Prechod od detskej postieľky po detskú posteľ jednolôžko. Čo ponúka?

Čas, kedy dieťaťu už nebude a nemôže stačiť detská postieľka, je individuálny. V určitom veku, predovšetkým v puberte, však má každý iné záujmy, než mal v bezstarostnom detskom veku. Vývoj dieťaťa napreduje a aj ono samo porovnáva seba s rovesníkmi, či okolím. Už to nie sú ani farby, alebo rozprávkové motívy, ktoré prilákajú pozornosť. Viac majú svoju dôležitosť rozmery, alebo prídavné funkcie a úložný priestor, či jeho kapacita.

detská izba

V úložnom priestore alebo dizajne sa ukrýva podstatný vizuálny rozdiel oproti iným posteliam. Pre tínedžera tak bude dôležité to, či pôjde o dostatočne veľkú posteľ, pohodlné miesto na spánok a zároveň mu miesto poskytne príležitosť nejakého úložného priestoru. Prípadne ide o značný upgrade, s ktorým nemôže nesúhlasiť.

Zložité, aj jednoduché

Klasické jednolôžko, samostatná posteľ, detská posteľ, alebo posteľ pre jedného, akokoľvek chcete, môže mať rôzne podoby, zložitosť konštrukcie, ale zároveň môže vynikať svojou jednoduchosťou. Výhodou sú vychytávky tvorené výsuvnou zásuvkou, v ktorej sa ukrýva druhá posteľ. Riešenie ideálne pre premenlivý počet ľudí v domácnosti, pre kamarátov na prespávačkách, alebo riešenie pre ubytovacie chaty.

Štandardom je posteľ klasických rozmerov pre matrac 90×200. Stretávame sa však aj s bežne dostupnou šírkou 120 centimetrov, hoci nie je ničím nezvyčajným aj formát 140×200. Rozdiel v 20 centimetroch je v rámci šírky postele viditeľný. Dostupný je pritom sortiment krycích plachiet alebo obliečok aj pre takéto formáty.

Väčšie šírky postelí môže laické oko dokonca vyhodnotiť ako dvojitú posteľ. Tým sa násobí aj dosiahnuteľné pohodlie a priestor. Sú ideálne do veľkých izieb, v ktorých je tak aj opticky vhodnejšie využiť „investíciu do budúcna“ a nezostávať skromne na užších rozmeroch. Takéto postele neraz dovolia prespať dieťaťu aj s rodičom, čo mnohí rodičia poznajú. Nakoniec ak takáto posteľ môže dieťaťu slúžiť až do neskorej dospelosti, je 140×200 rozmer veľkorysý a môže mať svoj zmysel.

Aké vlastnosti môžu zavážiť?

Pri výbere a spoliehaní na online ponuky je dobré sledovať, či ide o produkt na sklade, alebo sa bude na základe vašej objednávky vyrábať. Napríklad aj v rámci individuálnych požiadaviek na farebnosť, či skladbu dielov. Slovenský výrobca nábytku Drevona má pri viacerých dizajnoch možnosť výberu farby. Rovnako tak si môžete na posteľ, ktorá neobsahuje zábranu, takúto zábranu prikúpiť. To pre prípad, že posteľ bude určená pre dieťa s čerstvým prechodom z detskej postieľky na plnohodnotnú posteľ.

postele detské

Všímať si môžeme veľkosť matracu, alebo zahrnutie matracu, a roštu do ceny a ponuky danej postele. Dokúpiteľné môžu byť aj postranné zábrany. Spomínaný slovenský výrobca Drevona pri mnohých posteliach ponúka variácie farieb, alebo kombináciu niekoľkých farieb. Štandard je niekoľko drevených dekorov, biely, čierny, alebo sivý. Pri niektorých môžu mať drevené diely aj iné dekory.

Mimo drevené postele je pritom bežnou a stále populárnou podobou jednolôžkovej postele váľanda, respektíve čalúnená posteľ s vlastným vstavaným molitanovým matracom. Pre náročnejších sú však určené práve postele s roštom a voľbou vlastného matracu. Predovšetkým tam, kde sú nevyhnutnosťou voliteľné lekárom odporúčané matrace, alebo len matrace vlastných preferencií.

poschodová posteľ

Ak potrebujete postele dve, myslite aj na tento variant

V rámci klasických rozmerov izieb, nie podkrovných a atypických interiérov, za bežných okolností klasická detská posteľ zaberá rovnaký priestor ako posteľ poschodová. Môže byť riešením tam, kde nie je dostatok priestoru pre postele dve, alebo môže byť pre detský a tínedžerský vek dvoch detí riešením. Poschodové postele pritom môžu pri niektorých dizajnoch ponúkať štedrý úložný priestor, alebo ďalšie zážitky z používania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu