Recenzia: vyskúšali sme elegantný ryžovar Lauben Rice Cooker

Ryžovar je skvelá vec. Pochopí to každý jeden používateľ zväčša až vtedy, ak sa mu ryža nedarí uvariť iným spôsobom, alebo si len netrúfa načrieť do tohto umenia. Automatický varič ryže je vychytávka, ktorá už nie je neznáma. Na trhu sú už roky a zväčša ponúkajú podobný systém. Minimálne ovládacie prvky, minimálna náročnosť a pritom výborná využiteľnosť. Ryžovar Lauben Rice Cooker 1800BC je príkladom nenáročného ryžovaru, ktorý si obstaráte za neprehnanú cenu, ponúkne kvalitné materiály, výkon, slušný objem až 1,8 litra a ešte niečo navyše. Tou hlavnou vlastnosťou však bude práve schopnosť varenia ryže a ešte ďalších jedál vďaka vareniu na pare. Hľadali sme ryžovar, ktorý ponúkne väčšiu kapacitu a máme ho.

Lauben Rice Cooker 1800BC

Ryžovar Lauben Rice Cooker 1800BC

Nemecký výrobca Lauben má aj v tomto prípade v ponuke pekný prístroj, ktorý už na prvé ohmatanie pôsobí veľmi ľahko. Škatuľu si totiž môžete v obchode poťažkať a nadobudnete pocit, že v nej niečo chýba. Reálne totiž celé zariadenie nepotrebuje žiadne zložité systémy, ťažké nádoby, ani ťažké motory a pod. Vystačí si naozaj s jednoduchou konštrukciou hlavného ohrievacieho tela, vnútornej nádoby a pokrievky.

V tomto prípade je však hrniec použiteľný nie len na varenie ryže, ale poslúži aj na ďalšie úkony a tepelné prípravy. Keďže je priamou súčasťou balenia aj nadstavec na parné varenie, je jasné, že si budete môcť pripraviť aj parenú (prakticky aj varenú) knedľu, prípadne buchty. Reálne však poslúži na akékoľvek jedlo pripraviteľné na pare. Donedávna sme mali malý ryžovar, ktorý sme púšťali dvakrát po sebe. Pre slušný objem 1,8 litra je však zásoba varenej ryže vyriešená. V prípadoch, kedy potrebujeme pohostiť väčšiu návštevu je tak možné oveľa lepšie kalkulovať s ryžovou prílohou.

Funkcie a istoty

Ryžovar je skvelým nástrojom, ktorého význam poznajú mnohé domácnosti. Ušetrí neuveriteľne veľa času. O varenie sa stará sám. Tak ako to už platí pri dobrých ryžovaroch, dokážu uvariť ryžu, ale zároveň udržiavať ju teplú. Ako príloha tak počká pri správnej teplote, než sa dokončí zvyšok daného chodu pod rukami kuchára. Funkcia udržiavania teploty je automatická, čiže nie je nutné sledovať prístroj. Na zadnej strane vonkajšej konštrukcie je ON/OFF vypínač.  Príslušenstvom v balení je mimo parnú nadstavbu aj lopatka a nádobka s odmerkou.

  • Teší, že prístroj má svoje vlastné ušká, minimálnu váhu a plnú spoľahlivosť
  • Parná nadstavba dovolí pripraviť množstvo jedál na pare – zelenina, losos,
  • Elegantný dizajn
  • Kapacita až 1,8 litra je skrátka dôležitá vlastnosť
  • Príkon 700W
  • Osobitné svetelné kontrolky pre VARENIE a UDRŽIAVANIE TEPLA
  • Sklenené viečko s drobným ventilom na únik prebytočnej pary
  • Vnútorná nádoba z nepriľnavého povrchu je umývateľná v umývačke riadu

Ako sa ryža varí a aké je dávkovanie?

Na varenie ryže vo všeobecnosti stačí bežný pomer ryže a vody – 1 diel ryže na zhruba rovnaký diel vody, prípadne mierne vyšší – v závislosti od druhu ryže. K tomu môže dopomôcť popis na balení ryže a k samotnému presnému dávkovaniu zase odmerka z ryžovaru, alebo akákoľvek iná odmerka v kuchyni. Samozrejme, ryža si žiada soľ, prípadne korenie ešte pred uvarením. Na zamiešanie poslúži lyžička (lopatka / lyžička je súčasťou balenia). Do nádoby nejdeme kovovou naberačkou, alebo lyžicami. Do žiadneho kuchynského nástroja a nádoby s nepriľnavým povrchom nevstupujeme nožmi, kovovým riadom, naberačkami a podobne.

Lauben Rice Cooker 1800BC

Zhrnutie ryžovaru Lauben Rice Cooker BC1800

Celý prístroj pôsobí elegantne. Prekvapuje jeho váha. Parná nadstavba absolútne rozširuje možnosti využitia a dáva prístroju iný rozmer, než len na varenie ryže. „KEEP WARM“ funkcia je automatická, ide o akýsi štandard pre ryžovary a aj pre jedlá varené na pare má svoj význam. Keďže ovládanie tvorí jediné tlačidlo. Oficiálny popis uvádza aj varenie polievok a kaší. V našom prípade sme varenie polievok netestovali. Už sme si zvykli, že pri značke Lauben je označenie BC jasné. Dá sa z neho vyčítať farba zariadenia. V prípade Lauben Rice Cooker 1800 je prevedenie len v čiernej. V našom prípade to nevadí, keďže spotrebiče v bielej farbe u nás veľmi nemajú uplatnenie.

Manuál v PDF sa dá stiahnuť na oficiálnych stránkach LAUBEN.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu