Pokiaľ bývate na rodinnom dome, zrejme vás zimné počasie trochu frustruje. Nedá sa totiž veľa robiť okolo domu, rovnako aj vaša záhrada „zimuje” a v mrazoch na nej ťažko niečo vypestujete. Zima tu však nebude večne, a preto už teraz stojí za myšlienku, aby ste sa pripravili na to, čo prinesie jar a leto. Dôkladná príprava a precíznosť pri starostlivosti o záhradu, zeleninový záhon či skleník sú kľúčové.
Správne zvolené hnojivo predstavuje absolútny základ pri starostlivosti o rastliny, rastúce na záhrade. Je dobré vedieť, že požiadavky na hnojenie v jarných mesiacoch sú odlišné ako počas jesene. V priebehu jari vyžadujú rastliny viac dusíka, kým na jeseň potrebujú viac draslíka. Jednoducho, pre nasledujúcu jarnú sezónu si vyberte jarné hnojivá.
Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock.com
Ďalej je viac než vhodné vybrať si hnojivo podľa typu, resp. druhu pestovanej rastliny či plodiny. Nájdeme teda špecifické hnojivá určené na zeleninu, na izbové rastliny či vyslovene na konkrétne druhy, ako napríklad hnojivá na čučoriedky. V tomto prípade je dôležitá skratka NPK. Tá hovorí o tom, ako sú v hnojive vyvážené tzv. NPK prvky – N ako dusík, P ako fosfor a K ako draslík. V praxi to teda znamená, že napríklad NPK hnojivá na zeleninu sú vyrábané a miešané určitým pomerom živín.
Dostupné sú potom organické alebo syntetické hnojivá. Ak sa teda pripravujete na jar a na pestovanie určitých druhov zeleniny alebo ovocia, či prípadne okrasných stromov a kríkov, nezabúdajte na vhodné hnojivá.
V zime spí, na jar však znovu zaútočí. Hovoríme o burine, nepriateľovi záhradkárov i ľudí, ktorí chcú mať jednoducho pekný a upravený trávnik na záhrade. Aj toto sú dôležité aspekty z pohľadu čo najkomfortnejšieho bývania – všetci predsa chcú mať pri dome peknú záhradu a trávnik, na ktorom spočinie oko. Jedným z tipov a zároveň predpokladov úspechu sú prípravky proti burinám, ktoré by rozhodne nemali chýbať vo vašej príprave na jarnú sezónu.
Zdroj foto: Alter-ego / Shutterstock.com
Prípravky proti burinám sa inak nazývajú aj herbicídy, pričom ich delíme na totálne alebo selektívne herbicídy. Tie totálne zahubia celý zasiahnutý porast a používajú sa vtedy, ak ste napríklad kúpili zanedbanú a zarastenú záhradu, a chcete na nej začať od nuly. V prípade klasickej záhrady sa zíde selektívny herbicíd.
Aj v tomto prípade sa dá ísť ešte ďalej a vybrať si špecifický herbicíd podľa toho, či je určený na burinu na trávniku, v záhrade, v zámkovej dlažbe alebo vyslovene účinkuje proti neobľúbenému pýru. Ak vás aj v posledných rokoch buriny obchádzali, neberte to ako záruku. Radšej sa vopred pripravte a nenechajte si pokaziť záhradkárčenie či starostlivosť o trávnik neželanými vplyvmi.
Nie, teraz nejde o nastavene kosačky či závlahy. Ak má byť starostlivosť o záhradu zároveň radosťou a relaxom, je potrebné správne nastavenie mysle. Záhrada by nemala byť zdrojom neúmerného vyčerpania a napätia, ale skôr zdrojom radosti a oddychu. Preto sa na to vždy pozerajte aj z tejto stránky a zbytočne sa nepreťažujte. Ak si neviete poradiť s neželanou vegetáciou, siahnite po efektívnych prípravkoch proti burinám, namiesto bezhlavého ručného trhania. Prevencia je v tomto prípade dôležitá. Rovnako tak pomôžte rastu flóry a podporte bohatú úrodu hnojivami, či už siahnete po prírodných, alebo zvolíte radšej umelé syntetické hnojivá.
0 komentárov