Cesnak, jedna z najpálivejších zelenín z našich končín spolu s chrenom, ktoré patria medzi pôvodné rastlinné druhy. Kým z Ameriky neprišli chilli a rôzne druhy papričiek a korenín vďaka cestovateľom, cesnak bol najčastejšou nie iba zeleninou, ale aj koreninou v kuchyni starých Keltov a neskôr Slovanov. To, čo možno nie každý vie, je jeho dlhoročné využívanie v ľudovom liečiteľstve.
Cesnakové obklady, zábaly, cesnakové diéty, odvary a rôzne recepty využívajúce dokonca celú cibuľovinu s kvetom. Cesnak sa využíval ako afrodiziakum, ale aj v liečbe mužskej impotencie. Neuškodí tehotným ženám a odporúčaný je pre ľudí s vysokým cholesterolom. Za mnohé prednosti cesnaku môže aminokyselina s názvom alicín. Jej vďačíme za mnohé prednosti a osobitosť cesnaku.
Zdravotné účinky
Cesnaku určite venujte pozornosť, ak ste ho doteraz prehliadali. Má vysoko antibakteriálne účinky, účinný je proti vírusovým infekciám a pôsobí aj pri ischemickej chorobe srdca a pri vysokom tlaku. Hoci sa to nezdá, obsahuje aj glukózu, fruktózu a minerálne látky ako železo, zinok, mangán, alebo selén. V ľudovom liečiteľstve sa najčastejšie spomínal ako všeliek, dostupný a dobre skladovateľný, s účinkami na žalúdočné problémy a vredy. Jeho prílišná konzumácia môže naozaj zničiť baktérie, no mimo tie škodlivé aj prospešné. Preto je dobré zvýšenú konzumáciu cesnaku kombinovať aj s probiotikami. Ideálne množstvo sú dva strúčiky cesnaku denne.
0 komentárov