Pripojenie doma: Aký rozdiel je medzi modemom a routerom?

Aj keď modem a router vyzerajú rovnako, každý z nich plní úplne inú funkciu. Zatiaľ čo router vytvára sieť medzi zariadeniami vo vašej domácnosti, modem túto sieť pripája k internetu. V článku je možné nájsť vysvetlenie, aký je medzi nimi rozdiel a ako riešiť problémy s ich pripojením.

Router pripojenie na internet

foto: unsplash.com

Čo je to modem?

Modem je zariadenie, ktoré slúži ako spojenie medzi vašou domácou sieťou a poskytovateľom internetových služieb. Používa sa na prevod analógového signálu na digitálny a opačne. Zjednodušene ide o zariadenie, ktoré slúži ako brána, ktorá prináša internet do vášho domu.

Pripája sa k rôznym typom infraštruktúry, základné sú tie káblové, telefónne, satelitné a optické. Umožňuje aj bezdrôtové pripojenie k internetu, takýto modem sa nazýva aj Wi-Fi modemom. Používa sa hlavne v kombinácii s routerom. Spolu vytvárajú fungujúcu a spojenú sieť, ktorá vám umožňuje mať prístup k internetu.

Väčšina modemov má dva porty. Jeden, ktorý sa pripája k poskytovateľovi internetových služieb a druhý s názvom ethernet, ktorý sa pripája k routeru.

Čo je to router?

Router je smerovač, ktorý zabezpečuje, aby vaše káblové a bezdrôtové zariadenia používali internetové pripojenie. Umožňuje tiež týmto zariadeniam vo vašej domácnosti komunikovať priamo medzi sebou a medzi internetovou sieťou. Router teda zaistí, že internetové pripojenie vo vašej domácnosti je efektívne a bezpečne distribuované medzi rôznymi zariadeniami.

K smerovaču sa väčšinou jedným portom pripája modem. Zvyčajne je označený ako „WAN“ čo znamená wide area network. Všetky ostatné zariadenia sa pripájajú k ostatným portom alebo bezdrôtovo prostredníctvom Wi-Fi. Router do domácnosti sa vyberá podľa veľkosti vašej rodiny, počtu zariadení, ktoré sa k sieti pripájajú a aj od toho, kde v dome alebo byte sa bude nachádzať.

Kde by ste mali umiestniť router?

Najlepšie funguje, ak ho umiestnite niekde do stredu domácnosti, aby mali všetky zariadenia čo najlepšie pripojenie. Ak máte väčší dom alebo viac počítačov, telefónov, hracích konzol a veľa iných inteligentných zariadení, môžete to vyriešiť ďalším routerom alebo zosilňovačom Wi-Fi.

Ako riešiť problémy s pripojením?

Ak máte slabý signál alebo vám vypadáva v domácnosti internet, vyskúšajte tieto triky s modemom a routerom.

  • Dobre umiestnenie – router alebo modem by mali byť umiestnené čo najbližšie k stredu domu, na voľnom priestranstve. Mali by mať okolo seba čo najmenej kovových prekážok a hrubých stien, aby nerušili signál. Nedávajte ich preto do stola, do zadných rohov alebo za iné elektronické zariadenia.
  • Pravidelné aktualizácie – nové aktualizácie môžu zlepšiť výkonnosť, pridať funkcie a aj odstrániť bezpečnostné problémy.
  • Reštartovanie – ak vám váš router či modem pravidelne prerušujú pripojenie alebo sa vôbec nedokážu pripojiť k internetu, vypnite ich alebo ich úplne odpojte. Potom počkajte približne 10 sekúnd a znova ich zapnite. Je úplne normálne, že to musíte raz za čas urobiť. Ak to ale musíte robiť každý deň, možno ich budete musieť dať opraviť do servisu alebo vymeniť.

Zhrnutie

Ak moc nerozumiete rozdielu medzi modemom a routerom, nemusíte si lámať hlavu. Poskytovatelia internetových služieb vám dnes poskytujú už zariadenia, ktoré sa zvyčajne označuje ako brána. Je to jedna škatuľa, ktorá slúži ako modem aj router zároveň.

Ide teda o dve rozdielne technológie, ktoré sú spojené do jedného zariadenia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu