Nožnice na živý plot: vlastnosti a výber tých najvhodnejších

Ak máte dom a namiesto klasického dreveného alebo kovového plota ste zvolili živý je potrebné mať na pamäti, že sa oň treba aj príkladne starať. Nikto predsa nechce mať neupravené kríky, z ktorých do všetkých strán trčia dlhé konáre. Práca je omnoho jednoduchšia, rýchlejšia a presnejšia s elektrickými nožnicami ako keby ste používali klasické ručné nožnice.

nožnice na živý plot

Nožnice na živý plot sú určené na zastrihávanie a tvarovanie živých plotov a okrasných krov. Plotové nožnice sa oplatí zaobstarať aj na úpravu malých plôch pre zjednodušenie práce. Plotové nožnice môžeme rozdeliť podľa druhu pohonu, výkonu a dĺžky strižnej lišty. Tá môže byť dlhá od 160 až do 600 mm. Vo všeobecnosti platí, že krátke lišty sú vhodné na dokonalé a presné tvarovanie kríkov, dlhé si dobre poradia s úpravou rozsiahlejších plôch živých plotov.

Základom je strižná lišta

Strižná lišta je najpodstatnejšou súčasťou nožníc na živý plot, pretože jej kvalita priamo ovplyvňuje dobrú prácu stroja a má aj rozhodujúci vplyv na možné poškodenie listov a kríkov. Rez musí byť rovný a čistý, aby rastlinu zaťažoval čo najmenej. Preto sú kvalitnejšie strižné lišty vyrábané z akostnej ocele a obrábané laserom. Nožnice na živý plot sú na trhu s elektrickým, akumulátorovým alebo benzínovým motorom, pričom prevedenie s elektrickým motorom je najrozšírenejšie. Elektrické nožnice na živý plot sú nielen ľahké do ruky, dobre sa ovládajú, ale majú aj bezpečnú obsluhu a strihajú presne.

Elektrické, benzínové a akumulátorové nožnice

Elektrické plotové nožnice sú určené na strihanie letorastov (jednoročných výhonov) krov a živých plotov. Vybavené sú elektromotorom s bezpečnostným obojručným zapínaním, transparentným ochranným štítom, dobehovou brzdou. Elektrické plotové nožnice sú ľahké a tiché.

Benzínové nožnice na živý plot majú výhodu v tom, že sú nezávislé na zdroji elektrickej energie a vďaka svojim výkonom sa hodia na pravidelnú úpravu väčších plôch živých plotov. Benzínové plotové nožnice sú poháňané spaľovacím motorom, takže pri práci nie ste obmedzený káblom a pracovať môžete, kdekoľvek potrebujete. Určené sú na dlhodobejšie pracovné nasadenie, preto je u nich veľký dôraz kladený na prepracovanú ergonómiu.

Výborným pomocníkom pri zastrihávaní krov, výhonov krovín alebo menších živých plotov sú akumulátorové nožnice. Sú veľmi ľahké a pracovať s nimi môžete kdekoľvek na záhrade, pretože vás na rozdiel od elektrických nožníc nelimituje elektrický kábel. Vďaka svojim moderným a výkonným akumulátorom s Li-Ion technológiou vydržia pracovať aj 60 minút.

Akumulátorové nožnice vhodné pre ženy

Už dávno nie je pravidlom, že ženy patria iba do kuchyne. Veľakrát zvládajú aj práce okolo domu. Akumulátorové nožnice sa tešia stále väčšej obľube predovšetkým u žien. Sú ľahké s jednoduchou obsluhou a pracovať s nimi môžete kdekoľvek na záhrade, bez toho aby vás obmedzoval napríklad prívodný kábel. Môžu byť vybavené systémom výmenných nožov, kedy sa krátka lišta hodí na dostrihanie okrajov trávnika a dlhšia na pristrihávanie výhonkov živých plotov a krov.

Extol záhradné aku nožnice na živý plot

Foto: Nožnice na živý plot akumulátorové, 18V/1,5Ah, 560mm značky Extol Premium. Batéria je identická s akumulátorovou kosačkou výrobcu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu