Palivové drevo bežne vo vnútri obývačky neskladujeme a tak dlhšie trvajúce zmeny na dreve ani nepozorujeme. Rodinné domy s veľkou kotolňou si to dovoliť môžu, no mnohé menšie rodinné domy, moderné domácnosti s krbom, alebo menšie domčeky s dvorom majú často riešenie v podobe drevárne. V nej skladujú drevo, prípadne plní túto úlohu prístrešok, či stena a gánok domu. Je bežné aj dnes na chalupách využívať drevo ako dekoráciu – vyskladané v rámci vonkajšej fasády krytej strechou a drevo si len podľa potreby prinášame dnu. Drevo však môže byť rôzne. Aj z búracích prác, staré zrezané trámy, alebo guľatina mladých stromov, ktoré ste zrezali na jar a nemusela dostatočne vyschnúť od vo vnútri obsiahnutých štiav.
Už menej, respektíve nikde sa nedočítate o nechcených hosťoch, ktorých prinášate do vnútra spolu s drevom. Medzi drevami, v rôznych puklinách dreva, totiž prespáva hmyz. Neškodný, ale aj prekvapivý. V našej domácnosti sa podarilo za posledných 10 rokov opakovane zažiť zaujímavú situáciu, keď v chladnom decembri alebo januári náhle precitla osa, či dokonca sršeň spiaci v pukline naštiepaného dreva. V teple interiéru sa zobudí a ešte mierne dezorientovaný začne liezť, alebo sa pustí do letu. Podobná situácia je pritom známa aj z iných rozprávaní na rôznych miestach Slovenska. Pri ukladaní dreva do koša je tak dobré pobúchať ním o iné, alebo ho lepšie vizuálne skontrolovať. Skoré večery a väčšia tma však toto môžu sťažiť.
Ďalším neduhom, ktorý sa dostáva do vnútra na dreve a v dreve sú aj mnohé iné chrobáky. Napríklad aj drevokazné roháče, spiace mravce a iné druhy hmyzu, ktoré mohli využiť drevo a zazimovanie. Občas sú to pavúky, ktoré skrehnuté mohli využiť drevo napríklad pri teplejších dňoch ako úkryt.
Stačí, že uložené drevo bolo mokré, do skladu dreva prenikla vlhkosť, alebo je guľatina len náchylná na plesnivenie. Reálne stačí jeden pôvodca zelenej plesne a vďaka prúdeniu vetra medzi drevom sa zelenými spórami znečistí povrch množstva ďalšieho dreva. Ak prinášate takéto drevo do vnútra, veľmi pravdepodobne sa zelené plesňové spóry dostanú do vzduchu. Rozvíriť ich môže už len to, že drevo držíte a prechádzate interiérom. Prúdenie vzduchu sa postará o ich roznos.
To môže zvýšiť tvorbu plesní v interiéri. Otestovali sme si to na prípadoch, kedy až použitie takéhoto dreva, napriek opatrnosti prekladania z nádoby priamo do pece, odštartovali zvýšený výskyt. Plesne je možné zneškodniť rôznymi prípravkami, no zárodky a neviditeľný výskyt je ideálne poistiť prístrojmi, akými sú germicídne žiariče.
Nasledovných niekoľko ďalších príkladov vychádza z ľudového rozprávania, niekoľkoročných skúseností, aj sledovania toho, čo môže prinášanie dreva z vonka priniesť do domácnosti.
Čím dlhšie bolo palivové drevo vonku, pod strechou, provizórnym prekrytím, alebo v kôlni, tým skôr mohlo byť vystavené príležitosti úkrytu pre hmyz. Rôzny stav dreva, porezané bútľavé kmene, staré duté orechové drevo, trámy a podobne, prináša množstvo príležitostí pre drevokazný hmyz a počas roka úkryt mnohým nespočítateľným druhom. Neskladujte preto drevo príliš doma a majte ho po ruke skôr blízko domu, prípadne skontrolujte jeho maximum pred prinášaním dnu. Vkladané priamo do krbu môže byť akékoľvek. Len nech je kvalitatívne vhodné na spaľovanie.
0 komentárov