Potkany v kanalizácií môžu prejsť cez toaletu až do bytu

Jeseň, obdobie, kedy si hlodavce rôzneho druhu hľadajú miesto na prezimovanie, je aj v znamení obstarávania zásob. Ideálne sú teplé a suché miesta s potravou, čo je doslova rajom pre myši a potkany. Tí, čo bývajú na prízemí, majú svoje prevádzky v nižšie položených miestach a na prízemí vôbec sa môžu stretnúť so škrabotom v odpadovej rúre, odtokoch, ba čo viac, aj na toalete. Sú to však potkany, ktoré prechádzajú z mestskej kanalizácie až k vám ako nepozvaná návšteva cez to najšpinavšie miesto, aké by ste v celom dome našli.

Vstupná brána cez toaletu a plastové kĺby
Jeden zásadný problém, o ktorom vedia majitelia prízemných bytov a inštalatéri, spomína potkany ako výborných lezcov. Kanalizácia miest a obci je ich plná. Nie všade sa dá vyliezť. Toalety a výlevky obsahujú síce prekážku medzi dutým priestorom odpadovej rúry a bytom. Je ňou voda v toaletnej mise. Ňou dokážu preplávať, no robia to málokedy. Oveľa častejší je pokus potkana prehrýzť rúru tam, kde ju má k dispozícií v relatívnom suchu. Ide o miesto tvorené kĺbmi tesne za krátkou rúrou toaletnej misy, ktoré nie je zaplnené vodou kým nestlačíte splachovač. Pri spláchnutí síce môžete potkana spláchnuť, no cestu k svetlu si pamätá dobre. Sklopená veľká záchodová doska má tým pádom určité opodstatnenie.

Čo s potkanom v byte
Je celkom jedno, či ste JUDr. s bytom za tri melóny, alebo mladá rodina v podnájme. Keď to kanalizácia umožní a potkan vyhodnotí, že práve u vás je cesta dnu, môže sa pustiť do práce. Ak už sa potkan do bytu dostane takýmto spôsobom, tvorí niekoľko rizík. Zahnaný do kúta je nebezpečenstvom aj pre domáce zvieratá, pre deti, aj pre dospelých, ktorí o ňom napríklad vôbec netušia. Ukryť sa môže kdekoľvek. Aj keď podľa slov inštalatérov potrubí sa toto bežne stáva, hlavne pri harmonikových kĺboch z mäkších plastov, ktoré po prehryznutí tečú a je nutná ich rýchla výmena, je zvláštne, že sa problém nikde neuvádza. Nie je v skutku z tých, o ktorom by sa ľudia bavili pri večeri, či v pracovnom kolektíve. Najjednoduchší spôsob, ako potkana dostať z bytu je dostať ho na balkón, alebo von z bytu na chodbu, kde je aj jeho fyzické zneškodnenie často menej špinavé. Ako ho zabiť spomínať nebudeme, nech sa neozývajú ochrancovia prírody. Hodením uteráka a jeho schmatnutím bez šance pohrýznutia trochu riskujete, no pri dobrom uchopení ho viete preniesť už kamkoľvek.

Kĺby z mäkkých plastov sa používajú všade tam, kde sa vymieňajú za iné. Sú ohybné a vedia sa prispôsobiť aj v stiesnených stavbách a inštaláciách. Preto ich ľudia volia. Na miesta prístupné väčším hryzavým hlodavcom však bude lepšie tvrdý plast, alebo iný tvrdý materiál.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu