6 otázok, ktoré si treba položiť pred rekonštrukciou chaty

Máte alebo plánujete kúpiť chatu a chceli by ste jej vdýchnuť nový život? Predtým, ako sa do toho s nadšením pustíte, si prečítajte, čo takáto rekonštrukcia obnáša. V článku sú zodpovedané otázky, ktoré by ste si mali určite položiť.

Chata, v prírode, Unsplash

Zdroj: Unsplash

1. Čo treba rekonštruovať?

Predtým, než sa pustíte do prác, je nutné zhodnotiť, v akom stave objekt je, a čo v ňom treba vymeniť. Staršia alebo menej udržiavaná chata bude pravdepodobne potrebovať väčší zásah než taká, o ktorú sa majiteľ dobre staral.

Staré murivo

Zdroj: Bigstock

V tomto kroku zamerajte pozornosť aj na technické inštalácie, škodlivý materiál, plesne a potenciálnych škodcov, ktoré sa v zanedbanejšej chate môžu ľahko množiť.

Pri rekonštrukcii máte tiež šancu rekreačný objekt prispôsobiť svojim potrebám. Napríklad tomu, ako často a na koľko dní budete na chatu chodiť. Môžete rozšíriť kuchynský kút či časť na spanie, rekonštruovať kúpeľňu. Prípadne nainštalovať kúrenie, ak sa chystáte využívať chatu aj v zime.

2. Do akej miery chcem zasiahnuť do výzoru?

Ak ste kúpili alebo zdedili tradičnú chatu, je možné, že má nejaké prvky, ktoré by ste radi zachovali. Môže byť výzva obnoviť ju tak, aby sa „nebila“ s ostatnými okolo nej, zachovala si autentický ráz a zároveň sa prispôsobila vášmu štýlu a poskytla potrebné množstvo komfortu.

Dosiahnete to vtedy, ak budete rešpektovať pôvodnú logiku stavby, či pri rekonštrukcii použijete tradičné postupy, a budete sa snažiť, aby to vyzeralo prirodzene. Ak je „to staré“ ešte funkčné, vdýchnite mu nový život. Tie novšie, moderné prvky, zase zapracujte tak, aby boli nenápadné.

3. Potrebujem povolenie?

Ani rekonštrukcia chaty sa nemôže realizovať len tak, bez ohlásenia. Podobne ako pri domoch platí, že sú úpravy, ktoré si môžete spraviť po svojom a bez ohlášok. Iné potrebujete nahlásiť alebo si na ne vybaviť stavebné povolenie. Pri veľkých zásahoch sa môže stať, že bude treba objekt opäť skolaudovať.

Nepodceňte to, najmä ak si chcete svoju chatu poistiť. Poistenie domácnosti totiž môžete uzavrieť len na nehnuteľnosť, ktorá bola, okrem iného, právoplatným úradným rozhodnutím daná do užívania podľa platných predpisov.

4. Zvládnem to sám?

Množstvo úprav na chate zvládne šikovný majster aj sám. Ak na to nemáte talent alebo čas, oslovte odborníkov. Veľmi dôležité je, aby ste si vybrali overeného remeselníka alebo firmu, a to najmä v prípade, ak je chata ďalej od vášho bydliska, a nemáte šancu chodiť majstrov denne kontrolovať.

Spravte si prieskum, prečítajte si recenzie, nevyberajte si takého, ktorý ich nechce poskytnúť. Sledujte, ako s vami komunikuje, či nemusíte týždne čakať, kým sa ozve, či vie odpovedať na vaše otázky. Ak sa dá, nechajte si poradiť od známych.

Drevostavba a akumulátorová vŕtačka

Zdroj: Unsplash

5. Ako si ju zariadim?

Jednoducho tak, aby zodpovedala tomu, ako sa ju chystáte využívať. Podľa toho, ako často budete chodiť, či sa zdržíte na víkend alebo aj celé týždne, koľko ľudí ju bude využívať, aký potrebujú komfort.

Potom sa ľahko rozhodnete, koľko a aké postele kúpite, či do kuchyne umiestnite viac moderných spotrebičov alebo postačí chladnička a dvojplatnička. A ak plánujete na chate nechávať viac vecí, nezabudnite ani na úložný priestor.

Interier hojdačka, relax

Zdroj: Unsplash

6. Ako si chatu zabezpečím?

Časté problémy rekreačných chát, najmä takých, kde sa majitelia veľmi nezdržiavajú, sú vykrádania. Preto by ste mali myslieť na ochranu chaty zvonku oplotením, aj vo vnútri, a to poriadnymi oknami a dverami. Oplatí sa zvážiť aj inštalácia bezpečnostného systému. Minimálne opatrenie, ktoré by ste mali spraviť, je nenechávať drahšie vybavenie na očiach.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu