Obrana proti krtom: aké zbrane zaberú na krtka?

V známej rozprávke ho vidieť neustále vonku a človek by pritom neveril, že takmer vôbec počas života nevylezie von. Krt je hmyzožravec, cicavec žijúci samotárskym životom. Vypudiť ho sa snažíme vtedy, ak nám ničí trávniky, či robí neplechu v záhrade. Lenže kým možno rozrýva trávnik a potrápi kosačku, na druhej strane nám dokazuje, že tam kde sú krtince, tam je výborná zdravá pôda bohatá na živiny. V chudobnej by neprežil. Ako sa proti nemu brániť pochopíte vtedy, keď spoznáte svojho nepriateľa.

Krtko hrabe v hline

Čím vyplašiť krtka?

Zvukové plašiče sú fajn. Nestoja veľa a fungujú bez veľkých zásahov a manuálnej práce. Solárne napájané ultrazvukové plašičky alebo tie na batérie môžu využívať zvukovú frekvenciu pod 20 Hz, ktorá im jednoducho vadí a vzďaľujú sa jej.

Ale je aj účinný bio-spôsob. Krt má citlivý nos bez nejakých zásadných vlastností. Ani veľmi citlivý ale ani oslabený. Pod zemou vníma zmeny pachov oveľa vážnejšie, než iné zvieratá. Zmeny pachov pod zemou signalizujú krtovi blízke nebezpečenstvo. Vadiť mu budú octové cibuľové kolieska, cesnak, mačacie hovienka, rybie hlavy alebo črevá uložené do chodieb. To ho zaručene vypudí. Najmä keď sa začnú zvyšky rozkladať. Odpad z cibule vrátane cíbiku je tiež účinný. Pomáha však aj skysnuté mlieko, účinné sú pokazené ustrice, alebo silno zapáchajúce mušle s mŕtvym mäkkýšom, ak ste náhodou také doniesli z Chorvátska. Pre chlapa je jednoduché do diery aplikovať handru namočenú v petroleji, alebo aromatickom oleji.

Chcete ho vytopiť? Tak veľa šťastia!

Jeden zábavný spôsob o ktorom si mnohí myslíme, že zaberá, je naliatie množstva vody do jeho chodieb. Predstavovať si, čo sa pod zemou deje, keď zurčiaca hadica prúdi vodu na bezbranného krtka je kreatívne. Zem je ale rôzne priepustná. Už po jednom metri môže prúd vody vsiakať. Krt je pritom dobrý plavec a zvládne veľa. Potrápiť ho môže zosuv bahna, ale ak nie je blízko vás, možno sa ho vodný útok nijako nedotkne.

Čo tak vyskúšať rastliny?

Rastlinná obrana je však tiež možnosť, ako úspešne proti krtkom bojovať najjednoduchším spôsobom. Prevenciou a zautomatizovaniu prírodou samotnou. Viac o rastlinách, ktoré vás môžu zbaviť krtkov v samostatnom článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu