Philodendron Birkin: krásna nenáročná zelená izbovka s bielou kresbou

Philodendrony (filodendróny) sú obľúbeným druhom izbových, respektíve interiérových rastlín, ktoré vynikajú svojimi listami a farebnými variáciami. Ich pôvod je v Strednej a Južnej Amerike, kde si ich variácie našli obľubu v bežných domácnostiach, aj honosných sídlach. Birkin je populárnym druhom philodendronu predovšetkým pre svoju zeleno-bielu farbu listov. Listy pritom vyrastajú už zelené, alebo naopak svetlé – zelené s bielym lemom a bielymi pásikmi.

Philodendron birkin rastlina izbová

Pri bližšom pohľade je pritom v takýchto listoch viditeľná ešte svetlá zelená, ako farba tretia. Aj tie svetlejšie listy však časom a vekom nakoniec tmavnú do tmavšej zelenej. Dokonalou kresbou a farbami môžu občas tieto rastliny pôsobiť ako umelé. Na nás tak pôsobili opakovane pri rôznom „zoznámení“. Pre ich prirodzený lesk im totiž stačí jednoduchá starostlivosť. Rastlina je ak atraktívna aj v domácnosti celkom neskúseného pestovateľa, ktorý nezabúda na to podstatné – zalievať, ak už žije v spoločnej domácnosti s izbovou rastlinou.

Pestovanie philodendronu „Birkin“

Birkin skrátka patrí medzi menej náročné rastliny, ako všetky philodendrony. Nevyžaduje si špeciálne podmienky. Ocení však svetlé miesto v miestnosti, ideálne nie na priamom slnku, ale skôr žalúziovom, alebo mimo priame lúče za oknom. Zvládne aj menej svetlé miesta, čo ho síce nebrzdí, ale môže znížiť bujnosť rastu. Najmä rastlina rastúca so svetlom rada tvorí svetlú kresbu listov a viac ju vystavuje ako výraznú na obdiv. Vo všeobecnosti je na svetlo považovaná ako nenáročná. V zime postačí zálievka raz za 10 – 14 dní. V lete raz za týždeň, alebo ak príliš preschla pôda a povrchu, aj skôr.

Zemina by mala byť priepustná, nesmie zadržiavať vodu a priam nevhodná je ílovitá, zemitá, ťažká pôda záhradná. Postačí substrát na izbové rastliny, ktorý len nenechávame úplne vyschnúť. No nezalievame ani na hulváta, kedy zatečie všetko a utopené vo vode by mohli korene zhniť. V lete rastlinu poteší poprašok čistou vodou, odstátou, či destilovanou, pre minimalizáciu fľakov na krásnych listoch. Hnojiť môžeme raz za mesiac, alebo dva. Zbytočné, alebo škodné je častejšie hnojenie.

Birkin je komerčne aj cenovo dostupným druhom. Pozrite si ponuku SvokrineJazyky.sk a možnosti dostupnosti. Buď priamo v predajni na Plynárenskej, alebo na ich stránkach online.

Čo má rastlina rada a kde vynikne?

Rastlina má rada vzdušnú vlhkosť. Profituje z nej. Príliš suché a sterilné moderné domácnosti s veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu, či bez iných rastlín, nebudú ideálnym miestom. Opäť však ide o pestovateľské odporúčanie, nie podmienkou pre prežitie rastliny. Môže byť výbornou kombináciou s inými rastlinami, napríklad na presvetlenom parapete bez priameho slnka. Napríklad v kombinácii s vysokými rastlinami, alebo nižšími. Svokrine jazyky ponúkajú druh Sansevieria v rôznych odrodách veľkostných variantoch. Aj práve vo vyšších a nižších.

Niekoľko postrehov pri Birkinoch:

  • Stonky môžu počas rastu mať jemnú červenú kresbu, ktorá tvorí límec. V určitom štádiu límec prestáva rásť, o ďalej vyrastá list, ktorý límec prerastie.
  • Rastie bujne, listy nemajú „predpísaný smer“ a tým sa práve vytvára originalita každého kúsku, ktorý nakoniec vytvára mimoriadne hustú kvetinu. Stonky stredových vyšších listov môžu prekryť menšie lístočky. Neobmedzuje sa na pár listov, ale tvorí ich viac. Rôznej veľkosti a rôzne otočených. Ich vypuklosť nie je pravidlom a jemné pretočenie vypuklosti listu napríklad opačne mu nijako neublíži.
  • Keďže Birkin môže rásť a koreňový bal rozpínať pomaly, môže byť vhodným riešením každý rok mu venovať väčší kvetináč, hoci len o centimeter. Vytraste opatrne pôvodnú zeminu, hoci len časť a doplňte novou.

Philodendron birkin rastlina izbová

  • Rastlinu môžeme množiť delením koreňov, takže pri takomto prístupe nebude nutné zväčšovať črepník. Zakoreniť môže do podoby plnohodnotnej rastliny aj neúplná rastlina vo vode. Napríklad pri pochybení pri delení a neistote, či rastlinka nový život zvládne.
  • Zdravá rastlina je výborne odolná voči škodcom. Pozor na andulky a papagáje, ak ich nechávate lietať v interiéri. Rastlina má pre nich toxické listy. Rovnako, ak by bola v dosahu korytnačka a rozhodnutie nechať ju „ochutnať“.
  • Je vysoko pravdepodobné, že ak tento druh rastliny venujete niekomu ako darček, obdarovaný môže byť nadšený aj vtedy, ak nie je nadšencom pre rastliny. Zaujme vzhľadom aj príbehom o nenáročnosti. A aj o niekoľko mesiacov, ak v takejto domácnosti prežije. Otestované.
  • Krútia sa rastlinke listy na konci až sa deformujú? V izbe je zrejme chladno, alebo prefukuje od okna. Ideálnou teplotou je 18°C, prípadne mierne viac.
  • Žltnutie listov môže znamenať premočenú pôdu a hnilobu koreňov. Hnednutie listov môže byť prejavom nedostatku vody, či mechanickému poškodenia listu. Zároveň môže ísť o prejav spálenia od slnka.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu