Vstavaná posuvná skriňa (roldor) a inštalácia: na čo pozor už na začiatku?

Posuvná skriňa, ktorej iný udomácnený názov rolldoor nie je úplne správny, je dnes bežnou súčasťou interiérov. Priam nevyhnutnou súčasťou malých bytov a stiesnených nehnuteľnosti. Nie sú to pritom len spálne a obývačke, šatníky a chodby, kde posuvné skrine nachádzajú svojich používateľov a majiteľov. Neraz nachádzame tento systém úložného priestoru a nábytku aj v kanceláriách, bankách, cestovných kanceláriách a ich skladoch a podobne.

stavaná posuvná skriňa, šatník

foto: ilustračné

Nábytok v podobe posuvnej skrine nám umožňuje časť steny a vnútorného priestoru izby zmeniť v plnej miere na úložný priestor a organizovať ho sektormi a vychytávkami podľa potreby a určenia skrine. Detská izba, obývačka, alebo pracovňa tak budú mať rôzne členenie sektorov, políc, vešiakov. Pre mnohých z nás je dokonca navrhovanie si vlastnej skrine väčším zážitkom, ako jej upratovanie. Dizajn skríň sa dá aj upraviť. Nemusia zahrňovať celú stenu, čiže skriňu je možné ukončiť v ktoromkoľvek mieste, ak má dostatok priestoru na posun dverí. Jednoducho – pridaním pevnej ukotvenej steny. Napríklad kvôli oknám, vzduchotechnike, alebo dverám.

Chcete posuvnú skriňu – tzv. Rolldoor či roldor?

Hovorovo im síce hovoríme rolldoor, alebo roldor. Mnohí predajcovia si tento názov radi vložia do stránok a na reklamu, avšak ide o používanie cudzej značky. Roldor bol dlho známou nábytkárskou značkou. Na Slovensku je preto rovnako zaužívané a vhodné používať pojem vstavaná posuvná skriňa, šatníková posuvná skriňa, alebo vstavaný šatník s posuvnými dverami. Riešenie, ktoré pre šikovného stolára, aj vynaliezavého dizajnéra ponúka široké možnosti. Všade tam, kde priestor nedovoľuje otváranie dverí, blokuje, alebo chcete získať čo najviac miesta na čo najmenšej ploche.

Skôr, ako sa rozhodnete pre výrobu a inštaláciu posuvnej skrine, dôsledne zvážte vhodnosť priestoru. Prehodnoťte vlastnosti miestnosti, jej využívanie, umiestnenie skrine a až následne dizajn. Byť rozhodnutý pre farbu skôr, než mať jasno „kde“, je určite nesprávne. Priestor by nemal byť frekventovaný, jediný priechodný a najmä nerovný. Existujúce elektrické rozvody, skrine, alebo rúry môžu v niektorých prípadoch celkom znemožniť postavenie skrine.

Rovný strop, rovné steny a rovné podlahy nie sú samozrejmosť

Najčastejší problém inštalácie posuvnej skrine aj podľa Vladimíra Babinca z rodinnej stolárskej firmy S&W Company s.r.o., s ktorým sa stolári a výrobcovia posuvných skríň stretávajú pri meraní, a najmä pri nasadzovaní konštrukcie skrine, sú stavebné nerovnosti. Panelové domy zväčša predstavujú istotu rovných panelov, alebo stropov. Nie je to však vždy. Rovnako domy, novostavby, ale tiež rekonštruované staršie domy pôsobia zdanlivo rovnými líniami. Skutočnosť však prináša azda najväčšie problémy pri celej inštalácii.

My sami sme napriek precíznej práci podlahárov a stropných sadrokartonárov pochopili, čo je rovná stena až pri montáži vstavaného šatníka. Akákoľvek nerovnosť vytvára zásadné zmeny v správaní dverí a v rôznych miestach sa môže meniť aj zvuk ich posunu. Zručný stolár je schopný dvere nastaviť, ale i táto možnosť má svoje limity. Niektoré nerovnosti je dokonca ťažké odhaliť skôr, než pri nasadzovaní konkrétnych konzolí. Pri nerovných stenách sa dá vynájsť pomocou okrajových líšt a štetín. Tak, aby sa vstavaný šatník dal otvárať vo všetkých možných kombináciách dverí a otvorenia skrine, ak vyžadujete mať práve dva sektory otvorené súčasne (pri skriniach s piatimi sektormi napríklad)

TIP: Pri stropných profiloch v ktorých prechádzajú dvere sa pri krivom strope môžu vytvárať drobné medzery. Tie však možno ľahko prekryť tmelom.

Chcem posuvnú skriňu. Čo preto mám spraviť?

Na Slovensku dnes máme ochotné firmy, ktoré k vám prídu aj do vzdialenejších miest. Nemusia byť nevyhnutne z Bratislavy, ak potrebujete bratislavskú spálňu prerobiť na modernejšiu s efektívnejším úložným priestorom. Stolárom z S&W Company s.r.o., od Topolčian nie je vzdialené ani hlavné mesto, či dokonca zahraničie. Vzhľadom na fakt, že im nie je cudzia ani komunikácia emailom, či cez Facebook sme boli schopní vyriešiť a získať príjemnú skúsenosť s nábytkom na mieru aj my. Bez toho, aby bol náš názor platený, alebo žiadaný od samotnej spoločnosti.

Pri záujme o posuvnú skriňu je dôležité:

  1. Potreba a názor rodiny. Ak sú zaprataní škatuľami a skrine praskajú v pántoch, preskočíme prvý bod.
  2. Zvolené vhodné miesto.
  3. Výber stolára – zhotoviteľa vstavanej posuvnej skrine a žiadosť o cenovú ponuku.
  4. Rodinná firma, ktorú máme v tomto prípade ako príklad, S&W Company s.r.o. dorazí zmerať priestor, alebo budúce miesto stavby.
  5. Zhotoviteľ dodá návrhy s rozmermi a zákazník pripomienkuje, premyslí si výsledok s očakávaniami.
  6. Dohodne sa čas na výstavbu. Pri menších firmách je viac pravdepodobné, že si na vás nájdu čas cez víkend, alebo v poobedňajších hodinách. Zaujímavosťou je, že len naša vlastná skriňa široká 5 metrov predstavovala prácu na cca 3-4 hodiny.
  7. Cenu skrine môže ovplyvniť počet špeciálnych prvkov, či technológií, špeciálne povrchové úpravy, niektoré farebné dekory, aj špeciálne kovové prvky a profily.

Pred príchodom zhotoviteľa:

Je nepochybné, že do zabehnutej domácnosti kupujeme vstavanú posuvnú skriňu ako náhradu za inú. Ak sme sa majstrov zo S&W Company, s.r.o. pýtali, zákazník nemusí mať žiadne nepríjemné pocity pre neporiadok v interiéri. Vypratanie a vyčistenie priestoru na novú skriňu sa vždy spája s neporiadkom na iných miestach. Dokonca rozloženými pôvodnými skriňami. Nie je tak potrebné sa znepokojovať pozývaním majstrov do domácnosti, v ktorej vybuchli pomyselné granáty. Priestor, kde bude skriňa, však musí byť bezpodmienečne čistý. S čistou podlahou, bez kobercov, nečistôt a iných predmetov.

Okrajový dojazd dverí môžu blokovať soklové lišty. S ich úpravou, skracovaním a podobne počkajte na stolárov. Až ich výpočty (a reálny dosah jednotlivých dielov výslednej skrine) prinesú lepší odhad toho, aká časť by mohla byť odstránená a nahradená tmelom, koncovkami, či iným materiálom.

Platí teda:

  • Vyprataný priestor s rezervou pre pohyb zhotoviteľa a presun častí konštrukcie
  • Problémové alebo poškodené omietky opravte, príliš staré omietky pre istotu vymaľujte, alebo použite ochranné nátery, ak si to stav nehnuteľnosti žiada.

Staršie stavby a krbové steny:

Dôležité je myslieť na vlastnosti vašej stavby. Ako majitelia ju poznáte najlepšie a preto je zhotoviteľa vstavanej skrine vhodné upozorniť na to, ak je jedna zo stien pri krbe, alebo ste v minulosti mali problémy s interiérovou plesňou na stenách z vlhkosti. V takom prípade je vhodné steny ošetriť prípravkom proti tvorbe omietkovej plesne, ako dôležitá prevencia. Vzhľadom na tieto skutočnosti (vlastnosti vašej stavby, nejde o vlastnosti skrine) potom vie zhotoviteľ upraviť niektoré časti skrine tak, aby neuzatvárali vzduch a nezvyšovali riziko držania sa nepohyblivej vlhkosti. Najmä staré domy zo zmiešaných materiálov môžu predstavovať riziko, na ktoré je dobré vopred myslieť.

 

Čo sa oplatí viac: posuvná skriňa, alebo klasická skriňa?

Počas niekoľkých mesiacov sme sa pokúšali rôznymi metrikami, názormi aj porovnaniami dospieť k jasnému záveru, do akej miery je posuvná skriňa lepším riešením, ako klasická skriňa. Dospievame k názoru predovšetkým pre viacero reálnych skúseností. Posuvná skriňa je viazaná na priestor a žiada si šikovnosť a umenie stolárskeho remesla. Klasickú skriňu zvládne akýkoľvek domáci majster poskladať a postaviť na svoje miesto. Oba spôsoby skladovania vecí a šatstva sa tak odlišujú na samotnom začiatku, ale aj v ďalekej budúcnosti. Posuvnú skriňu nepresuniete inam. V prípade, ak sa vám zunuje, neodstránite ju len tak jedným preklopením a odmontovaním pár skrutiek.

stavaná posuvná skriňa, šatník

Pre mnohých ľudí jediným nábytkom spolu s kuchyňou, ktoré možno považovať za najčastejšie potreby bežného človeka v rámci záujmu o nábytok na mieru. Úspech posuvnej skrini nahráva aj fakt, že je možnosťou, ako absolútne do posledného centimetra využiť priestor a zaručene skryť čo najviac šatstva, predmetov, či škatúľ. Opticky môže posuvná skriňa splynúť so stenami, pôsobiť čisto, nerušivo a ďalší úložný priestor si tak ani nemusíme plne uvedomovať.

Systém posuvnej skrine je však pevne ukotvený. To minimalizuje kývanie, aj možné technické zlyhania. Existuje oveľa menšie riziko poškodenia dielov, kovania a podobne. Skôr to môžu byť špeciálne prvky, zásuvky, alebo elektronické vychytávky s osvetlením, ktoré sa môžu dočkať poškodenia ako prvé. Posuvná skriňa môže byť používaná celé desaťročia a nebude dôvod ju vymeniť za nábytok. Aj preto je možno vhodné premýšľať nad dekorom (vzhľad, farba, dizajn, reliéf, drsnosť povrchu či lesk) s ohľadom na potreby miestnosti a preferencie rodiny. Napríklad ružová posuvná skriňa môže byť o 15 rokov neskôr skôr úsmevnou spomienkou na detstvo a lásku k farbe.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu