Sponkovačka, 18 spôsobov využitia a praktické tipy pre domáceho majstra

Sponkovačka na prvý pohľad pripomína klasické zošívačky na papier. Tie využívané v priemysle, drevovýrobe, či v domácej dielni nájdu ale oveľa viac využitia ako len pri zošívaní papiera. Vynikajú pevnejšími materiálmi, druhom spojiva a v neposlednom rade sa s nimi dá spraviť oveľa viac. Dokonca ja to, o čom zatiaľ ani nevieme.

Sponkovačka FORTUM professional 6 in 1

Každý by sme našli mnoho rôznych spôsobov jej využitia. Sponkovačka nám slúži hlavne na uchytenie, pripojenie, alebo pomoc pri dome. Pri zhodnocovaní, na čo všetko môžete sponkovačky použiť nachádzame zhruba 18 hlavných príležitostí využitia.

1. prichytenie papiera o drevo

Začať treba s tým najjednoduchším. Najčastejšie viditeľný spôsob, keď prichycujú plagáty, alebo vyhlásenia na drevené tabule. Na niečo také postačí jednoduchá sponkovačka. Pri veľmi jednoduchých modeloch sa však dá hovoriť aj o pomocníkovi pri uchytení akéhokoľvek  tenkého, sponkami preraziteľného materiálu.

Sponkovačka FORTUM professional papier

Napríklad záclony na domčeku na strome, starého koberca o podlahu pri väčšom rozmere sponiek, alebo prichytenie plagátov o latrínu, keď by niekomu záležalo na originálnom retro priestore. Chatári to ešte aj dnes veľmi dobre poznajú. Hlavne keď prefukuje cez dosky.

2. Sieťka proti hmyzu

Sponkovačka je výborná vec, keďže dokáže rýchlo uchytiť na drevený rám sieťku. Tú si stačí kúpiť ako metrážny tovar a uchytiť sponkami okolo dreveného okna. Opäť využijú chalupári. Domáci majster však vie vytvoriť drevenú konzolu okolo aj plastového okna, navŕtať skrutky do muriva a rám tak k oknu uchytiť aj bez poškodenia plastového okna. Na konzolový rám potom je už hračka pripojiť sieťku sponkovačkou.

3. Prichytenie fólie a ochrana pred prskaním vody

Prichytiť fóliu o drevo môžeme pri mnohých prípadoch. Na chalupe, či na stavbe, v dielni, prípadne dokonca v maštali domácej farmy má zmysel použitie fólie na miestach, kde by prefukovanie medzi doskami mohlo tvoriť problém. Sklad záhradného náradia si tak vieme chrániť pred prskajúcou vodou. Fóliu uchytíme klincami a skrutkami, ktoré viac poškodia drevo, alebo ešte lepšie sponkovačkou, ktorej sponky uchytia fóliu najlepšie. Pri sponkách netreba veľa tlaku a sily, takže ňou nepoškodíte ani nutné opravy na streche, ak vám „tečie“ do topánok.

4. Mnoho provizórnych riešení a prekrytie

Sponkovačka je malý zázrak. Prietrž mračien a vy máte rozrobenú strechu na dielni? Roztiahnuť fóliu môžete. Lenže s fóliou sa možno bude chcieť vietor pohrať, alebo nemusí. Mnoho domácich majstrov so zmyslom prakticky využívať aj zdanlivý odpad (pozor, hraničí to so zberom všetkého a skladovaním všetkého), majú neraz aj veľkoformátové plachty napríklad zo starých reklám. Využívajú ich ako provizórne zastrešenie drevární, skladov, šôp a domčekov na náradie. Uchytiť sa dajú sponkami, hlavne na miestach z boku, kde malé dierky v plachte až tak nevadia.

Ďalšia príležitosť, ktorá súvisí s provizórnym riešením je prekrytie dreva na zimu.  Opäť fólie a reklamné plachty, ktorými prekryjeme drevo, ľahko uchytíme sponkami. Drevo výrazne nepoškodia, ak ide o rezivo na ďalšie spracovanie. Nie viac ako vlhkosť a sneh s hnijúcim lístím a podobne.

5. Oprava nábytku

Sponkovačka je ten zázrak, s ktorým sa pripínajú zadné časti v súčasnosti bežného riešenia nábytku. Zadné časti tvorené tým tenkým zmes-drevom, ktoré sa tak rado od vlhkosti prehýba a pri rozoberaní skrine praská. Občas ak nedrží, alebo ste boli nútení ho pri rozoberaní odstrániť, sponkovačkou je možné vrátiť drevo na miesto. Pomôže aj pri iných opravách nábytku, zväčša tam, kde sa neustriehli klinčeky. Pomáhajú aj pri zásuvkách. To prekliate dno občas na niektorých modeloch vypadne len preto, aby ste oľutovali šetrenie.

Oprava nábytku

Dôvody, prečo vyskočia klinčeky zo zadnej časti skrine môžu byť rôzne. Sponkovačka má dostatok sily, aby prerazila zadnú stranu a prichytila drôtom zadnú časť o drevo. Výsledok je nižšie. Skrinka bola opravená v priebehu pár sekúnd. Na snímkach model recenzovaný v tomto článku.

Oprava nábytku

6. Oprava čalúnenia, alebo jeho výmena

To si naozaj niekto trúfne vymeniť čalúnenie na pohovke, alebo stoličke, či kresle? Áno, v podstate nejde o nič komplikované. Dobre, to platí len niekedy. Odstrániť poškodené čalúnenie znamená uvoľniť niekedy viac, ako bolo chcené. Molitan, či iné mäkké materiály sa môžu posunúť, zmeniť tvar. Často menia tvar pri nasadení nového čalúnenia, hlavne ak je ušité inak ako to staré.

Sponkovačka FORTUM professional čalúnenie

V každom prípade, sponkovačka je ten zázrak, ktorým si viete nové čalúnenie nasadiť na drevenú základovú konštrukciu sedačky, či kresla. Je tým zázrakom, vďaka ktorému čalúnenie naozaj drží aj keď sa rozhodnú decká otestovať vašu prácu do zbláznenia.

7.  Výroba nábytku a čalúnenia v dielni

Ak už sa spomína oprava, je nutné ako príležitosť spomenúť aj samotnú výrobu. Či už sa pustíte do svojpomocného vyrábania nábytku, tajomstvo čalúnenia a jeho uchytenia je čiastočne odhalené. Rovnako ako spôsob uchytenia zadných strán skrine a skriniek. Chce to len trochu praxe pri oprave nábytku a v dobrej dielni vás už potom vo výrobe vlastných vynálezov nič nezastaví. K čalúneniu vlastných stoličiek a miest na sedenie budete už len potrebovať dobrú krajčírku, alebo vlastnú zručnosť za šijacím strojom.

8. Sponkovačka spája maliarske plátna

Maliarke plátno nasadené na drevenom ráme drží vďaka sponkovačke. Ak by ste sa aj pokúšali o vlastnú výrobu drevených rámov, klinčeky nie sú to pravé, čo plátno uchytí a nepoškodí. Sponky sú použiteľné hustejšie za sebou, nepoškodia vzhľad, veľa krát výrazne ani plátno samotné. Či už pre svoju potrebu, alebo si otvoríte vlastný biznis s plátnami, sponky sú mimoriadnou pomocou.

9. Pripnutie dreveného obkladu

Existuje niekoľko druhov sponiek, ich veľkostí, a aj niekoľko druhov drevených obkladov. Napríklad u nás známy tatranský profil, ktorý do seba zapadá vďaka presnému tvarovaniu hrán dosiek. Sponkovačkou je možné uchytiť každý jeden kus o základový trám s izoláciou. Pri menších sponkách sa dá sponkovačka používať na tenké drevené pláty, ktoré majú tvoriť dekoračný povrch, alebo len lokálne riešenie pre zakrytie neželaného miesta.

10. Strecha stavby a zariadenie podkrovia

Sponkovačka je zázrak. Pri predstave toho, koľko práce je s výstavbou podkrovia a ako veľmi dá zabrať uchytenie izolácie, či fólie v podkroví, nejeden majster vie, že pri uchycovaní fólie a mäkkých materiálov je dobré netrieskať veľmi do striech. Napríklad ak sú na nich škridly. Sponkovačkou sa dá toho zvládnuť pri strechách naozaj veľa. Samozrejme, pri streche zvnútra. Sklenená vata nie vždy chce držať na strope len tak. Dá sa ľahšie uchytiť o drevený strop práve sponkami. Klincami a skrutkami bez poriadnej hmoždinky je to nemožné. Sponky sú na tom oveľa lepšie. Hrubá sklenená vata sa vždy dá uchytiť aspoň z boku. Základ je, aby sa nepohybovala skôr,. Ako ju lepšie zabezpečíte.

11. Uchytenie káblov

Niektoré sponky sú priamo určené na uchycovanie káblov na drevených trámoch, lištách, na stenách. Kabeláž na chalupe, alebo v dielni, alebo len drôty, ktoré nemajú funkciu vedenia elektriny. Testovaná FORTUM Professional 6 in 1 je už od balenia vybavená oblúkovými drôtikmi. Keďže koncovka hlavy, ktorá drôt vystreľuje, má menší výrez, viete aj bez pozerania hravo nastaviť hlavicu priamo na drôt.

Sponkovačka FORTUM professional káble

12. Vianočné dekorácie, alebo čokoľvek na plote

Pred Vianocami a na Vianoce to mnohí poznáme. Je toho veľa, čo chceme uchytiť, hoci len na plote okolo domu. Vianočné žiarovky, večne nerozmotateľné guče káblov a žiaroviek, viete ľahko uchytiť napríklad v podhľade domu bez jeho výrazného poškodenia.

13. Ceduľky

Niekde je to EXIT, niekde je to POZOR PES. Sponky dokážu pripnúť ceduľky o drevo, plast, či sadrokartón. Ak by sa aj podarilo cvaknúť ju cez nápis, nepoškodíte ho tak veľmi, ako úderom kladiva, či hlavičkou klinca, alebo skrutky.

14. Farmárčenie a králikárne

Využijete ju pri mriežkach, ktoré potrebujete pripevniť na dvierka králikárne. Využijete ju pri zaistení tých pár kúskov asfaltovej tvarovanej krytiny na psej búde, ak už vám ide o dizajn, podobne ako na kuríne. Kurín, drobné ohrady, alebo vlastné voliéry pre vtáky. Všade, kde viete a potrebujete uchytiť sieťky, alebo mriežky, sú príležitosťou na uplatnenie tohto nástroja. Využijete ju aj pri uchytení gumy na výrobu jednoduchých pántov na malé dvierka.

15. Koža o drevo

Bývalo svojho času bežné vešať kožušiny na steny z dreva na presušenie. Klinec poškodil viac ako mohla sponkovačka. Kožušiny zmizli, ale stále ešte nie veľmi objavená sponkovačka dorazila. Keďže spraví dve dierky a spojenie spojivového drôtu na materiál pôsobí tiež, neprederavíte tak prípadne kožušiny zavesené na stene. Vyskúšané a je to tak. Aj drevený obklad na stene nie je tak poškodený, ako pri veľkých klincoch, alebo skrutkách.

16. Akékoľvek ľahké uchytenie

Kto nechce vŕtať a hlobiť klince, vystačí si so sponkami. Uchytí na nich v podstate čokoľvek nenáročné na váhu, balónovú výzdobu, šnúrky pre ťahavé kvety, v našej dielni sú ňou uchytené dná plastovej fľaše ako držiaky na štetce a rôzne maličkosti. Uplatnenie nájdu na prichytenie hračiek, zavesenie nepoužívaných plyšákov a ešte mnoho iného. Medze sa nekladú ničomu. Jedine ak zdravému úsudku. Sú materiály, ktoré neuchytíte a sú aj také, ktoré nesmiete poškodiť čo i len malou dierkou. Napríklad vodná izolácia, asfaltová lepenka, sklo a iné logicky nevhodné materiály.

17. Kartónové škatule

Hrubý kartón dokážete najlepšie spojiť sponkami. Samozrejme, ideálne sú tie hrubé, s viacerými spojeniami. Pri veľkých hrubých pevných škatuliach v akých prevážajú plynové sporáky a iné spotrebiče, ste si to mohli všimnúť. Podobné škatule sa dajú vyrobiť aj doma. Ale tiež, ak už musíte posielať niečo vlastné, vyrobíte tak pre svoju potrebu aj vlastný obal. Chce to len pevný podklad, alebo riešenie na ohyb drôtenej sponky na opačnej strane. Domáci majster to vie vyriešiť pomocou, klieští, alebo pevného podkladu pri sponkovaní.

18. Nahradí kladivo

Pneumatické sponkovačky, väčšie a ťažké od klasickej ručnej, už plnia funkciu takmer pneumatického kladiva, či pištole na klince. Pneumatické ale využívajú nutnosť priloženia o materiál, nestrieľajú sponky po stlačení spúšte. Má tak niekoľko výhod. Nemusíte držať a skladovať klinčeky po vreckách, vyťahovať ich a pridržiavať s riskovaním úderu po prstoch, ale vysúva ich zo zásobníka. Jediný nástroj v ruke dokáže popripínať dosky dosť pevne na to, aby niekoľko desaťročí nebol problém s dreveným obkladom. Spony používané pri spájaní dreva sú pevnejšie, tvrdšie, neohýbajúce sa na hrčiach a pri tvrdom dreve. Rátajte sa s dvíhajúcou sa cenou sponkovačiek, váhy, aj spojiva.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu