Rekonštrukcia starého domu alebo radšej novostavba?

Neviete sa rozhodnúť či bude pre vás lepšia novostavba alebo radšej rekonštrukcia starého domu? Obe riešenie majú svoje pre aj proti. Na výhodnosť tej či onej možnosti tak vplýva viacero faktorov. Pripravili sme pre vás stručný prehľad oboch riešení, ktorý vám uľahčí vaše rozhodovanie.

Rekonštrukcia a podkrovie

Novostavba

Novostavby patria v súčasnosti medzi najžiadanejšie druhy bývania. Stavba nového domu dnes už ani zďaleka netrvá tak dlho, ako bolo tomu v minulosti. A tak aj v prípade, ak sa rozhodnete pre nový dom, môžete bývať v novom už do pár mesiacov od tohto rozhodnutia. Samozrejme, čas potrebný na kompletnú realizáciu stavby, ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich je aj typ novostavby, či spôsob realizácie stavby, pre ktorý sa rozhodnete.

Svojpomocná stavba trvá spravidla najdlhšie, naopak, realizácia domu na kľúč, či výber z hotových developerských projektov sú pomerne rýchlymi riešeniami. Postaviť montovaný dom vám skúsená firma zvládne už za pár mesiacov od popisu zmluvu.

Výhody novostavby

Za hlavné výhody novostavby môžeme jednoznačne označiť životnosť domu a možnosť použitia najmodernejších technologických postupov pri stavbe. S novostavbou získate aj možnosť výberu typu domu a riešenie dispozície presne podľa svojich predstáv, čo v prípade rekonštrukcie starého domu predstavuje zvyčajne problém.

Vďaka modernému spôsobu stavby domu získate aj nižšie prevádzkové náklady. Všetky nové domy dnes spadajú do energetickej triedy A0, vďaka čomu je ich prevádzka finančne menej náročná, než pri starších domoch.

Nevýhody novostavby

Hlavnou nevýhodou novostavby je vysoká cena stavebných pozemkov. Stačí však, ak ale máte k dispozícii vlastný pozemok a tento problém je razom odstránený a nový dom môžete mať aj za nižšiu cenu ako by vás stála rekonštrukcia staršieho domu. Stačí si vybrať z pripravených projektov rodinných domov a bývať v novom montovanom dome môžete za výhodnú cenu. A to aj napriek všeobecne neustále sa zvyšujúcim cenám novostavieb.

Ďalšia nevýhoda novostavby, časová aj pracovná náročnosť, sa vzťahuje len na novostavby realizované svojpomocne. Ak zveríte realizáciu vášho nového bývania do rúk profesionálom razom je aj tento problém odstránený.

Rekonštrukcia staršieho domu

Rekonštrukcia staršieho domu je obľúbeným spôsobom riešenia vlastného bývania najmä u tých, ktorí nadobudli takúto nehnuteľnosť v rámci dedičstva, prípadne bola kúpna cena pozemku so starším domom výhodnejšia, než cena nezastavaného pozemku.

Výhody rekonštrukcie

Najmä v obciach a mestách s veľkou zastavanosťou a nedostatkom nových stavebných pozemkov, môžete vďaka rekonštrukcii staršej nehnuteľnosti získať bývanie v lukratívnej lokalite. Navyše, ak ide o obývateľný dom môžete začať bývať hneď a dom prerábať postupne podľa svojich možností.

Nevýhody rekonštrukcie

Nevýhody rekonštrukcie staršieho domu sú priamo úmerné technickému stavu rekonštruovaného domu. V prípade domu v zlom technickom stave môžu byť rekonštrukčné práce finančne aj časovo náročnejšie, než by bola stavba úplne nového domu. Ďalšou veľkou nevýhodou opravy starých domov sú obmedzené dispozičné úpravy. Kým pri novom dome si môžete vybrať dispozíciu podľa svojich predstáv, pri rekonštrukcii nemusia byť väčšie dispozičné zmeny možné.

Navyše musíte počítať aj s rôznymi problémami, ktoré sa pri starých domoch zvyknú bežne vyskytovať a môžu nečakane zvýšiť náklady potrebné na rekonštrukciu či bývanie. Ide napríklad o statické vady, zlú izoláciu či problémy s vlhkosťou. V prípade naozaj starých domov s historickou hodnotou či umiestnených v pamiatkových zónach môžete byť pri rekonštrukcii viazaný aj rôznymi predpismi pamiatkového úradu.

Staršie domy so sebou prinášajú aj vyššie prevádzkové náklady. Ani tá najkvalitnejšia rekonštrukcia a modernizácia starého domu vám neprinesie také prevádzkové náklady ako nová moderná novostavba.

Predtým, ako sa rozhodnete či idete rekonštruovať alebo stavať nový dom, prepočítajte si dôkladne náklady potrebné na každé riešenie. Do úvahy však neberte len samotné náklady na stavebné práce, ale pozerajte aj viac do budúcnosti. Koľko času vám zaberie, ktoré riešenie? Aké prevádzkové náklady môžete v budúcnosti očakávať? Aká bude živnosť domu? To je len zlomok otázok, na ktoré by ste si mali odpovedať predtým, ako urobíte konečné rozhodnutie. V prípade nejasností sa nebojte obrátiť aj na odborníkov. Napríklad taký posudok starého domu od statika  vám môže vaše rozhodovanie až nečakane uľahčiť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu