Ťaháte omietku? Pozor na fušérov, ktorí zakryjú elektrinu kde netreba

V novostavbe, alebo pri dôslednej rekonštrukcii staršieho domu, sa novej omietke nevyhnete. A keď už nové omietky, potom to chce aj nové kvalitné elektrické rozvody. Pri postupných dokončovacích prácach sa neraz podarí naraziť na zásadné problémy nefunkčnosti elektriny pre záhadné dôvody. Dlhotrvajúce rekonštrukcie sú najčastejším miestom, kde si možno už nebudete pamätať, kde bola aká zásuvka plánovaná. Aj preto je dobré mať rozvody naprojektované a mať prehľad, kde je čo umiestnené.

Archeologický výskum

Nejeden stavebník ťahajúci omietku na steny to prepískne a občas stiahne omietku aj tam, kde byť nemá. Keď však problém neopraví, môže spôsobiť pri dokončovacích prácach ťažkosti. A takto nepozorných je viac. Profesionálni elektrikári vedia hovoriť bohatý výber príhod, kedy absolvovali doslova archeologický výskum na čerstvo natiahnutých stenách.

Archeologický výskum pod omietkou

V našom prípade neuzavretý elektrický obvod a zamurovaná zásuvka spôsobili problémy pri snahe dokončiť stavbu. Rastislav z Perneka, stavbár, ktorý prekvapil viacerými ukážkovými príkladmi ako niektoré veci naozaj nerobiť, jednoducho jednu zástrčku zamuroval. Odhad, kde by mohla byť a dutý zvuk pri vyklepávaní ju však zachránili. Aké prekvapenie však nastalo, keď elektrický prúd napojil len jednu miestnosť a v poslednej sa problém zopakoval… Pokiaľ je je zásuvka celkom vyplnená omietkou, nevydá dutý zvuk pri klopkaní na stenu nikdy. Pomôže jedine vlastný foto-archív, projekt a ak nie je ani jedno, pomôže detektor rozvodov pod omietkou. Zvuk vie potom odhaliť, či idete správne, alebo nie. Detektor káblov však má obmedzenia hĺbky detekcie.

V našom prípade druhý archeologický prieskum odhalil ďalšiu zabudnutú zástrčky, zamurovanú bez akejkoľvek značky, či ochrany káblov. Aj preto si dovolím niekoľko odporúčaní skôr, ako vám majstri natiahnu omietku na steny ponáhľajúc sa tak, ako v našom prípade.

Ako sa vyhnúť podobným problémom?

  • majte dobrú projektovú dokumentáciu, alebo aspoň podrobne odfotografované miesta jednotlivých rozvodov, čo môže v budúcnosti pomôcť ešte stokrát. A to aj v prípade, že prerábate čo i len jednu miestnosť na kompletku.
  • skúste dohliadnuť, aby pri natiahnutí omietky stavbári mali na pamäti označenie jednotlivých zásuviek a vypínačov.
  • ak vám hrozí z podobných následkov vysekávanie steny, skúste ešte detektor rozvodov.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu