Spíte so psom v jednej posteli? Problém závisí aj od plemena

Spíte vo svojej posteli a zdieľate jej pohodlie aj s niekým iným? Manžel, priateľ, či nebodaj dieťa je ešte stále celkom bežná vec. Spávať však so psom, ktorý sa rozvaľuje pri vašich nohách a pokojne odfukuje spolu s vami, nie je ani dnes ničím výnimočným. Výnimočné je to skôr pri niektorých plemenách, kde zdieľanie postele môže tvoriť problém. Priestorový, aj hygienický.

Pest a posteľ

Pes vo všeobecnosti

Pes do postele nepatrí, povedia konzervatívni rodičia, starí rodičia, alebo aj niektorí mladí. Na 99% to potvrdia aj lekári. Dôchodca odporca takéhoto nápadu svoj názor mení, len čo si zadováži svojho prvého havkáča a pochopí, že odoprieť najvernejšiemu priateľovi takú banalitu, ako pohodlie počas noci, je jednoducho ťažké. Viete, pes do vašej postele nemieri preto, že je tam pohodlie a mäkko. Toto je len čiastočný dôvod. Oveľa podstatnejšie je pre neho to, že v tej posteli spíte vy. Má k vám blízko a môže byť na blízku, reagovať na vás a napríklad aj vy tak môžete hneď reagovať na neho. Objatím, pohladením a podobne. Na človeka zapôsobí pôsobenie tepla jeho tela, hebkosť jeho srsti a vôbec prítomnosť. To všetko je psychológia a takúto psychológiu je ťažké pretŕhať. Pes potrebuje vzťah a posteľ nevníma ako posteľ, ale ako to isté, čo ste mu kedysi dávno vy sami určili ako miesto na spanie.

Hygienické dôvody

Aj psy, ktorí majú vlasy a nevypadávajúcu srsť, majú vo vlasoch nejaké tie mikróby. V labkách nečistoty po prechádzke vonku a sem tam sa nájde aj nejaký ten parazit. Sú to však tak malé riziká, že ich s radosťou mnohí podstupujeme, aj keď svojim spôsobom tak posilňujeme vlastnú imunitu. To najhoršie, čo môžete v záujme delenia priestoru v posteli spraviť, je pustiť k vám molosoidné veľké plemená. Dá sa povedať, že je nemysliteľné hostiť vlkodava, bernardína, stredoázijského ovčiaka a mnohých iných. Nejde ani tak o ich tendenciu upravovať vzhľad povlečenia a presúvanie vecí, no zvýšen&aac ute; slinotvorba utieraná do posteľového textilu je nočnou morou aj pre majiteľov týchto psov. Nečistoty a celková hygiena je na tom horšia. Dlhá srsť a väčšie, či stredné plemeno, tvoria stále problém prevažne hygienický. Mikróby a aj pri mestských udržiavaných psov blchy, parazity, srsť a ďalšie nečistoty. Čím väčší pes, tým vyššia miera negatív.

Realita je iná

V skutočnom svete by sme pitbulla a nemeckého ovčiaka asi ťažko chceli vidieť v posteli. Majitelia, ktorí bývajú sami a sú chovateľmi aj takýchto plemien v našej blízkosti sami dokazujú, že je jedno, aké plemeno to je. Pobyt v posteli im nedokážu uprieť. Tak však aj lôžko vyzerá. Jeho technický stav nie je nutné zo strany majiteľa veľmi vylepšovať, keďže slúži dvom tolerantným stranám. O čistote sa dá pomlčať a niekedy, keď chovateľ nedáva jasné hranice správaniu oboch, seba aj psa, stáva sa posteľ aj skladiskom jeho hračiek, či dokonca potravinových zásob. Vtedy už nie je hygienický problém len pes, ale aj kosti, žuvacie hračky a v&ocir c;bec hračky, ktoré každý jeden psíčkar pravidelne tak či tak nachádza na posteli, či kdekoľvek v dome a byte.

Nezabudnite: pes, ktorý sa v rannom veku stále nepodriadil pravidlám a napríklad aj pes, ktorý chce svojho pána vytrestať, používa jednoduchý nástroj, ktorým majiteľa šokuje a prekvapuje. Vymočenie do postele pozná každý, aj keď najčastejšie v začiatkoch osvojenia šteniatka. Moč dospelého psa by sme objemovo namerali na niekoľko pohárov zapáchajúcej tekutiny, ktorá sa dostáva hlboko do matracov postele. Pachové stopy tam zostanú navždy, nech spravíte čokoľvek. Stačí jediná takáto stopa a pre psa bude aj v budúcnosti (mentálnej)jednoduchšie označkovať dané miesto opäť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu