Nábytok, ktorý vám vyrastie. Tvarované stromy ako stolička či luster

Drevený nábytok je bežnou súčasťou nášho interiéru, no mať nábytok zo stromu a využívať jeho funkciu bez toho, aby ho niekto postavil z jednotlivých dielov, v takom prípade tu niečo nesedí. Teda na takejto stoličke sa dá sedieť, no aby bola bez dielov? Gavin Munro je umelec, ktorý oživil jedno výnimočné záhradnícke umenie. Pomocou tvarovania stromov sa pokúša o docielenie tvarov tak, aby vo výsledku vytvorili celý nábytok. Čiže žiadne diely, žiadne klince, žiadne lepidlá. Jednoducho čistá príroda.

Tvarované stromy, keď nábytok vypestujete

Na prírodno bez chémie

Doslova na prírodný spôsob vyrobiť nábytok je nesmierne náročné. Najmä čo sa času týka. Niekoľko rokov čakania si teda vedia dovoliť len ozajstní pôžitkári a zberatelia netradičných interiérových doplnkov. Nie len, že si musia na výsledok počkať, nemajú zaručený ani stopercentný tvar. Veď dreviny, ktoré sú na toto umenie využívané, nie sú stopercentne plánovateľné. Pri pestovaní stoličiek sa využívajú od jediného po štyri stromčeky. Iné dizajny rastú v predpripravených formách.

Najčastejšie pestujú stoličky

Najčastejším nábytkom, ktorý celé sady preslávil, sú stoličky. Najmä tie, ktoré rastú z jediného stromu. Vo videu nižšie je zobrazený postup, ako sa vôbec zo stromčeka stane stolička.

Pestovanie nábytku si žiada neustálu kontrolu, každý týždeň nastavenie dreva do foriem a skrúcanie tak, aby sa celá drevina vyvíjala tým správnym smerom. Dá sa tak hovoriť o poriadne náročnej práci, ktorá v sebe miesi nie len zmysel pre dizajn, ale aj unikátne znalosti o drevinách, rýchlosti rastu a znalosti ich zdravotného či fyziologického stavu.

Tvarované stromy, keď nábytok vypestujete

Ide o zaujímavý tip pre domácich záhradkárov. Zo štyroch stromov by tak mohli vytvoriť vlastné posedenie. Chce to len vynaliezavosť.

Foto: facebook.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu