Obrana proti krtkom: ktoré rastliny vysadiť?

Brániť sa proti krtincom a krtkom sa dá sieťami, prípravkami, plašičkami, no ide to aj prírodou. Tak trochu zautomatizovaným spôsobom bez batérií, bez údržby a ešte to prinesie vedľajší produkt – plod vašej práce. To je celkom fajn, čo poviete? Je totiž niekoľko rastlín, ktoré nás úspešne vedia zbaviť krtka a stačí ich vysadiť na miesta, kadiaľ vedie možná cesta do vašej záhrade.

Cibuľa

Užitočné rastliny

Vysaďte si ríbezle. Sú chutné, čierne sú mimoriadne bohaté na vitamín c a ďalšie. Korene ríbezlí sú aromatické, rovnako tak listy ešte za čias starých otcov používané na chutný čaj. Dnes o ňom takmer nepočuť. Čierna ríbezľa má proti krtkom dobré účinky, no krt ju vie obísť. Poistiť sa môžete hyacintmi, narcismi, mliečnikom, bazou ale najmä cibuľou a cesnakom. Vysadenie cibule a cesnaku je samozrejme pri trávnikoch ťažko predstaviteľné, no vzhľadom na mieru pachu oba druhy cibuľovej zeleniny úspešne odlákajú krta mimo vašich hriadok. Napriek osvedčeným tipom sa však neraz nájde krt, ktorý má zrejme nádchu a všetky vysadené rastliny odignoruje. Je teda nutné považovať túto metódu za veľmi účinnú, no nie absolútne stopercentnú.

Krtom však môžete dať najavo, že o ich spoločnosť nestojíte, nasadením odpudivej látky. Mŕtvej ryby, zvieracej krvi, ale aj spomínanej cibule, no uloženej do odhalenej podzemnej chodby. Viac o boji proti krtom v ďalších našich článkoch.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu