Chvostová píla a zoznámenie s ňou: ako sa reže s chvostovkou?

Akákoľvek novinka je v rukách pre každého jedného dňa premiérou. Chvostová píla je práve novinkou, ktorá sa presadzuje len v poslednom období. Nástroj schopný nahradiť ruku pri bežnom rezaní má mnoho výhod, ktoré jej používateľ objavuje až pri aktívnom používaní. Tak je to aj u nás. Vieme, že chvostová píla je absolútny hit pri rezaní tehál, tvárnic, ytong/porfixových materálov, ale pokojne aj tvrdých pálených.

Chvostová píla v skúšaní

Chce to len vhodnú rezaciu lištu nasadenú do hlavy chvostovej píly a môžete objavovať. Aj naše zoznámenie muselo prísť, najmä ak už počujeme o jej vlastnostiach, niečo sme si museli pozrieť a vyskúšať aj na vlastné ruky.

Aká je práca s chvostovou pílou?

Akokoľvek náročne nástroj vyzerá, v skutočnosti stačí nasadiť pílový rezací list, zapojiť do siete, dať správnu rýchlosť a nahodiť predkmit, alebo nechať predkmit na nule. To celé zaberie pár sekúnd, veď len nasadenie pílového listu je vecou dvoch sekúnd. Práca s chvostovou pílou je jednoduchá, aj keď pri nej možno nájsť niekoľko postrehov s ktorými jednoducho musíte počítať.

Chvostová píla je konštruovaná s vyššou váhou, bežne aj na trhu sú modely, ktoré sú na manipuláciu jednoducho s váhou pár kilogramov, čo samo o sebe pôsobí tlak potrebný na správne rezanie, ale dopomáhať si môžete aj vlastným nepatrným tlačením.

Určenie:

  • Výrazné uplatnenie nájde pri stavbe drevostavieb, pri rezaní trámov, aj menších drevených materiálov, dosiek a podobne. Pílové listy môžu mať rôzne veľkosti, tie dlhšie si poradia s veľkými trámami okolo 20 až 30 centimetrov.
  • Pri stavbe s tehlami, pri stavbe drevených stavieb, ale taktiež pri rezaní železných roxorov, rôznych druhov kovu, rúrok, plastu a podobne. Samozrejme, stále záleží na použitom rezacom liste. V našom prípade sme mali k dispozícii celú jednu sadu rôznych pílových listov v ktorom sú zahrnuté píly na drevo a plast, a píly na kovy.
  • Využijete ich všade, kde potrebujete rezať veľa a rýchlo.

Prvé zoznámenie

V našom prípade používame chvostovú pílu Extol 8793600 1200 W. Výrazne sa nelíši od iných chvostových píl a po vyskúšaní iných tak používame práve Extol ako zástupcu tejto kategórie náradia. Svoje pravidlá má nastavenie predkmitu aj rýchlosti. To pochopí každý používateľ, aj keby ignoroval tieto pravidlá. Jednoducho preto, že pri rýchlom rezaní s predkmitom si zničí rezanú dlažbu, železnú rúrku, píla ponadskakuje, alebo vás čaká iné neželané prekvapenie. Otestovali sme si viacero nehôd a scenárov toho, ako to vyzerá, keď sa ignorujú správne nastavenia. Naučiť sa ich pritom zvládne akýkoľvek začiatočník už pri prvých pokusoch. Skrátka jednoducho platí, že na kovy a dlažbu predkmit jedine na nule a rýchlosť čo najnižšia. Kým veľkému smrekovému drevu môžete dopriať pokojne predkmit 2 a najrýchlejšiu rýchlosť 6.

Nasadenie rezných listov je hračka. Tu sa neustále budeme pozastavovať nad tým, ako jednoducho to mohol niekto vyriešiť a funguje to, kým iné zariadenia pri výmene rezacích listov musíte rozoberať, alebo len ťahať náradie a zdržiavať sa manipuláciou. Vymeniť jeden rezací list za druhý je opäť vecou pár sekúnd, keďže dôležitá je najmä hlava a pílky sa takmer nedotýkate. Dokonca nasadiť novú môžete aj bez toho, že sa dotknete tej zohriatej.

Prvé kroky a prvé zlyhania

Chvostová píla je prekvapivo výkonná mašina. Je v nej sila, ktorú čoskoro objavíte, len čo ju zapnete. Dá sa totiž zažiť, čo znamená neupevnený materiál. Skúste len tak rezať nezaistenú drevenú dosku. Pravdepodobne nadskočí. Je tak na svojom mieste použitie zveráku. Pri rezaní železných rúrok na spôsob jednej ruky s pílkou a druhej ruky istiacej rúrku to jednoducho nejde. Váha pílky si žiada pridržiavanie oboma rukami, kedy je možné zaistiť presný rez. Rúrku upevnite do zveráku, prípadne do iného systému úchytu. Hračkou je rezanie klincov, na priloženom videu je to chvíľková záležitosť. Bez tlačenia pri najmenšej rýchlosti sa postupne prerezáva do hladka, pri miernom zvýšení tlaku na klinec sa zrýchli aj rez samotný.

Drevo sa reže o niečo jednoduchšie. Osvedčilo sa mi nepoužívať veľmi predkmit, ak chcem začať presný zárez. S predkmitom a na najvyššej rýchlosti sa dobre vytvára počiatočný zárez vtedy, keď prikladáte na drevo už rozbehnutú pílu pomaly a zareže sa akoby po masle. Ďalej je to už hračka. Práve pri rezaní dreva je azda najvýraznejšia rozdielnosť pohybu rezného listu, kde pri rýchlosti 4 ľahko rozoznať rýchlosť 6. Samotné rezanie je zábavné, hladké a rýchle. Veď aj to je hlavná prednosť chvostovej píly, že tak veľmi dokáže uľahčiť prácu. Pri práci s drevom je to tak poriadne uľahčenie s ktorým je nutné preplánovať činnosť na stavbe. Prečo? Je možné, že ste počítali s rezaním trvajúcim niekoľko minút. Chvostová píla tento čas dokáže skrátiť pomerne hravo a práca môže byť hotová ešte skôr. Avšak akákoľvek úspora je fajn, pre opakovanú kontrolu miest, ktoré by ste inak prehliadali.

Zopár postrehov

  • Príliš dlhý rezný pílový list môže spôsobiť to, že pri dvíhaní chvostovej píly zo stola môže dôjsť poškriabaniu stola pílou. Chvostová píla by sa mala zdvíhať oboma rukami, nie jednou. Pílový list sa tak môže aj poškodiť.
  • Rezanie prebieha naozaj hladko
  • Naučenie pravidiel predkmitu a rýchlosti nie je nič komplikované.
  • Prehodenie iných pílových listov je naozaj vecou pár sekúnd, čo je výborné, ak ich potrebujete vymeniť čo najrýchlejšie a ani sa nedotýkať použitej zohriatej píly.
  • Pre výkon a silu píly nejde o akumulátorové riešenie ale o sieťové, je teda nutné mať prívod elektrickej energie.
  • Aj s bežným rezacím listom na drevo je možné čiastočné tvarovanie výrezu. Pri iných rezných listoch, ktoré sú reálne určené na vyrezávanie pre svoj tvar je to možné s oveľa lepšou presnosťou.

Testovaná chvostová píla Extol 8793600 patrí do série výrobkov Industrial, ktorá je určená profesionálom a podnikateľom. Píla je tak využiteľná pri náročnej práci, nie len chvíľkových domácich projektoch. Nástroj má tak plné využitie práve v stavebníctve pri rezaní dreva, pri rezaní tvárnic, tehál, pri vyrezávaní.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu