Eukalyptus: jeho pestovanie, vlastnosti, nároky v slovenskej záhrade

Eukalyptus je svojimi listami charakteristický strom. Éterickými olejmi v listoch si získal záujemcov o aromaterapiu a liečiteľstvo po celom svete, kým v austrálskej domovine je hlavnou zložkou potravy koál. Existuje niekoľko stoviek druhov eukalyptov, ktoré sa však vyznačujú niektorými vlastnosťami veľmi podobnými. Sú nimi napríklad ich teplomilnosť, ako aj rýchly rast. Eukalyptus sa však dostal aj do našich končín, zaujal pestovateľov v záhradách v exteriéri a svoje miesto má aj medzi nadšencami pre zimné záhrady a priestorný interiér. Ideálne ten presklený, ktorý do miestnosti vpúšťa dostatok denného svetla.

 Eukalyptus strom a pestovanie

Prečo si obstarať eukalyptus?

Eukalypty v kultivaroch, ktoré sú v ponukách slovenských, respektíve európskych záhradníctiev, vynikajú vlastnosťami, ktoré sú tak trochu ich prednosťami. Za príklad si zoberieme eukalyptus Gunnov (Eucalyptus Gunii), tiež nazývaný ako „nebeský“, ktorý je možné obstarať v menších veľkostiach a dosiahnuť s ním postupne výšku, ktorá hraničí s možnosťami interiéru. Keďže však strom veľmi dobré zvláda rez a je ho možné tvarovať, môžeme túto vlastnosť vyzdvihnúť ako prednosť. Tou ďalšou je mrazuvzdornosť do -15°C. V teplejších lokalitách na Slovensku tak môže strom na chránenom stanovisku prečkať zimu, ideálne mladý ešte obalený v geotextílii. Chránené stanovisko je pritom myslené ako to, nevystavené silnému vetru, prípadne prefukovaniu mrazov.

Dôležité vlastnosti:

  • Odpudzovanie poletujúceho hmyzu
  • Zdraviu-prospešné účinky na dýchacie ťažkosti a ďalšie zmyslové vnímanie
  • Eukalyptus môžete pestovať aj celoročne v interiéri s prístupom k prirodzenému svetlu
  • Kvitne veľmi zaujímavým kvetom, z ktorého sa postupne stávajú tobolky so semenom. To má dobrú klíčivosť a umožňuje rastlinu rozmnožovať.
  • na brest.sk máte v ponuke 60-80 cm vysoký stromček, viac ako metrový a tiež strom veľkosti 180+ centimetrov, čo je strom, pri ktorom už musíte mať jasno, kde bude mať svoje stále miesto. .

Strom je to však atraktívny a neobyčajný, svojou arómou známy zástupca austrálskej, konkrétne tasmánskej flóry, zaujímavý aj jeho modrasto-strieborným nádychom listov. Svoje miesto môže mať v okrasnej záhrade, ideálne v nádobe. Nádoby je pritom vhodné mať postupne väčšie, keďže strom bude rásť čo sa koreňového balu, ako aj kmeňa týka.

Eukalyptový kvet

foto: Eukalyptový kvet

Eukalyptus v našich končinách a jeho pestovanie

Vysádzanie

Eukalypty na Slovensku zakúpite v kontajneroch. Vysádzanie je tak možné počas celého roka, kým nie je pôda zamrznutá. Sadíme ho do pôdy ideálne piesčitohlinitej, dobre priepustnej. V prípade vysádzania do nádob je dobré zvoliť také, ktoré majú otvory pre odtok prebytočnej vody po stranách a zaistia, že sa nebude voda zdržiavať. Stojaca voda ohrozuje korene, ktoré hnijú a takéto postihnutie ďalej pri každej rastline znamená nástup ďalších ťažkostí. Stojaca voda je tak pre väčšinu rastlín hrozbou. Ak je strom pestovaný v nádobe a nie je vysadený v zemi, v prípadoch očakávaných teplôt pod 10°C je vhodné presunúť rastlinu do bezmrazovej miestnosti s dostatkom svetla.

Vysádzame ho na slnečné miesto tak, aby mal minimálne 6 hodín priame slnko. Pri plánovaní vysadenia je určite vhodné počítať s jeho odpudzujúcimi účinkami na hmyz. Všetok hmyz, proti ktorému sú v predaji prípravky s eukalyptolom – cineolom, by sa mal držať od stromu ďalej. Mať tak eukalyptus v závetrí altánku má určite svoje prednosti.

Zálievka

Eukalyptus Gunnov je nenáročným zástupcom tohto zaujímavého druhu. Stále, čiže celoročne zelený strom na svojich listoch indikuje, či má nedostatok, alebo priveľa vlahy. Priveľa vody mení listy na žlté. Primálo listy poškodzuje a strom sa ich zbavuje. Preto nezachádzajte do krajností čakaním na prejavenie stromu samotného. Keďže jeho domovinou je Austrália so známym zastúpením vyšších teplôt, strom počíta aj so suchom. Skôr s občasným, keďže prospieva mu pravidelná zálievka. Pôda, ktorá si dokáže sama udržiavať dostatočnú vlahu (spodná voda, alebo okolité zavlažovanie) môže oddialiť nutnú pravidelnosť zálievky. Skôr sa riaďte tým, či je vaša pôda do hĺbky 4 – 5 centimetrov suchá, alebo vlhká. Tá suchá si žiada zálievku. Ak to možnosti dovolia, zalievajte zospodu. Pôda si už vlhkosť z dostatočnej zálievky potiahne „hore“.

Úprava a rez

Zastrihávanie eukalyptu je možné podobne, ako iné okrasné stromy. Mladé stromy majú vajíčkové listy, kým väčšie pri mnohých druhov zmenia tvar na dlhšie podlhovasté. Vietor, ktorý sa pohráva s hustou korunou dospelého stromu uvoľňuje silice, no aj mladý strom ich dokáže uvoľňovať. Stačí sa priblížiť, prípadne sa občas pohrať s listami stromov.

eukalyptus dekorácia

foto: Odrezky istý čas poslúžia aj ako dekorácia:

Hnojenie

Rastliny pestované v zemi nevyžadujú hnojenie. Tie v nádobách je vhodné jedenkrát, prípadne dvakrát ročne prihnojiť hnojivom s postupným uvoľňovaním látok a nízkym obsahom dusíka.

Zimovanie

V nádobách vysádzaná rastlina potrebuje preniesť do miestnosti, v ktorej nemrzne. Napriek mrazuvzdornosti je vždy pre rastlinu ideálne nedosahovať mínusové teploty, čo zaistí aj ideálny zdravotný stav na jar. Pôda si však naďalej vyžaduje zálievku, hoci pokojne miernu. V takomto prípade by nemala voda v kvetináči v žiadnom prípade stáť, nieto ešte zamrznúť.

Eukalyptus strom a pestovanie

foto: Snímka zachytáva rastlinky eukalyptu, foto z archívu predajcu brest.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu