Nádherné a farebné izbové rastliny rodu Aglaonema pre nenáročných

Izbové rastliny sú neodmysliteľnou súčasťou každého interiéru, v ktorom sa chceme vyhnúť všednosti, vizuálnej sterilnosti a prázdnoty. Izbové rastliny vždy prinášajú viac života a zelene. Pri obľúbenom rode izboviek Aglaonema dokonca nemusí ísť o zelenú v pravom slova zmysle. Populárne Aglaonemy totiž neraz prekvapujú aj celkom inými odtieňmi listov od stonky po okraj jednotlivých lístkov. Na pohľad unikátne sa nám môžu javiť ružové listy, prípadne červené, žlté a rôzne ich kombinácie so zelenou. Dovoľujú tak farby medzi sebou kombinovať, čím dokážeme v priestore vytvoriť živý kút, ktorý sa vôbec nemusí „obmedzovať“ len klasickou zelenou.

aglaonema

foto: odrody Crete a Flamingo, svokrinejazyky.sk

Aglaonema poteší nenáročnosťou aj pestrosťou

Aglaonema svojho pestovateľa poteší pestrosťou farebných variácií, ale určite má na popularite podiel aj nenáročnosť pestovania. Rod patrí do čeľade Araceae a jeho domovinou sú subtropické oblasti Ázie a Malajzie. Sú to obľúbené izbové rastliny vďaka svojej schopnosti prežiť v podmienkach nízkeho osvetlenia a relatívne nízkej vlhkosti vzduchu (oproti prirodzenej domovine), čo ich robí vhodnými pre vnútorné priestory. V interiéroch im vieme poskytnúť bežnú starostlivosť o interiérové rastliny, kde teplota neklesá pod 10°C a keďže si ani nevyžaduje žiadnu výnimočnú starostlivosť neobvyklú od iných rastlín, je Aglaonema obľúbeným rodom aj pre „pracujúcich“ a pestovaniu nie príliš znalých.

Aglaonema ružové listy

Pestovanie

Aglaonemy preferujú polotieň alebo tieň (nie miesta s priamym slnkom) a sú schopné rásť v podmienkach s nízkym svetlom. Neznášajú priame slnečné svetlo. Sú odolné voči zabudnutej zálievke, čím sú vhodným typom izbovky pre ľudí s nepravidelnou starostlivosťou o zeleň okolo seba. V rámci vlhkosti vzduchu sa dokážu prispôsobiť bežnému interiéru, hoci v domovine boli zvyknuté na vyššie hodnoty. Teplotne im svedčí rozsah 20° – 30° a nie sú náročné ani na pôdu. Základom je, aby nebola nebola ťažká, ílovitá. Ideálne substrát pre izbové rastliny, dostatočne priepustný, aj neprelievaný, nech nezadržiava vodu. Hrozba odhnívania koreňov sa predsa týka väčšiny zelene v každej domácnosti.

agleonema ruzová

Obľúbené Aglaonemy a jej druhy

Aglaonemy majú výrazné lesklé listy, ktoré môžu byť rôznych tvarov a vzorov. Práve farba je to hlavné, čo môže ľudí zaujať. V minulosti menej známy rod sa však čoraz viac zviditeľňuje a stáva prístupnejším. Farba listov sa môže líšiť od zelenej po červenú alebo rôzne odtiene medzi týmito farbami. Aj zelená Aglaonema pritom nemusí byť len zelená. Veľmi pekný výber tohto rodu ponúka slovenský predajca SvokrineJazyky.sk

Odroda Pink Moon môže zaujať tmavozelenými listami a farebnými fŕkancami. Pôsobiť tak môže ako malé umelecké dielo vydávané za rastlinu. Zaujímavou je odroda Bai Kaw, ktorej listy sa odlišujú od bežného vzhľadu tohto rodu. Sú úzke a od stoniek biele s nádychom zelenej. Krásne sú listy druhu Bunglung Tong, ktoré vyrastajú z ružovej stonky a prechádzajú do zelených listov s bohatou žilnatou kresbou svetlej farby. Listy druhu Prosperity kombinujú svetlé zelené farby až ružovú s prechodom do červenej. Krásnou je Red Peacock, v ktorej je výrazný kontrast tmavých odtieňov zelenej v kombinácii s červenou až ružovou na bielych stonkách. S podobnou kresbou sa objavujú aj iné varianty.

Pink Lady je zaujímavý kultivar svojimi svetlozelenými listami, v ktorých mu však druhá farba prechádzajúca zo stredu listu dala samotný názov. Červenou, či skôr magentovou určite nadchne druh Red Anyamanee. Stonky á táto odroda zelené, a spodok listov svetlo ružové. Aj okraje listov prekvapia svojou zelenou farbou. Podobná kombinácia by sa na izbových rastlinách hľadala len veľmi ťažko. Ak potrebujete vedieť, čo je práve aj zo spomínaných odrôd u spomínaného predajcu aktuálne skladom, pozrite si svokrinejazyky.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu