Urob si sám: Montáž obložkovej zárubne – návod a hlavné zásady

Skúsený domáci majster si na montáž obložkovej zárubne trúfa viac, ako ten menej skúsený. Je to tak správne, pretože nesprávnou montážou takejto zárubne ju môžete vážne poškodiť, ba dokonca si pripraviť poriadne vrásky na čele po nasadení dverí. Nesprávne nasadená zárubňa znamená viac ako len jeden problém a hobľovať dvere do požadovaného tvaru je pri dnešných dizajnoch a materiáloch fóliovaných dverí nemožné.

Dvere interiér

Tento článok tak bude najmä súhrnom faktov a možných komplikácií, ako aj postupov, ktoré by neskúsených domácich majstrov mali pripraviť na nutnosť privolať si skúsenejšiu pomoc. Alebo to skúsiť, ale nevynechať niektorý z dôležitých bodov.

Obložková zárubňa ako súčasný trend

Trendom v interiéri už dnes nie sú kovové zárubne, ale do prázdneho stavebného otvoru umiestňovať obložkové zárubne. Sú síce oveľa drahšie, no dizajnovo sú oveľa zaujímavejšie. Kovové zárubne sú zapustené do múru, pevné, meniteľné len tvrdým zásahom, alebo farebným náterom. Obložková zárubňa je síce z mäkšieho materiálu, no oveľa viac výrazná, dokáže zakryť nerovnosti a je riešením aj pri rekonštruovanom dome, kde nasadenie dverí nevyžaduje murársku prácu v stavebnom otvore. Namontovať zárubňu dobre znamená najmä tieto tri skutočnosti vo finále.

  1. Zárubňa bude plniť svoj účel a dvere budú plne otvárateľné a zatvárateľné bez nutnosti brúsenia a rezania
  2. Pootvorené dvere sa nebudú samé zatvárať a ani otvárať. Zostanú presne tam, kde ich ponecháte.
  3. Zárubňa je absolútne pevná po celom obvode vo vnútri aj na stenách

Obložková zárubňa

Príprava pred montážou a stavebný otvor

Základným krokom pred samotnou montážou je očistený stavebný otvor. Zárubňa sa kupuje v závislosti od veľkosti otvoru a taktiež požiadavky na veľkosť dverí. Tak ako veľké chcete dvere a teda aj zárubňu, si musíte nechať vyhotoviť stavebný otvor. Prípadne zárubňu kupovať podľa podmienok, aké doma máte. Pre dvere šírky 70 cm potrebujete otvor široký 60 cm a na dvere široké 80 cm potrebujete 90 cm široký otvor. To platí po celej výške hore, v strede, aj celkom dole. Nerovnosti nie sú problém, skôr sú vítané.

Výška otvoru by mala byť 202 cm od podlahy. Ak máte nasadenú plávajúcu podlahu, alebo keramickú dlažbu, počítame od tejto výšky. Ak nie je podlaha ešte položená, pripočítame jej výšku. Celá plocha otvoru by mala byť očistená od sypkých materiálov a nedržiacej malty. Dôležité je, aby otvor nebol čistým a hladkým otvorom, ale mal nerovnosti, prípadne holé tehly. Montážna pena sa tak lepšie zachytí.

Potrebné náradie a materiál:

  • Nízkoexpanzná montážna pena určená na montáž obložkových zárubní (1 – 2 balenia)
  • Akrylový tmel na vyšpárovanie nerovností medzi zárubňou a stenou
  • Lepidlo na drevo na zaistenie opačnej strany zárubne do seba
  • Nie sú na škodu 4x zveráky podložené papierom, ktoré umožnia pridržať obe strany zárubne k sebe, alebo prvú stranu k stene na opačnej strane. Čiže musia rázvorom presahovať hrúbku steny + hrúbku vonkajšej časti konečnej nasadenej zárubne.
  • Aspoň 3 dosky, prípadne hranoly odrezané presne na šírku vnútorného priestoru budúcej zárubne, doplnené papierom. Kratšie je dobré podložiť pri aplikovaní dvoma drevenými klinmi, čo je podobný efekt.
  • Drevené alebo plastové podporné kliny na nastavenie zárubne. Čím viac, tým pre prípad lepšie.
  • Vodováha ako najdôležitejší nástroj
  • Skrutkovač alebo imbusový kľúč (ktorý by mal byť súčasťou zárubne, ak máte nastaviteľné pánty)
  • Vysúvací meter

POSTUP: Skladanie obložkovej zárubne

Na samotné skladanie obložkovej zárubne potrebujete čistý a najmä rovný podklad. Ideálne koberec, alebo hrubší rovný kartón. Na ňom si postavíte vnútornú časť zárubne zloženú z troch dielov. V tomto kroku je nutné skompletizovať tento diel zárubne najmä čo sa dielov a pántov týka. V závislosti od konštrukcie, sa pánty montujú, lepia, alebo len zasunú do otvorov.

Upevnenie v hornom rohu sa môže riešiť rôznymi spôsobmi. Často je to lepením lepom na drevo. Zaisťovacie svorky napomáhajú udržať požadovanú polohu. Dbajte však na presnosť hrán aj z pohľadu z vonka. To bude to, čo po nasadení môže svedčiť o neskúsenosti pri montáži. Zárubňa dodávaná spolu s dverami nebude potrebovať úpravu výšky, odrezávanie. Zo zárubne režeme jedine v prípade menších starších dverí, alebo pre nenapraviteľné nerovnosti, zachádzajúce rúry, prekážky, ktoré považujeme za permanentné a taktiež z dôvodov extrémne nízkych stropov.

1. Prvý diel

Poskladaný základný diel z troch častí vsuniete do stavebného otvoru a zaistíte ho na svojom mieste pomocou zaisťovacích klinov. Tie slúžia na nastavenie zárubne do požadovanej výšky a polohy pred zaistením montážnou penou.

Pozor, ak sa hovorí o výške, hovoríme o milimetroch od podlahy. Zárubňa stojaca na klinoch je každým posunutím klinu nastaviteľná v milimetroch a pomocou nich je ju možné prinútiť držať sa na stene.

2. Nasadenie

Nasadenie prvého dielu si vyžaduje vodováhu. Ak ju totiž priložíte, môžete objaviť krivú stenu, ktorá ignoruje bublinku vodováhy. Alebo zistíte, že pozabudnutá nerovnosť na otvore znemožňuje priložiť zárubňu celkom rovno. Odstrániteľné nerovnosti musia preč a vodováhou overená poloha ľavej aj pravej strany musí ukázať rovnosť.

K nasadeniu platí, že presný rozmer otvoru v novej zárubni celkom hore, musí byť totožný s rozmerom v strede a celom dole pri nohách. Práve tam je vhodné umiestniť si jeden z hranolov čo dosiek zrezaný tak, aby udržal zárubňu pri nastavovaní stále v rovnakej šírke.

3. Bez vodováhy ani na krok

Je mimoriadne dôležité používať vodováhu a prikladať ju do vnútra zárubne, ale čo je dôležité, taktiež aj spredu zo strany steny, aby ste zaistili presnosť aj v rámci vzdialenosti hornej a dolnej strany. Nerovnosť v tomto ohľade znamená, že sa vám budú dvere samé zatvárať, alebo otvárať.

UPOZORNENIE: Nakoniec nesmiete zabudnúť používať vodováhu aj na najvrchnejšiu vodorovnú plochu a to na okraj zárubne horného dielu, ktoré môže odhaliť veľký problém. Alebo bude dôkazom šťastia a šikovnosti. Aj malá odchylka na tomto mieste môže znamenať nutnosť upraviť dvere brúsením. Veľkým šťastím sú dnes upraviteľné pánty, ktoré pri rozdielnom zašrobovaní do dverí dokážu tieto nerovnosti vyrovnať.  Krivá zárubňa je však stále krivou, preto odporúčame horný diel zárubne pozorne sledovať a uchrániť pred sklonom.

4. Absolútna presnosť

Až po uistení sa, že je zárubňa správne nasadená, skúste nasadiť aj zvyšné dva hranoly zaisťujúce šírku vnútornej zárubne s ponechaním možnosti priechodu. Budete totiž potrebovať prejsť na druhú stranu ešte mnoho krát. Po istote, že máte zárubňu absolútne presnú, skontrolujte ešte niekoľko miest:

  • Pánty v zárubni: aby boli správne nasadené podľa návodu a pri manipulácii s nimi nebolo pohnuté
  • Istiace kliny: použite ich na viacerých miestach tak, aby ste predišli k samovoľnému pohybu, či posunom z nepozornosti. Sú nevyhnutnosťou pred použitím montážnej peny. Tá má totiž určitú expanznú schopnosť a môže so zárubňou pohybovať.
  • Veľkosť otvoru: musí byť po celej výške zárubne rovnaká.

obložková zárubňa

V tomto štádiu s pomocou niekoho ďalšieho môžete skúsiť priložiť dvere, ich výšku a schopnosť zatvárania (vo dverách už majte kľučku, inak vás čaká problém). Pri váhe dverí môže dôjsť k posunutiu zárubne, čo je riziko. Pokiaľ je zárubňa veľmi dobre zaistená a dvere nie sú ponechané v plnej váhe, zárubňu to nemusí poškodiť. V každom prípade po kontrole zatvárania a zvesení dverí je nevyhnutné opäť skontrolovať rozmery otvoru a vodováhou preveriť rovnosť zárubne vo všetkých jej plochách.

5. Montážna pena

PUR pena s nízkou expanziou určená pre tento druh montáže by mala na jedny dvere vystačiť v jednom balení. Pre istotu kupujte dve. Na začiatku sa uistite, že voľný priestor pri okraji zárubne na stene, o ktorú prvý diel prikladáte, je znížený na nevyhnutné minimum. Pena totiž môže vychádzať cez príliš veľké otvory (v prípadoch veľmi krivých stien, či 3D vzorovaných omietok.) . Penu aplikujeme z opačnej strany, kde chýba druhý diel zárubne a máme voľný vstup do stavebného otvoru. Použijeme len malý prúd v dlhom páse na jednej aj druhej strane a potom hore. Následne nechávame na pár minút vytuhnúť.

Obložková zárubňa

Sledujeme pritom reakciu zárubne. Skontrolujeme v strede otvoru nasadený hranol, ktorý bude zohrávať kľúčovú úlohu v tom, aby zárubňa nebola poškodená a dvere sa dali zatvárať. Laicky povedané, no pri svojpomocnej montáži radšej spomenuté a uvádzané.

Pokiaľ sme penou po celom obvode vyplnili priestor na úplnom okraji zárubne a nejaká časť preteká na opačnej strane z otvorov, je to problém len ak je peny priveľa. Penu sa snažte očistiť až po absolútnom vytuhnutí, v opačnom prípade sa dotknete mokrej silno lepivej zmesi, ktorá sa komplikovane čistí. Po niekoľkých minútach môžete penou vyplniť aj zvyšný priestor, no stále s pripočítaním expanzie peny, ktorá neustále rastie. Radšej pomalšie a nepreháňať.

POZNÁMKA: absolútne rovná stena a správne nasadená zárubňa neprepustí žiadnu penu spredu. Po aplikovaní peny je i tak nevyhnutné sledovať zárubňu, či pena nevytláča zárubňu neželaným smerom. K tomu slúžia zveráky, ktorými viete zárubňu pritlačiť o opačnú stenu, kde ešte nebol nasadený opačný druhý diel zárubne.

POZNÁMKA: Polyuretánová pena, alebo PUR pena, je materiál pre ktorý odporúčame rukavice, inak sa látka na pokožke stane lepkavou. Má tendenciu nachytať aj drobné nečistoty a pokožka sa stáva špinavou, čím si môžete znehodnotiť zárubňu, omietky, čokoľvek v interiéri.

6. Očistenie

Vytuhnutie PUR peny a absolútnu stálosť dverí neotestujete v priebehu jednej hodiny. Nechajte tomu čas, napríklad pri práci večer je to výsledok ráno. Hranoly v zárubni odporúčame ponechať, hoci je skomplikované prechádzanie, ešte hodinku až dve. Pena už neskôr nerastie, no pre zaistenie stálosti lepivej a izolačnej výplne ešte s bežným používaním radšej počkajte. Suchá pena, ktorá vyčnieva, sa ľahko odreže nožom.

7. Izolácia medzi zárubňou a dverami

Izolácia vo vnútri zárubne, ktorá izoluje zvuk, a je aj tepelný izolant, sa dodáva dlhšia a rez v štýle rámovania obrazov, čiže 45° uhle výrobcovia zárubní nechávajú na ľuďoch. Pokiaľ nie je priamo do zárubne lepená, v prípade zlého zárezu môžete izoláciu preložiť. Pri lepených opatrne a režte tak, aby ste minimalizovali medzeru medzi zvislou a vodorovnou izoláciou. Medzierky totiž vidieť.

8. Druhý diel

Druhý diel zárubne a teda opačná strana, je čerešničkou na torte. Teda, ak za čerešničku nepovažujeme samotné nasadenie dverí. Je to preto, že jej nasadením získame definitívny vzhľad zárubne z oboch strán. Skladá sa podobne ako prvá diel, no je ľahší aj labilnejší. Pri jeho postavení preto prikladajte obe strany pomaly. Počas zasúvania do pôvodnej zárubne je nutné držať aj už nasadenú časť a nevytvárať zbytočný tlak, aby nedošlo k jej pohybu.

Obložková zárubňa

Vnútorný otvor zasúvacej časti na už nasadenej prvej časti môže byť natreté lepidlom na drevo, pokiaľ chcete zárubňu definitívne lepiť na svoje miesto (ideálne nasaďte dvere a otestujte, že je všetko v poriadku). Sem vkladáme po celom obvode súčasne druhý diel. Často sa pri tejto činnosti môže rozísť presné nastavenie zárubne, preto je dobré sledovať pozorne svorky držiace všetky tri časti druhého dielu.

9. Akrylový tmel

Tmelom na vyplnenie škár a priestoru medzi stenou a zárubňou vyhladíme a zminimalizujeme nepekné medzery. Škáry sú najčastejšie celkom na spodku zárubne. Voľte taký, aby bol farebne stály. V prípade neomietnutých stien s týmto môžete počkať a priestory vyplniť opatrne omietkou. Zárubňu je však nevyhnutné chrániť páskou a fóliou pred znečistením. Zárubne by sa mali v každom prípade nasadzovať až po nasadení omietok.

Obložková zárubňa

10. Dvere

Nasaďte dvere a pomocou imbusového kľúča zaistite zárubňu (v závislosti od konštrukcie). Nastavenie pántov už je len vecou dotiahnutia presného priliehania dverí. Dvere, ktoré sú plne zatvárateľné a otvárateľné, nelietajú, nezatvárajú a neotvárajú sa samé bez pričinenia prievanu, sú jedným z vašich úspechov. Gratulujeme.

obložková zárubňa

Nezabuchnite si však dvere skôr, ako v nich bude kľučka, znamenalo by to problém, niekedy vážny, inokedy nie. V každom prípade si však môžete odstrániť zaisťovacie kliny a aj trámy. Kliny zospodu, ktoré by prekážali pri otváraní a zatváraní, skúste presunúť. Nezaškodí ich však ponechať ešte na pár hodín na svojom mieste.

Prípady, kedy dvere šúchajú o zem riešime zdvihnutím dverí zárubňovými hmoždinkami (sortiment v každom dobrom železiarstve), čo ich zvýši o 2 mm. Pozor, aby vnútro dverí netvorilo prekážku v hornej časti zárubne pri zatváraní. Iné riešenie je zbrúsenie dverí, čo je nutné robiť aj v závislosti od typu a materiálu dverí a skôr odborne, ako neodborne. Presným vymeraním výšky dverí, výšky zárubne a správnou inštaláciou sa ale brúseniu určite vyhnete.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu