Recenzia: vibračná brúska Hitachi SV12SG – malá, ale šikovná

Vibračná brúska Hitachi SV12SG je prekvapivo na svoju veľkosť výkonná. Uchopiteľná do jednej ruky nemá priestor pre druhú. Dostatočne ťažká, aby bola určená na brúsenie a od ruky sa požaduje, len nech ju má pod kontrolou. Obsahuje minimum ovládania, v podstate si vystačí s jediným prepínačom on/off a elektrickým napájaním pomocou pogumovaného prívodného kábla.

Hitaci vibračná brúska SV12SG

Nečakajte žiadne nepraktické inovácie a nepoužiteľné prvky. Nič, čo by ste sa museli učiť ako inováciu, ktorú nakoniec pri tomto náradí možno ani netreba. Očakávate nástroj, ktorý bude fungovať a plniť svoju úlohu a také očakávanie sa aj naplní. To, že má brúska pekný dizajn, kvalitne materiálové pogumované vyhotovenie a nebudete mať problém pri hľadaní náhradných brúsnych papierov pre bežný formát, je dnes azda samozrejmosťou.

Obsah balenia Hitachi SV12SG a vzhľad

Malá škatuľka bola po pravde prekvapením. Nakoniec je však nutné dodať, že nič extra ani nie je potrebné. Stručný návod, samotný prístroj s káblom, k tomu jeden brúsny papier na vyskúšanie a prvú prácu. Určite ho nejeden kutil použije na porovnanie pri kúpe ďalších. Nejde pritom o nič bežné, nekvalitné. Dodávaný brúsny papier nám v rámci testov poslúžil na brúsenie viacerých rôzne tvrdých, aj znečistených povrchov. Súčasťou balenia je aj zásobník na prach. Svojou veľkosťou sa prekvapivo zmestí do väčšiny väčších kufríkov s náradím. Sama brúska v testovanom prevedení má len papierovú škatuľu (viditeľná na zábere.).

Práca s brúskou

Ide ako diabol. Samozrejme od diabla je nutné očakávať, že bude aj slušne hlučný. Nejde o tichý nástroj, čo si budeme hovoriť. V pevných rukaviciach a so slúchadlami na ušiach ale práca s ňou nemá vlastne žiadne zásadne negatívne vlastnosti. Prím na celej veci je predsa len výsledok práce, hladký povrch brúseného materiálu, trámov, dreva, políc, plôch na oplotení, na hrdzavých konštrukcií a mnoho iného.

Hitaci vibračná brúska SV12SG

Nasadenie nového brušného papiera nie je žiaden horor. Spony sú ľahko ovládateľné. Bežne ruky domáceho majstra poznajú sponové systémy. Pri nasadzovaní nového brúsneho papiera sa ľahko zapojí jedna strana, potom to chce grif pre čo najpohodlnejšie ohnutie druhej strany. Do toho sa človek dostane ľahko. Spony brúsnu plochu držia pevne. Čo ocení skúsený domáci majster, brúsny papier sa dá uchytiť aj suchým zipsom.

Hlava, či rúčka brúsky padne do ruky ako uliata. Keďže ide o malý nástroj, pokiaľ pracujete s väčšími, môžete si pripadať neistí. Z ruky však nevylieta. Zapínanie na prednej strane môžete prepnúť aj rukou, ktorá ju drží. Slušne vibrácie brúsia s jednou rýchlosťou. Vlastnosti brúsenia sa dajú upraviť spôsobom brúsenia a druhom papiera. Dodávaný brúsny papier sme využili na brúsenie hrdzavej zárubne vystavenej desaťročia prskaniu dažďovej vody. Vyhladiť železo na takýchto miestach bolo ľahké. Porovnateľne šetrí ruku, keďže rovnaká plocha brúsená ručne zabrala možno aj 20 násobok času. Nový prístroj a nepoužívaný brúsny papier sú pre začiatok dobrá kombinácia. Spolu s výkonom prístroja šlo o pár minút brúsenia a zárubňa je pripravená na farbenie.

Hitaci vibračná brúska SV12SG

Po brúsení nebadať nič, čo by sme mohli spomenúť ako negatívum. Podklad a materiál neničí. Podstatná časť prachu, hrdze a zvyškov starých náterov putovala cez prístroj do zásobníka. Nejde o stopercent prachu, ale určite viac než dokáže docieliť vašu spokojnosť. Zásobník je sám o sebe super vec. Znamená totiž menej prášenia a tiež menej prachu vo vzduchu. Ak pracujete v stiesnených podmienkach, napríklad v ž zariadenej miestnosti, alebo naopak v starej strešnej konštrukcii, je výhodou ak si prášite okolo seba čo najmenej menej. Zásobník je vystužený jednoduchým rámčekom, takže ho nemusíte vystierať pre zaistenie jeho maximálnej kapacity.

Technické informácie:

 • Výrobca: HITACHI
 • Model: SV12SG
 • Materiál: kov, guma, plast
 • Upevňovanie brúsnej plochy: sponami alebo suchým zipsom
 • Príkon: 200 W
 • Odsávanie vzduchu s možnosťou napojenia vysávača
 • Brúsna plocha:  114×140 mm
 • Krok kmitov: 1,5 mm
 • Počet otáčok naprázdno 14000 (1/min.)
 • počet kmitov naprázdno 28000 (1/min.)
 • hmotnosť: 1 (kg)
 • dĺžka: 137 (mm)

Hodnotenie

Slušný malý diabol s veľmi dobrým výkonom brúsi nad očakávania. Ideálny bude najmä na prácu s drevom, kde sú výsledky najlepšie viditeľné a jej vlastnosti jednoducho musíte oceniť. Neopracované dosky sa pod ňou stávajú opracované a hladké, bez triesok. Hlavnými kladmi bude istotne výkon, produktivita prachu, ale aj jeho odsávanie. Vám tak nevadí prach na danom pracovnom mieste, v okolí brúseného materiálu ale tiež si pokojne môžete nechávať odstávať neporiadok mimo. Plusom sú tiež pevné úchopné spony s jednoduchým princípom fungovania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu