Ako si zariadiť domácnosť v minimalistickom duchu?

Chcete, aby váš interiér pôsobil čistým, vzdušným a elegantným dojmom? V takom prípade môže byť pre vás ideálnou voľbou minimalistický štýl zariadenia domácnosti, ktorý je založený na niekoľkých jednoduchých pravidlách. Keď ich dodržíte, získate mimoriadne štýlový priestor a navyše aj viacero praktických benefitov. Toto by ste o ňom mali vedieť!

Vzdušnosť a uhladené línie

Minimalistický interiér je o uhladených líniách. Snažte sa preto zbaviť nadbytočného nábytku a doplnkov, ktoré zbytočne vytŕčajú do priestoru a pohlcujú miesto. Čím menej rušivých elementov budete mať v domácnosti, tým lepšie. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása.

Praktický tip: Ak máte doma viacero menších kusov nábytku, snažte sa ich nahradiť jedným väčším. Výbornou voľbou sú napríklad rozmernejšie vstavané skrine.

Svetlá jedáleň

Dbajte na správne presvetlenie priestoru

Ako dosiahnuť vzdušný pocit v interiéri? V prvom rade sa do vašej domácnosti snažte dostať čo najviac svetla. Jednak veľkými presklenými plochami, no zároveň aj vhodným osvetlením. Uprednostnite výkonné LED svietidlá, ktoré efektívne presvetlia každý kút miestnosti. Obľúbeným riešením sú bodové svetlá v strope.

Výber vhodných farieb

Svoju domácnosť dokážete opticky presvetliť aj vhodnými farbami. Do minimalistických interiérov sa hodia biele steny, no zaexperimentovať môžete tiež s inými svetlými odtieňmi – napríklad jemnou pastelovou béžovou, modrou či ružovou. V industriálne ladených priestoroch sa veľkej popularite teší svetlá sivá.

ROzhádzaná spálňa

Zrkadlá ako nositeľ vzdušnosti

Ak sa snažíte opticky zväčšiť a presvetliť interiér, skúste na niektorú skrinku alebo stenu nainštalovať zrkadlo. Častokrát dokáže doslova zázraky!

Dvere s presklením

Aj malé detaily robia v minimalistických interiéroch veľké rozdiely. Skvelým riešením, ako do domácnosti dostať ešte viac svetla, môžu byť vchodové dvere so zasklením. Viacero zaujímavých verzií nájdete aj v najnovšom OBI letáku s ponukou domových a vedľajších vchodových dverí. Za pozornosť stoja moderné plastové dvere s povrchovou úpravou imitujúcou drevo a rôznymi typmi zasklenia. Je len na vás, ktorý model si vyberiete.

Prírodné materiály dominujú

V minimalistických interiéroch sú najobľúbenejšie tradičné prírodné materiály – drevo, kov, sklo, koža či kameň. Opäť však platí, že menej je viac. Interiéroví dizajnéri odporúčajú kombinovať najviac 3 rozdielne druhy materiálov. Ak by ich bolo viac, priestor by už nemusel pôsobiť tak uhladeným a elegantným dojmom.

detská izba

Moderným trendom sú tapety

Prírodné materiály môžete do vašej domácnosti vniesť aj prostredníctvom kvalitných tapiet, ktoré verne napodobňujú drevo, kameň či kožu. V porovnaní so skutočnými kamennými alebo drevenými obkladmi stien tak ušetríte stovky, neraz až tisícky eur.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu