Uľahčite si jarné upratovanie s týmito pomocníkmi

Čas jarného upratovania sa vytrvalo približuje. Žiaľ v tomto prípade nás povinný home office nezachráni. Práve naopak. Sme väčšinu času zavretí medzi štyrmi stenami. Baktérie sa množia jedna radosť. Ako proti tomu bojovať?

upratovanie domácnosti

Vodkový kúpeľ

Nie, nie je to tak, ako to vyznieva. Zažeňte lákavé predstavy a vrhnite sa na upratovanie. Lenže akú úlohu v ňom zohrá vodka? Vodka, rovnako ako každý iný alkohol, má dezinfekčné účinky. Na rozdiel od rumu či whisky je však bezfarebná a bez výrazného zápachu. Perfektne sa preto hodí na čistenie tých predmetov, ktoré sa jednoducho nevojdú do práčky. Dobrým príkladom je matrac, na ktorom trávime tretinu života.

Baktérie, ktoré sa v spotenom a špinavom matraci množia, produkujú nepríjemný zápach. Nič, čím by ste chceli privítať návštevu. Namiesto toho, aby ste čakali na zázrak, kúpte si lacnú vodku. Naplňte ňou fľaštičku od spreju a postriekajte celý matrac. Počkajte, kým vyschne, a môžete ho znovu používať.

Ocot: Úhlavný nepriateľ vodného kameňa

Každej žene – a aj niektorým pánom – je známe, že ocot efektívne odstraňuje vodný kameň. A to naozaj odvšadiaľ. Používa sa na čistenie varných kanvíc, odtokov v umývadlách a mastných panvíc, no napadlo vám niekedy použiť ho na očistenie sprchovej hlavice? Pritom sprchová hlavica je ideálnym pútačom pre zvedavé pohľady.

Postup je jednoduchý. Navlečte na zanesenú sprchovú hlavicu igelitové vrecko, až po okraj ho naplňte octom a na vrchu ho upevnite gumičkou, aby z hlavice nespadlo. Nechajte ocot pôsobiť niekoľko hodín. Pri výraznejšom znečistení pokojne aj celú noc. Keď vrecko zložíte dolu, hlavicu dosucha utrite. Nebudete veriť vlastným očiam, keď sa v nej uvidíte ako v zrkadle.

upratovanie domácnosti

UVC sterilizátor

Uf, tu už ideme na inú úroveň. Ak nie ste ten typ človeka, čo sa zanovito drží toho, že každú špinu dokáže odstrániť domácimi potrebami alebo octom, natiahnite oči. UVC sterilizátor je vcelku moderný špás, no za svoju krátku existenciu dosiahol úspechy, o akých sa iným čistiacim prostriedkom ani nesnívalo. UVC sterilizátor totiž nie je tak celkom prostriedok. Je to elektronika. UVC sterilizátor nájdete v dobrom elektre, napríklad aj v Nay. Nemusíte sa báť ani vysokej ceny. Cena tejto dezinfekčnej lampy sa pohybuje v Nay okolo 50 €.

UVC svetlo, ktoré sterilizátor vyžaruje, stačí nechať pôsobiť niekoľko sekúnd. Podržíte sterilizátor nad predmetom, ktorý chcete zbaviť roztočov, choroboplodných zárodkov, vírusov, plesní či baktérií, a hotovo. Máte upratané. Môžete ho použiť na dezinfekciu kuchyne, produktov osobnej hygieny, matracov a vankúšov, skrátka všetkého, s čím prichádzate pravidelne do kontaktu a čo je náchylné na usádzanie mikróbov.

TIP: Zvláštnu pozornosť UV sterilizátora si vyžadujú predovšetkým naše smartfóny, ktorých sa neustále dotýkame, kde kade ich pokladáme a prikladáme si ich k uchu.

Upratovanie koberca

Koberce sú pri jarnom upratovaní kategóriou samy o sebe. Ich čisteniu sa vyhýbame až do doby, kým to nie je neúnosné. Ani potom však často nevolíme správne prostriedky. Bežné vysávanie zvyčajne nestačí. A nie, zázraky sa neudejú, ani keď vymeníte nadstavec.

Špina býva v koberci zažratá hlboko, pretože ju tam neustálym chodením zatláčame. Niekedy by prišiel vhod tradičný prašiak a praker, no o tom už môžeme dnes iba snívať. Ak by ste aj prašiak nejakou náhodou našli, rýchlo by ste zistili, že okoloidúci sa na vás pozerajú ako na podivína.

Našťastie existuje brilantný, a zároveň veľmi jednoduchý spôsob, ako koberec zbaviť nielen prachu, ale aj vlasov a zvieracích chlpov. Volá sa gumová stierka. Prípadne môžete použiť aj gumovú rukavicu. Prejdite ňou po koberci a budete zhrozený, koľko nečistoty v ňom bolo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu