Zameranie stavebného otvoru pre nové dvere: čo sledovať?

Pri meraní otvoru na nové dvere sa inak pristupuje v prípade nového otvoru a inak v prípade existujúcej zárubne. Pri existujúcich zárubniach, ktoré chcete naďalej používať s novými dverami je dôležité poznať stav pántov. Opätovné zváranie môže byť nákladné a ich zlý technický stav môže časom poškodiť aj pánty na dverách nových.

Nové dvere interiér

Dobré pánty, ktoré možno ešte použiť, nie sú problém. Meriame vnútorný priestor dverí, teda pánty do ktorých dvere vchádzajú a dvere kupujeme aj podľa toho, či sú pravé, alebo ľavé. Ako rozoznať pravé a ľavé dvere sme si predstavili v tomto článku.

Riešenie aj obložková zárubňa

V prípade ak nie sú staré pánty použiteľné, odstráňte vyčnievajúce pánty a na staré pánty môžete nasadiť obložkovú zárubňu. Merať je potrebné na niekoľkých miestach naraz a použiť rozmer s najnižším číslom. To platí najmä pri poškodených a krivých zárubniach. Meranie vnútorného otvoru pre vstup dverí je nutné prechádzať s vodováhou, aby ste mali stopercentnú istotu, že meriate správnu šírku. Zárubne, ktoré sú zaliate a nezaistené, môže materiál vytlačiť a získate tak zárubňu zužujúcu sa v strede. Niečo také je nepoužiteľné pre dvere a skvelému robotníkovi sa môžete len ak poďakovať. Po nasadení obkladu napríklad v takomto prípade je nemysliteľné vysekávanie starej zárubne. Nasadenie obložkovej je preto najlepšie riešenie, ktoré je šetrné k okoliu.

POZNÁMKA: prihliadajte aj na možnosť, že krivá zárubňa môže byť krivá a rozdielna vo vnútri miestnosti a aj na strane opačnej miestnosti. Čiže na strane pántov je užšia ako na vonkajšej strane z druhej miestnosti. Napríklad pri búracích prácach a zachovávaní niektorých prvkov, ale aj pri zachovávaní starších zárubní, ku ktorým boli dvere upravované na mieru, je možné zažiť aj takéto ťažkosti.

Holý stavebný otvor

Najideálnejšou voľbou je holý stavebný otvor. Každý skúsený staviteľ vám stavebný otvor zachoval v 200 cm výške a v šírke použiteľnej pre niektorý z bežných formátov dverí. 60 cm pre kumbál, špajze, niektoré druhy kotolní a komôr, 70 cm napríklad pre kúpeľňu (aby dokázala prejsť vaňa v prípade výmeny, bojler a iné veľké zariadenia), toaletu a rôzne menšie miestnosti, 80 cm, 90 cm a ďalšie mierky až do 120 cm sú využívané v rôznych typoch miestnostiach. Záleží od vašich požiadaviek. Meranie otvoru pri použití materiálov ako YTONG, panelov, alebo iných prefabrikovaných materiálov je ľahké. Pravdepodobnosť, že mierky budú sedieť všade je vysoká. Horšie je to po rekonštrukcii v starom dome, kde sa prihliada na rovnosť, no nie na rovnaké hrúbky. Meranie novej zárubne preto musíte robiť na viacerých miestach, opäť s vodováhou a prihliadať na najvyššie čísla. Pokiaľ hrúbka múrov siaha na 21 centimetrov, hoci všade inde máte 19 centimetrov, je nevyhnutné kupovať zárubňu so šírkou počítajúcou s hrúbkou 21 centimetrov.

Pri kúpe dverí uvádzajte najnižšie aj najvyššie namerané hodnoty. Profesionál ponúkajúci dvere si stavebné otvory sám premeria v prípade, ak ponúka aj montáž. Pri objednávke len samotných dverí, kedy sa spoliehate na vlastné merania, je nevyhnutné merať viacero miest a presne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu