Krtko ignorant: aké finty naozaj zaberú aj na odolného krtka?

Medzi záhradkármi a ľuďmi, ktorí sa namiesto bytu chcú obklopiť prírodou, budú vždy dva tábory. Jeden z tých, ktorý zväčša nemá ťažkosti s krtkom a tak odmietajú násilie, jeho likvidáciu, alebo si môžu dovoliť investovať nemalé prostriedky do sietí proti krtkom, elektroniky a podobne. A potom sú tu tí, ktorým krtko zničí zeleninu, korienky nových vysadených stromčekov, trávnik a objaví sa pri každom novom výkope, v ktorom nájde chutný odležaný kompost, aj drahú zeleň, do ktorej ste toľko vkladali nádejí.

Krtko hrabe v hline

Existuje množstvo receptov a návodov, ako zničiť krtka a tiež sme si ich už predstavili. Dokonca sú rastliny, ktoré ho zväčša úspešne odlákajú. Poznáme tiež množstvo druhov plašičiek, ktoré využívajú chrastivé guľôčky ako doplnok k ultrazvuku. Pískanie, ultrazvuk a ďalšie „sonické trápenie“ pre tunelujúcich hlodavcov občas pôsobia ako lákadlo, takže ak sa vám práve priamo pod plašičkou objaví nový krtinec, rozmýšľate, či na zariadení nie je akýsi skrytý prepínač v zlej polohe. Ak skrátka zlyhali všetky nástroje a prídete na dedinu s otázkou, ako sa zbaviť krtka, dostanete 5 zásadných rád, z ktorých sú pre nás publikovateľné 3, aj keď dve s prižmúrenými očami.

Je krtko chránený?

Krt obyčajný je rozšírený takmer na celom Slovensku. Netýka sa ho priamo žiaden stupeň ochrany, keďže nepatrí do kategórie chránených živočíchov. Môže sa ho však týkať všeobecná ochrana živočíchov. Takže jeho usmrtenie by nakoniec mohlo mať následky. Najmä ak by sa preukázalo týranie, čo je neprípustné aj u takýchto zvierat, hoci potkany vyskakujúce z toaletnej misy na prízemiach panelových domov tvoria nepísanú tichú výnimku a preto veselou metlou do nich! S krtkom je to iné. Odporúčané je opatrne ho vykopať a preniesť na vhodné miesto. Radí to každý ekológ, ale vhodné miesto nikto neupresní. Malo by to byť vo voľnej prírode, na roliach. V hustej zástavbe je vhodným miestom jedine susedov udržiavaný trávnik.

Skúsite ho odniesť preč?

Krtko hĺbi svoje chodby najmä skoro ráno a pred obedom. Ak sa teda pred vašimi očami dvíha kopec zatopeného tunelu (tunely, ktoré zatopíte hadicou totiž s veľkou pravdepodobnosťou bude v domnienke, že išlo o dážď, krtko znova opravovať a v mäkkej pôde sa mu bude ľahšie hlina vyťahovať.) Tým najlepším receptom na dedinách je babička na dôchodku. Človek s množstvom voľného času aj cez pracovné dni a schopnosťou vystriehnuť krtka v správny čas. Rizikom je však nástrojom s ktorým sa pokúsi krtka odchytiť, alebo s ním zakročiť inak.

Odolný krtko a zbavenie sa ho na svojej záhrade a trávniku

Proti odolným krtkom sa na vidieku odporúča položiť do chodby mŕtveho vtáka, iného krtka po smrti, či hlodavca. Jeho rozkladajúce telo je dokonca podľa niektorých názorov jediný spôsob, ako naozaj zaručene krtka odstrašiť navštevovať váš trávnik a záhradu, ak ho nedokážete vystriehnuť a presídliť inam. Ak teda z nejakého dôvodu niečo také nájdete a ste si istý, že príčina úmrtia zvieraťa nevyžaduje úradné kontroly (vtáky a možné ochorenie vtáčej chrípky), potom je takýto nález ideálny na strašenie ostatných. Najlepšia možnosť je nález zvieraťa uloveného mačkou. Tak sa to podarilo aj v našom prípade pred istým časom. Túlavá mačka potrápila vtáctvo, ktoré by tak či tak skončilo v zemi.

krtko a handrička v benzíne petroleji

Inou fintou proti krtkom je handrička napustená v petroleji, alebo benzíne. O niekoľko dní handričku len ľahko zaťaženú napríklad kvetináčom s rastlinou, alebo ozdobným kameňom vyberte, skontrolujte a opäť navlhčite silným zápachom ropnej látky. Z handričky nesmie kvapkať a teda množstvo nesmie ohrozovať nezávadnosť pôdy. Základom je silný zápach. Cena benzínu je pomerne vysoká, preto stará finta s výfukom od auta sa na šťastie už dávno stala prežitkom.

Ekológovia nie vždy rozumejú ľuďom postihnutým krtkom

Ekológovia a nejedna organizácia odcudzuje akékoľvek snahy o likvidáciu, alebo vyháňanie krtka. Operuje často s jeho schopnosťou konzumácie hmyzu. Krtko je pre ekosystém naozaj prospešný. Menej však v úžitkovej a okrasnej záhrade, ktorá má svoj účel, investovaný čas, snahy, boľavý chrbát a zničené ruky. Krtko dokáže zničiť mnohé z priveľkých časových, finančných investícií a investícií vlastných síl a to pomerne rýchlo. Kamenistá pôda v kombinácii s krtkom je zabijak pre nože kosačiek a na tieto škody sa neprihliada.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu