Moderné vinotéky, ktoré pomôžu správne uskladniť kvalitné víno

Kvalitné víno musí byť aj kvalitne uskladnené. Pokiaľ ste milovníkom vín, tak to určite dobre poznáte. Čaro vinoték je obdivuhodné, a pokiaľ ste sa s nimi ešte nestretli, prečítajte si článok, ktorý vás s nimi zoznámi.

Vinotéka

Víno je nápoj s bohatou históriou a kultúrnym významom po celom svete. Jeho kvalita a chuť sa však môžu dramaticky zmeniť ak ho nemáte dobre uskladnené. A pokiaľ teda mávate vo svojej zbierke fakt kvalitné vína, určite by vás táto skutočnosť zamrzela. Moderné vinotéky sa stali nevyhnutnými spotrebičmi pre každého vášnivého milovníka vína, ktorý chce uchovávať svoje víno v optimálnych podmienkach.

Kvalita vína začína správnym uchovávaním

Aby ste pochopili prečo je vinotéka pre uskladnenie vína dosť dôležitá, musíte najprv pochopiť, ako sa víno mení a vyvíja. Úplne v skratke, víno je organický produkt, ktorý podlieha rôznym chemickým reakciám, keď je vystavené vzduchu, svetlu, kolísavým teplotám a vlhkosti. Tieto faktory môžu viesť k oxidačným procesom a rozkladu zlúčenín vo víne, čo spôsobí, že víno stratí na svojej chuti a kvalite.

Preto je správne uskladnenie nevyhnutné pri vínach, hlavne tých kvalitných. A práve tu vstupujú do hry vinotéky. Samozrejme, ideálne podmienky dosiahnete napríklad aj vo vínnej pivnici, ale pochopiteľne, nie každý má možnosť takúto pivnicu mať.

Prečo sú vinotéky vhodným riešením na skladovanie vína?

Moderné vinotéky sú vybavené rôznymi technológiami, ktoré zabezpečujú optimálne podmienky pre uskladnenie vína. A aké sú tie ideálne podmienky?

Teplota – Teplota je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu vína. Vinotéka alebo inými slovami aj chladnička na víno umožňuje úplne presné nastavenie teploty na ideálnu hodnotu pre typ vína, ktorý uchovávate. Avšak čo je podstatné, ideálna teplota pre víno sa pohybuje medzi 8-14°C, poprípade ešte od 6-18°C.

Vlhkosť – Vlhkosť je ďalším dôležitým parametrom. Avšak je podstatná pre vína, ktoré majú korkový uzáver. Príliš nízka vlhkosť môže viesť k vysychaniu korku, zatiaľ čo príliš vysoká vlhkosť zvyšuje šancu na vytvorenie plesní. Vinotéky majú integrovaný systém riadenia vlhkosti, ktorý udržuje optimálnu hodnotu. A optimálna hodnota vlhkosti pri skladovaní vína je od 70-80%.

Osvetlenie – Svetlo vínu jednoznačne škodí. V žiadnom prípade by nemalo byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu a ani UV žiareniu. Vinotéky sú vybavené špeciálnym osvetlením, ktoré nemá vplyv na chemické zloženie vína.

Vibrácie – Vibrácie alebo pohyb môžu mať negatívny vplyv na sedimentáciu vína a jeho vývoj. Preto sa neodporúča s fľašami hýbať, jedine v nevyhnutných prípadoch. Chladničky na víno sú navrhnuté tak, aby minimalizovali vibrácie a udržiavali víno v pokoji.

vinotéka stojaca domáca

Typy vinoték

Vstavané vinotéky – Stále častejšie sa do obľuby dostávajú integrované spotrebiče. Výnimkou nie je ani vstavaná vinotéka. Vstavané spotrebiče sa dokonale prispôsobia interiéru a na prvý pohľad sú neoddeliteľnou súčasťou ostatných elektrických spotrebičov.

Voľne stojace vinotéky – Vinotéky, ktoré sú voľne stojace predstavujú ideálne riešenie na umiestnenie chladničky na víno hocikde sa vám to bude páčiť a bude to vhodné. Taktiež ich môžete aj premiestňovať z jedného miesta na druhé. V tomto prípade však zvyčajne ich vzhľad hrá okrem iných vlastností veľmi dôležitú úlohu.

 

S pomocou vinoték môžete uchovávať svoje obľúbené vína v optimálnych podmienkach, čím zabezpečíte ich dlhšiu životnosť a hlavne kvalitu. Je úplne jedno či patríte k začiatočníkom alebo k vášnivým zberateľom, vinotéka je úžasný pomocník, ktorého vo svojej domácnosti potrebujete.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu