Nemálo domov rieši údržbu predzáhradok rôzne. Drobný priestor pred domom, neraz uzatvorený, alebo menej dostupný, priťahuje burinu. Tí väčší smoliari bývajúci pri pohostinstvách sú často zachytávačom odpadkov, alebo vysoká tráva v nich zachytí to, čo v nich držať nechcete. Odkvapové rúry, nekvalitná pôda, možno neustály tieň, či technické ministavby ako skrinka pre plynovú prípojku, šachty a podobne, výrazne sťažujú akúkoľvek zásadnú „predzáhradkovú“ architektúru.
V prípadoch malých málo prístupných priestorov pokrytou zeminou sa v nich naozaj môže dariť najviac burine. Nie je žiadnou novinkou, že ideálny spôsob, ako takýto priestor ponechávať bez údržby a na oko pekný, je skombinovať pomaly rastúcu živú prírodu a prírodu neživú. Príkladom nech je náš malý vlastný mini-projekt v predzáhradke.
Pohrať sa trochu svojpomocne s predzáhradkou sa nezdalo byť komplikované, hoci možno ani celkom jednoduché. Tento článok chce byť skôr malou motiváciou pustiť sa do podobných projektov, keďže nejde o nič náročné. Fyzicky, ale ani finančne. Prekvapivo ide o zábavnú a pomerne rýchlu zábavu, ktorá zaberie v skutočnosti len pár minút. Ubehne tak rýchlo, že máte pocit, akoby jedna predzáhradka nestačila… Najviac času zaberie príprava podkladu. Podobne pritom môže byť riešená aj predzáhradka pri obytných domoch, hoci tam odporúčame siahnuť po súhlasoch so správcom budovy. Pre tých, ktorí by radi videli priebeh u nás, nech sa páči:
V realite je nutné zhodnotiť, aké rastliny sú nasadené. Zem je dobré prerýľovať, prečistiť od koreňov a rastlín, ktoré by mohli silou dvíhať geotextíliu a narobiť neporiadok neskôr, pri klíčení, alebo vyrastaní z koreňov. Silne zarastené plochy sa bežne ničia herbicídmi. Napríklad tie, ktoré majú byť celkom mŕtve. V našom prípade máme niekoľko drevín, ktoré tento rok nebudú poznačené burinou. Plocha už bola pripravená, no pre čakanie na mulčovaciu kôru stihla trávička dorásť. Jednoduchá tráva pod mulčovacou kôrou zachynie. Geotextíliu vystierame na celú plochu. Výrez pre stromčeky a rastliny si robia ľudia rôzne. Výrezom do plachty a pretiahnutím cez strom, alebo prestrihnutím plachty na jednom mieste a obalením kmeňa na spôsob písmena C.
Spoje textílie sa prekrývajú dostatočne hrubým kúskom, alebo pri rovnom prestrihnutí sa posúva textília, aby bola prekrytá aspoň 10 – 20 cm. Jej úlohou nie je len blokovať burinu, alebo udržiavať štrk a mulčovaciu kôru bez kontaktu s hlinou. Svojim spôsobom sa tak dá v prípade potreby štrk, aj mulčovacia kôra stále použiť na niečo iné, alebo na inom mieste. Dajte si pozor, aby ste nezaslepili prístup vody k rastlinám prirodzenou cestou, ale v prípade sucha aj cielenému polievaniu. Pri ich polievaní by ste mali byť schopní bez ťažkostí dostať vodu pod kmeň a teda ku koreňom.
Počítajte s tým, že pri okrajoch a obrubníkoch nie je žiadúce, aby bol v rovnakej výške, ako podklad. Počítajte preto s potrebnou hĺbkou. Nie iba pri predzáhradkách, ale kdekoľvek.
Vysypať vrecia so štrkom má niečo do seba. Geotextília poslušne líha a vypĺňa priestor zaťažená štrkom. Kamienky existujú v rôznych variantoch, veľkostiach a tvaroch. Jedno vrecko takéhoto štrku nás vyšlo na 2,50 EUR s váhou 25 kilogramov, čo je v skutku smiešna suma. Na úpravu vysypaného štrku stačia ruky a rukavice. Je to ako hra detí s pieskom, hoci s väčšími zrnkami.
V našom prípade kombinujeme priestor osvetlený slnkom štrkom a miesta, ktoré sú v tieni, mulčovacou kôrou. Na niektorých miestach čakajú na vyrašenie tulipány, preto bolo vynechané určité miesto pre mulčovaciu kôru vysypanú priamo na hline. Po vybratí cibuliek aj do tohto miesta pribudne geotextília a zaťaží sa kôrou, prípadne štrkom.
Bezúdržbová predzáhradka, čiže predzáhradka, ktorá vás nebude nútiť pravidelne preliezať a kosiť miesta, kam sa kosačka nedostane… takú zvládne vysypať sypkým materiálom naozaj každý. Pekné je kombinovanie živej a neživej prírody podľa vášho vkusu. Vy ste tí, ktorí sa na to budú pozerať z vlastného okna pri vykúkaní po poštárke, či na toho, kto zvoní na zvončeku. Vysypávanie takýchto plôch môže byť zábavné. Vhodnou voľbou je mať pri tak nízkej cene viac štrku po ruke, prípadne sú obľúbené kombinácie svetelných odtieňov a ich cielené naaranžovanie. Náš prípad sme doplnili šlapákmi.
Šlapáky, ktoré vedú do skrinky s plynovou prípojkou, sú andezit dúhový, ktorý sa štiepe na tenké kamenné bloky. Umiestniť ich do štrku nie je žiadna komplikovaná úloha. Pritlačte ho a trasením a krúživým zatlačením k zemi ho usadíte pevnejšie a rovnako usadíte aj štrk pod nimi. Stanú sa pevnejšie. Následne takýto kameň poslúži na spriechodnenie štrkom vysypanej plochy bez toho, aby sa v štrku zanechávali stopy po obuvi. Šlapáky na snímke sú z ponuky kamenta.sk, z balenia, ktoré malo slúžiť pôvodne na iné účely, avšak ich tvar a veľkosť motivovala aj k tomuto využitiu. Ponuka tohto predajcu motivovala vyriešiť burinu v predzáhradke, najmä cenou štrku. Odporúčame pokojne prikúpiť vrecko navyše.
0 komentárov