Vysokotlakový čistič je domácim spotrebičom, či skôr náradím, aké nachádza využitie všade v exteriéri. Hovorovo ich nazývame aj „WAP“ alebo „wapky“. Využíva silný prúd vody napríklad aj bez použitia chémie, drhnutia a násilia na povrchu, ktorý potrebujete čistiť. Základnou funkciou je striekanie vody pod tlakom. Jej dopad narúša nečistoty, trhá burinu, ale poslúži aj v garáži. Bežne vidíme prúd striekajúcej vody na družstvách a výrobných podnikoch, kde nimi čistia priemyselné autá, kamióny, zablatené traktory, sejačky, ale tiež veľkokapacitné kontajnery, nádrže a bazény.
S vysokotlakovými čističmi sa stretávame len v posledných rokoch. Bežne dostupné pre normálne domáce použitie sa stávajú až v poslednej dekáde. Technológia, ktorá v dostupných cenách dokáže pracovať s vodou a tlakom nám bola tak dlho neznáma a fungovali sme bez nej. Vysokotlakový čistič je teda nástrojom, bez ktorého dokážeme žiť a fungovať. To zábavné však na druhej strane je, že zväčša nevieme, že ho potrebujeme. Využiť ho dokáže ktokoľvek, komu záleží na čistom aute, chodníku, fasáde, múroch, škridlách, na mnohom ďalšom pevnom povrchu a chce šetriť seba aj čas.
Foto: model tlakového čističa Hitachi AW130, ktorým disponujeme v redakcii, má riešenie v ktorom je čistič zároveň stojanom pre celú výbavu. po ruke sú dve rôzne trysky, slušne dlhá tlaková hadica, „hlaveň“ a celkovo jednoduché ovládanie.
Prekvapivo majú čističe tohto druhu veľký význam v sile a úspore času. Iné riešenia sú namáhavé a nedokonalé. Všade tam, kde nevadí vodaa jej silný prúd, môžeme oceniť jej vlastnosti. Stretávame sa pritom s viacerými, ktorí si vysokotlakový čistiť zaobstarajú zväčša pre jeden hlavný dôvod. Čistenie traktora, offroad auta, alebo priamo zámkovej dlažby, ktorá trpí burinou. Využívať sa dá pri nich viacero funkcií. Smerovanie, vibrácie, alebo rotácie prúdu vody, rozptyľovanie do šírky, alebo silnejšie sústredenie tlaku na jedno miesto. Aj to má dopad na výsledok práce.
Na čo všetko sa dá ešte vysokotlakový čistiť použiť?
Aby neležal len tak v garáži nevyužívaný, siahnuť po ňom môžete napríklad pri týchto situáciách a dôvodoch. Čistenie, ktoré sa týka:
Technicky sa jednotlivé WAPky od seba líšia nie len vzhľadom, ale aj funkciami, aké vylepšujú celkový efekt práce. Viacero dobrých vysokotlakových čističov je možné napojiť na záhradnú hadicu, kohútik, či čerpadlo. Tlak vody je azda najdôležitejšou funkciou vôbec. Bez neho nemá voda taký účinok. Menšie čističe si vystačia s tlakom 90 až 120 barov. Silnejšie na umývanie väčších plôch, betónu a dlažieb, alebo väčších nečistôt potrebujú 150 barov. Čističe, od ktorých chcete, aby z auta stiahli aj lak, musia mať viac ako 400 barov.
Foto: jednoduchá konštrukcia môže obsahovať vychytávky. Tak ako napríklad Hitachi AW130, má svoju trysku regulovateľnú otočením hlavice. Dva zobáčiky sa približujú a odďaľujú. Tým zväčšujete alebo ztenšujete prúd vody.
Údaj o prietoku zobrazuje množstvo litrov pretečených za jednu hodinu. Údaj sa môže pohybovať od 300 litrov za hodinu do 700 litrov. Opäť platí, že výkonnejšie majú vyšší prietok. Vysokotlakový čistiť štandardne funguje so studenou vodou, ale sledujte jeho vlastnosti a technologický popis. Prístroje napájané na bojler, ktoré počítajú s teplou vodou, majú svoj teplotný limit. Väčšina cenovo dostupných čističov je na elektrický pohon. Drahšie sú na benzín, ktoré oceníte na kempovačke, v prípade a na chate.
Materiálové vyhotovenie je zväčša plast. Čím častejšie je prístroj využívaný, tým dôležitejšia je kovová konštrukcia, alebo zastúpenie kovových dielov na dôležitých miestach, spojoch, a pod.
0 komentárov