce už pri preberaní zásielky. Prvým zoznámením tak bolo určite menšie balenie, ako sme čakali. Veľmi ľahké. Plachta je tenká, napriek tomu odolná v ťahu, odolná aj pri pokrčení. Bolo nám jasné, že pre inštaláciu bez ťažkostí a zbytočných zdržaní to chce dvoch ľudí. Najmä preto, aby pri prvom premeraní pomohol ten druhý s napnutím a vymeraním tej správnej polohy. To nebol náš prípad, preto vymeranie trvalo asi 5 minút.

plachta na altánok alebo terasu, balíček

Foto: balíček a rozbalenie.

Model a inštalácia (svojpomocne)

Plachta s uchycovacími kotviacimi remienkami má v našom prípade horné zapínanie. Ide o kotviaci remienok s vlastným úchytom. Bočné steny sa uchycujú cez turniket. Na počudovanie je celá inštalácia veľmi jednoduchá. Nevyžaduje si totiž žiadne extrémne prípravy. Potrebným náradím bolo:

  • Balíček malých skrutiek (voľte nerezové)
  • Skrutkovač (elektrický, alebo aku skrutkovač ušetrí množstvo času)
  • Rebrík

Zapínanie plachty turniket oko

Foto: Oká na remienky a turnikety pred nasadením.

Nič viac nie je potrebné. Výrobok prichádza hotový. Zo škatule ho vyberiete a vystriete. Prípadné pokrčenie materiál nepoškodzuje. Neúmyselne sa nám podarilo pri dvíhaní niekoľko krát pokrčiť aj priehľadnú časť a nedošlo k poškodeniu, ktoré by na priehľadnosti niečo zmenilo. Napriek tomu plachtu nepodstupujeme crash testom. Kupovaná bola pre reálne využitie a používanie. Veríme, že čo najdlhšie.

plaqchta na altánku zapínaná cez turniket

zapínanie plachty cez turniket

Foto: Turninet je skvelý v tom, že nič ďalšie (laná, retiazky, remienky) k zapnutiu nepotrebujete. Stačí pootočiť polkruhom na ňom. Urýchľuje to napnutie plachty.

Postup inštalácie si nežiada žiadne extrémne vedomosti a zručnosti. Potrebujete nájsť potrebný stred a výšku. Od výšky následne postupovať s napnutou plachtou (prirodzene, nie príliš nasilu a ani nie voľne.). Dostatočne prekryť hranoly, na ktoré je výrobok určený. Prípadne je na ich stránke aj videonávod.

zapínanie plachty na altánku cez remienok

Foto: Ak už máte správnu výšku a polohu uchyteného oka na remienok č. 1, pokračujte na druhé očko pre remienok č. 2. Vložte si ho do otvoru a až tak primeriavajte. Získate lepšiu istotu, kde bude očko na tom najlepšom mieste.

Na plachte by už pri vymeraní nemali byť vypukliny a príliš voľné miesta. Prípadné zlyhania pri stavbe altánku (nerovnaká šírka a uchádzanie hranolu), ak ste si doteraz nevšimli, teraz budú vidieť.

extol aku skrutkovač

Foto: Aku skrutkovač výrazne ušetrí prácu. Po pár minútach je hotovo.

  • POZOR: Začnite od horného hranolu s potrebnou výškou. Jednotlivé spony vždy po inštalácii postupne spájajte s plachtou. Inštalovať samotné spony na altánok s plachtou čakajúcou na zemi je veľmi zlý nápad.
  • POZOR: plachtu nepokladajte na trávnik. Nech si ju zbytočne nezanesiete trávou, alebo prachom. Plachta sa výborne umýva a ako vodeodolnej umývanie nevadí použitie bežných saponátov.

plachta na altánok alebo terasu, skúška

Foto: V našom prípade máme spodnú časť plachty riešenú ako „tunel“. Vložiť do nej môžeme rúrku od garniže, tyč kovovú, drevenú, respektíve akúkoľvek. Postará sa o vyrovnanie plachty, držanie tvaru na spodnej časti, avšak hlavne pri rolovaní hore to pôjde oveľa ľahšie.

Záver a skúsenosť

Skúsenosť v tomto prípade prispela k ďalšiemu obsahu magazínu domazahrada.sk. Plachta prichádza ako ľahký, výborne skladný výrobok. Jej zrolovanie a pripevnenie hore na remienkoch je záležitosť veľmi jednoduchá. Najmä plachta je ľahká. Pracovať s ňou môže aj krehká žena bez veľkej námahy. Až na výšku altánku, ktorú môže byť pre menších ľudí prekážkou. V našom prípade sme plachtu inštalovali začiatkom júla 2022 keď sa na južnom Slovensku preháňali mimoriadne silné horúčavy a večer silné vetry. Odolnosť sponiek a plachty prežila zaťažkávajúcu skúšku, kým v okolí lámalo stromy.

altánok či terasa, bočná stena z priehľadnej fólie

Foto: V tejto chvíli bolo jasné, že altánok čaká celkom iná budúcnosť, ako doteraz.

Tým, že sme si prešli celý proces nákupu, zadávania vlastností do formulára, aj inštaláciu a mali možnosť komunikovať s výrobcom, keď sme mali otázky (odkvap a možnosť blokovania zapínania po boku), dovoľujeme si výrobcu https://www.jvplusav.sk/ odporúčať. Ako populárne riešenie známe vo Facebook skupinách nadšencov pre altánky a záhradné stavby. Rovnako tak ako riešenie s ktorým máme osobné skúsenosti. 12 mesiacov zvažovania, polhodina objednávky, nakoniec asi 10 minút inštalácie. Výsledok mení význam altánku a znižuje prach, dážď a iných nevítaných hostí vo vnútri.

pohľad z vnútra, ez plachtu von z altánku

Foto: Pocit vo vnútri? Vietor ustal a s ním spojené ďalšie neduhy, či zredukované nečistoty a prach.

Čítajte ďalej:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu