Krtince v záhrade? Krt ale zeleninu nežerie, hryzec áno

Ak vo svojej záhrade nachádzate kôpky hliny a náznaky podzemných chodieb, je jasné že ide o nevítaného hosťa. Nemusí to však byť vždy len krt. Ten, nech to znie akokoľvek, je indikátor zdravej a výživnej pôdy. Ak suseda obchádza a u Vás je krt ako doma, ste na tom svojim spôsobom dobre. Krt ale tiež môže narúšať korene a hriadky. Avšak ak nachádzate koreňovú zeleninu zničenú a na nej stopy po zuboch, zabudnite na to, že toto je dielom krta. Krt žerie výlučne hmyz a drobné živočíchy, ktoré nájde vo svojich chodbách.

hryzec vodný

Hryzec vodný alebo hraboše

Hlodavec, ktorého poznáme aj ako vodnú krysu, je oveľa horší než krt. Tiež môže zanechávať kôpky hliny podobné krtincom, lenže sú nižšie a nemajú pravidelný tvar. Hlina z chodieb je totiž vyhrabávaná zadnými labami a k povrchu šikmo, kým krt tlačí hlinu do 90° uhla nahor. Chodby od hryzca sú oválne na výšku. Samotné zviera sa totiž pohybuje na nohách a má vysoké telo. Krt je viac placatý s telom viac pri zemi. Hryzec má viac chaotické usporiadanie chodieb. V skutočnosti však ide často len o jednu chodbu a ostatné bočné slúžia na vyčistenie hlavnej od hliny. Ničí zeleninu, korienky, živí sa mrkvou, zelerom, petržlenom a rôznymi korienkami. Vážne poškodzuje korene ovocných stromov, najmä mladých. Hraboše tiež nepohrdnú koreňovou zeleninou, ale ani inými druhmi nepálivej zeleniny. Hrabošom však najviac vyhovuje dostupnosť obilia, kukurice a ďalších osív.

Obrana a útok

Ideálne riešenie sú pasce. Inštalujú sa do chodieb a majú chytať jedincov živých. Vykopete jamu tak, aby ste odhalili chodbu. Do nej nainštalujete pascu, avšak je nevyhnutné pascu nechať vonku ešte pred nasadením na konkrétne miesto, ideálne na pár dní zahrabanú pod čistou hlinou. Viac sa jej holými rukami nedotýkajte. Je totiž výnimočne prezieravý. Ľudský pach je dôkazom, že niečo nie je v poriadku. Pach hliny to ale dokáže prekryť. Iný level je chémia, alebo elektronické pomôcky. Žiaľ, žiaden nástroj nie je stopercentný.
Používajú sa aj zápalné ricínové oleje, ktoré vyplnia dymom všetky tunely a chodby pokryjú povrchom, ktorý vypudí krtov alebo hryzcov bez poškodenia rastlín. Hryzcov sa však zbavíte, ak máte mačku, akčného psa, alebo sa na vašom pozemku nachádzajú hady.

foto: http://old.agroporadenstvo.sk/


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu