Zbavte sa komárov vo svojom okolí: ako ich odlákať?

Komáre vedia pokaziť radosť z rodinného stretnutia, opekačky, grilovačky, či len tak prechádzky podvečer, keď mnoho ruchov utíchne a tým dvojkrídlovým lietajúcim, takmer neviditeľným beštiám sa zachce vašu krv. Povedzme, že práve rodinná grilovačka a pohoda večer pri plápolajúcom ohníku a malom osvetlení nad hlavou, je príležitosť, ktorú si chcete vychutnať oveľa lepšie a vo väčšom pohodlí, ako sa stále kontrolovať. Komárov sa dá zbaviť aj prírodnou cestou. Ideálne ak máte úrodu cibule a cesnaku, ktorú si ako krásnu dekoráciu rozvešáte v altánku. To však nie je všetko. Záhrada vám totiž prin&aa cute;ša ešte zopár plodín, ktorých účinky vedia zabrať a v kombinácii s repelentmi by mal byť výsledok zaručený.

Komár a zabezpečenie sieťkou

Prírodou proti komárom

Pýtate sa, prečo toľko repelentov proti komárom smrdí ako citrón, alebo vôbec ich vôňa je dosť podobná? Výrobcovia používajú jednoducho silné pachy, ktoré komárov odpudzujú. Aj klasický citrón a ním potretá ruka je dobrý zaberák. Oveľa častejšie a pre pokožku čistejšie je používanie esencií citróna, ešte lepšie esencie byliniek na vate, či vo vonnej sviečke. Niektorí ľudia používajú nakrájané rajčiny a rovno ich využívajú do šalátov. Kým nie je zjedený, mal by byť pokoj. Účinky však majú aj škorica, levanduľa, rozmarín, eukalyptus, petržlen a mnoho iných. Bylinkami rozvoňaná kuch yňa nemusí vôbec vpustiť dnu žiadneho nevítaného hosťa, no vonku je to horšie. Altánky pod vplyvom vetrov a zmeny vzduchu potrebujú vyššiu intenzitu prírodného odpudzovača.

Preto je dobré posilniť pachy napríklad vyššou koncentráciou nakrájanej cibule, cesnaku a keď k tomu pripočítame oheň pri opekačke, máte istotu, že od ohňa k vám citlivý komár nepríde. Od chrbta už skôr. Pri grile pôsobí aj dym odpudzujúco, ostatne dym je odpudzujúci pre každého a v určitej koncentrácií už odpudzuje aj ľudí samotných. Ale teraz vážne, kto nemá po ruke prírodu, hoci je to chyba, grilovať bez zeleniny, môže siahnuť aj po ďalších nástrojoch.

Proti komárom so zbraňami

Mať altánok a grill platz so sieťkami na otvoroch, to je luxus. Ak si ho nemôžete dopriať, alebo nebývate pri stojatom Malom Dunaji, potom by mohli postačiť aj repelenty. So silným pachom neraz úspešne odpudzujú komárov a aj iný hmyz. Počas súmraku a noci napríklad osy netvoria nebezpečenstvo. Tomuto času kraľujú komáre. Dokážu cez niektoré malé dierky preliezť, no cielene k nim neprechádzajú. Pomáhajú vonné zápalné tyčinky a v orientálnych čajovniach sem tam vedia ponúknuť aj také tyčinky, ktoré cielene odpudzujú takýto druh hmyzu.

Kontrola svojho okolia

Pokiaľ sa divíte, že nikde na okolí nie je močiar, alebo jazero a predsa je vysoká miera komárov, skúste skontrolovať svoje okolie. Postačí záhradný sud, kanvice, misky s vodou pod kvetmi, odtoky, odkvapy, či napršané nádoby v ktorých stojí a nevyparuje sa voda. Komárím larvám stačí niekoľko dní, než z larválneho štádia začnú naberať inú podobu a opustia vodu. Celkom iná vec je tých pár štípancov ráno prisudzovať večernej grilovačke vonku, no uvažovať nad tým, že v spálni je aktívny komár nenapadne každému. Sieťky na oknách sú jednoduchým riešením. A keď chýbajú, skúste mu&scaron ;káty. Mať v oknách muškáty je tak jednoduché. Komáre sa im vyhýbajú a ešte k tomu dobre vyzerajú. Nuž a nakoniec je ťažké odpustiť si jednu základnú radu. Zatvárať dvere a okná, kde nie sú sieťky. A je jedno, že sa vo vnútri práve vtedy nesvieti.

V záhradnom jazierku alebo fontánke nikdy nie je na škodu mať hoci len jediného KOI kapríka. Akákoľvek larva komára potom nemá šancu, a toto miesto tak len ťažko môže byť liahňou komárov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu