Matrace na spanie: ktoré vlastnosti hľadať, aké sú tie najlepšie a prečo?

Poznáme to všetci. Celý deň v práci, náhlime sa a poobede myslíme iba na to, ako si znova ľahneme do postele a pôjdeme spať. Pre dobrý spánok je okrem kvalitnej postele dôležitý aj vhodný matrac. Pri nákupe a výbere nového matraca by sme mali myslieť najmä na spánok. Nezabudnite, že matrac nie je cieľom. Je iba prostriedkom.

Matrac na posteli, aké sú matrace

Najlepší matrac neexistuje

Každý z nás je iný, takže pre každého je najvhodnejší iný matrac. Preto všeobecne najlepší matrac neexistuje. Pri výbere je okrem materiálu dôležití aj to, koľko má matrac zón. Zóny sú v podstate úseky matraca, ktoré majú rôznu tuhosť alebo profilovanie. Vzhľadom k tomu, že každá časť nášho tela je inak ťažká, je nutné, aby každá časť matraca bola inak tuhá a inak sa prispôsobovala nášmu telu. Naozaj kvalitný matrac by mal mať aspoň 5 zón s rozdielnou tuhosťou, tie najlepšie mávajú 7 a viac. Rovnako dôležité je aj to, ako kvalitne sú jednotlivé zóny spracované. V neposlednom rade by mal mať bodovú elasticitu. To znamená, že pri zatlačení sa neprehýba inde ako v mieste tlaku.

Výška matraca je dôležitý  parameter

Čím je vyššia výška, tým sa matrac dokáže lepšie prispôsobiť. Pri štandardnej váhe dospelého človeka by mala byť minimálna výška jadra aspoň 12 cm. Platí pravidlo, že čím vyššia váha spiaceho, tým vyšší by mal byť matrac. Matracom sa dá prispôsobiť aj výška ložnej plochy. V prípade postelí s nízkym umiestnením roštu sú vhodnejšie matrace s väčšou výškou.

Matrac na posteli, aké sú matrace

Aké druhy matracov existujú? Vyberte ten správny!

Pružinové a taštičkové matrace

Oba tieto typy matraca sú tvorené pružinami. Rozdiel je ale v tom, že pri taštičkových sú jednotlivé pružiny zašité do textilných vreciek – „taštičiek“, ktoré umožňujú individuálne reagovať na tlak tela a optimálne tak rozložiť jeho hmotnosť. Takto taštičkové matrace obmedzujú niektoré nepríjemné efekty hlučnosti klasických pružinových matracov. Oba typy majú výbornú priedušnosť – vďaka tomu sú veľmi odolné voči výskytu roztočov, plesní a baktérií. Matrace sa vyznačujú obvykle vyššou tuhosťou.

Matrace z lenivej peny

Materiál, vysokoelastická polyuretánová, tzv. lenivá pena mení svoju tuhosť v závislosti na teplote a tlaku tela užívateľa. To znamená, že matrac pri kontakte s telesným teplom mäkne, telu sa prispôsobí, čím dochádza k rovnomernému rozloženiu hmotnosti a skvelému vytvarovaniu podľa kriviek tela. Vďaka efektu takzvaného „pomalého vracania sa do pôvodnej polohy“ obmedzuje tento typ matraca protitlak, nedochádza k narušeniu krvného obehu a naviac je eliminovaný vznik preležanín.

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace umožňujú kombinovať dobré vlastnosti jednotlivých materiálov a veľmi dobre tak rozčleniť matrac do zón s rôznou tuhosťou. Zaujímavá je tiež možnosť vytvoriť matrac s tvrdšou a mäkšou stranou. Podľa použitých materiálov sendviča sa môže líšiť i cena matraca, od nižších až po exkluzívne matrace.

Gélové matrace

U takýchto matracov je spacia plocha vyplnená gélom, ktorý je položený na nosnej doske (väčšinou PUR pena, alebo bio pena). Gél je dokonale elastický a perfektne sa prispôsobuje telu. Zároveň sa u týchto gélov uvádza doživotná záruka nepreležania. Ďalšími prednosťami sú vynikajúce hygienické vlastnosti a výnimočné schopnosti odvodu tepla, čím sa znižuje potenie.

Viscoelastické matrace

Studené peny (alebo visco peny) sú niekedy označované ako HR z anglického HighResilience, teda vysoko pružné, elastické. Tento materiál sa dokáže pružne prispôsobiť ľudskému telu. Zároveň však vyniká pevnosťou a tvarovou stálosťou, ktorá zamedzuje deformáciám. Naviac má studená pena výbornú priedušnosť, optimálne odvádza teplo a obmedzuje tým výskyt roztočov.

Bio pena

Novinkou sú bio peny. Tie sa vyznačujú oproti klasickým HR PUR penám vysokým obsahom prírodných olejov, majú lepšie antibakteriálne vlastnosti a sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Najznámejšie sú matrace s doskou vyrobenou z peny Greenfirst. Tá obsahuje esencie z citrónovníka, levandule a eukalyptu, ktoré do 6tich týždňov spoľahlivo zničí všetky roztoče.

Latexové matrace

Medzi najluxusnejšie a najdrahšie matrace sa radia tradične matrace latexové. Vyrábané sú zo zmesí syntetického a prírodného latexu – kaučuku. Čím väčší podiel má prírodný latex v matraci, tým je výrobok kvalitnejší ale tiež aj drahší. Silná stránka je bodová elasticita. Latexové matrace sa tiež vyznačujú hlavne dlhou životnosťou a veľkou mäkkosťou. Ako nevýhoda môže byť nižšia priedušnosť matraca, ktorú výrobcovia zvyšujú dodatočnými vertikálnymi otvormi v matraci.

Oblasti produktov v predaji:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu