Odkedy sa môžu kúpať malé šteniatka a kúpať ich vôbec?

Narodenie šteniatok v domácnosti býva väčšinou radostnou udalosťou. Šteniatka lákajú na maznanie a chytanie. Prečo by aj nie, keď malé neuvedomelé drobce sú krásne podobne, ako iné mláďatká. V snahe o prehnanú starostlivosť ale človek neraz urobí rozhodnutia o ktorých vhodnosti sa len domnieva.

Šteniatka

Jedno z nich je kúpanie. Kúpanie šteniatok je veľmi zlý nápad už na začiatku a postupne si povieme prečo.

Čerstvé šteniatka nekúpte

Šteniatka, alebo mačiatka, ktoré sa práve dostali na svet a žijú svoje prvé dni, nekúpte. V žiadnom prípade nie vo vode s mydlom, či akýmkoľvek šampónom. V niektorých prípadoch nemusí byť problém len lokálne umytie vodou, alebo suchou utierkou, papierovou utierkou na očistenie nejakých hrubších nečistôt zachytených o telíčko.
Šteniatka, ktoré cicajú sa nekúpu. Postará sa to, podobne ako pri mačkách, matka jazykom. Takto je to evolučne dané, že tým hlavným a tiež často jediným čističom je matka malých. Iba vo veľmi nutných prípadoch môžeme hovoriť maximálne o dvoch kúpaniach za mesiac.

pes a šteniatko doma

Kúpanie pritom spočíva v namočení labiek vo veľmi malej hladine vody, aby nedošlo k vdýchnutiu vody.

Veterinár radí

Kúpanie šteniatok závisí aj od zdravotného stavu. je bežné priniesť čerstvé mláďatká na kontrolu k veterinárovi. V takom prípade a aj v závislosti od plemena, môže dať odporúčania na umývanie srsti. Pri niektorých dermatologických stavoch môže byť akékoľvek kúpanie nežiadúce. Pri iných zas žiadúce.

Mláďatá, ktoré sú odstavené od dojčenia matkou, čiže už necicajú, môžete kúpať bez výraznejších obmedzení a rizík.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu