Škodcovia v záhrade: osy, sršne aj vtáky poškodzujú ovocie

Práve je obdobie, kedy záhrady zažívajú nálet ôs, sršňov aj vtákov. Hodujú na zrelom ovocí, ktoré ste si buď nevšimli, nedosiahli ste na najvyššie konáre, alebo ste len ešte neboli v záhrade, keďže z dovolenky ste prišli len teraz. V záhradách sa to hemží osami, ktoré za určitých okolností môžeme považovať za opeľovače, no len čo vás uštipne, už to bude len stopercentný škodca.

Hruška poškodená osami

Ich prítomnosť v tomto období nie je želaná nikde a zanedbaná záhrada je priam hostina. Zrelé ovocné plody ako sú marhule, broskyne, hrušky a jablká s množstvom ďalších druhov, prilákajú vtáky aj osy. Tú sú hlavní škodcovia, ktorí na tenkej šupke schválne narušia povrch, aby sa dostali k dužine. Vtáky zobákom a osy hryzadlami. Znehodnotia ovocie, to ľahšie potom oslabené uhnije a celkom zmäkne. Vyžraté na spôsob ostrého Mesiaca na oblohe potom visia niektoré plody na strome, alebo oslabené padnú dole. Nebezpečným stravníkom sú sršne, ktoré ak si nevšimnete a ohrozíte, môžu útočiť. V okolí Senca je ich napríklad v roku 2017 viac ako inokedy.

Poškodenie: poškodené plody hrušiek, jabloní, broskýň, nektáriniek, marhúľ, fíg, nashi, na strome, alebo spadnuté plody

Škodca: osy, vtáky a sršne

Ochrana: proti osám a vtákom, ktoré poškodia zrelé plody sa dá brániť len tak, že sa zrelé plody pozbierajú. To nerobíme najmä vtedy, ak čakáme na oberačov, alebo na čas, keď bude chuť zavárať, alebo keď sa kúpia potrebné suroviny. Žiaľ, v takom prípade je nutné povedať, že s nákupom je nutné počítať skôr a prispôsobiť sa prírode. Nevyhnutnosťou je vyzbierať všetky plody popadané pod stromami, ktoré ešte viac lákajú osy a sršne hlavne preto, že plody sú ešte viac narušené a ako poškodené sa nachádzajú na viacerých miestach. Hotové švédske stoly a hodovanie.

Popadané plody zbierajte do sudov a medzi susedmi sa dohodnite na spoločnom zbere pre budúcu pálenku. Pálenice už za poplatok vypália a pripravia všetko potrebné a váš podiel je o pár mesiacov istý. Nakoniec, nemusíte byť konzument, ale vždy môžete hruškovicu, či jablkovicu niekomu podarovať ako hodnotný dar.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu