Céder atlantský (Cedrus atlantica) je v mnohých smeroch zaujímavý strom. Atraktívny svojim vzhľadom, zaujímavý extrémnou dlhovekosťou, veď sa dožíva niekoľkých stoviek rokov, maximálnou výškou okolo 10 až 20 metrov a ďalšími vlastnosťami. Jeho Glauca – striebristé sfarbenie ihličia, ale aj niekoľko variácií vzhľadu koruny z neho robí strom, ktorý kupujeme práve pre jedinečný vzhľad. Druhoradé sú mystické dôvody, či kvalita samotného dreva. Je vyslovene okrasným stromom, ktorý vyniká ako solitér.
Foto: Previslý céder atlantský, autor: Wendy Cutler, flickr.
Stretávame sa s ním v mnohých parkoch, záhradách, skalkách, luxusných záhradných kútoch s dostatkom svetla. Vyniká ako solitér pri inštaláciách s využitím kameňa, kde najmä pri pendula – previslých kultivaroch viac vynikne jeho koruna. Neraz sa tak tento ihličnan svojim rastom približuje k zemi, alebo sa jej dotýka a preto môže byť výhodou riešenie záhradného dizajnu s využitím kameňa, alebo mulču, kedy sa minimalizuje dotyk s trávou, čo je najmä estetická záležitosť, pre prípad kosenia, alebo prielezu ťahavých burín na ihličnan. Neznalí ho tak môžu vnímať ako chybný, zlomený, alebo krivý. Strom takéhoto rastu pritom nemusí byť chybný. Pri bližšom pohľade zistíte, že je jedinečný a dokáže to počas svojho dlhého života opakovane. Je unikátny a túto jedinečnosť mnohí dizajnéri priamo vyhľadávajú.
Céder atlantský „Glauca“ je vždyzelený ihličnatý strom s nádychom striebornej, ktorý zvláda aj naše zemepisné podnebie. Poradí si s teplotou -20° až 23°C, cca. Záleží od intenzity mrazov a veľkosti stromu. Stredne rýchlo rastúci strom bude rád na slnečnom stanovisku, alebo v polotieni iných stromov. Vyniká najmä ako solitér. Dospelá výška sa pohybuje v rozmedzí 10 – 20 metrov a šírka širších kultivarov (nie pendula) môže dosiahnuť aj 10 metrov. Je to však veľmi individuálne, keďže tieto stromy sú významné práve svojou jedinečnosťou.
Strom nie je náročný na pôdu. Darí sa mu v akejkoľvek pôde, kde má dostatok priestoru pre rast koreňového systému. V nádobách skôr trpí a spomaľuje sa rast. Pôda musí byť priepustná, odvodnená. Stromy, ktoré sú štíhlejšieho vzrastu musia byť chránené pred silným vetrom viac, ako tie so silným kmeňom. Najmä pendula tvary a previsnuté na jednu stranu môžu s vetrom zvádzať boj pri ktorom môže strom trpieť.
Céder atlantský bežný neprevislý kultivar, v úplnej dospelosti. autor: Val Def, flickr
Kužeľovitý céder atlantský „Glauca“ (striebristý) rastie vzpriamene do výšky. Zrezaním vrcholu síce rast spomalí, no vizuálne bude zrez vidieť. Výbornou voľbou však bude na miestach, kde oceňujete po celý rok zelený strom, ktorému môžete dopriať rast v plnej kráse. Zaujímavý je jeho kmeň, rôznorodosť konárov a predsa si uchováva svoju korunu, ktorá sa vekom môže stávať kompaktnejšou. V úplnej dospelosti môže dosiahnuť až 10 metrov šírku.
Céder kužeľovitý na fotografii a v ponuke zahradnici.sk
Kultivar „glauca“ (striebristý) „pendula“ (previslý) môže mať niekoľko variantov. Poznáme tie, ktoré sú na kmienku, tvoria unikátnu kompaktnú korunu a strom si po celé roky drží viac menej nejaký približný tvar. Ide tak o typickú pendulu, čiže strom štiepený tak, aby bol v určitej výške previslý. Zachováva si čistý kmeň, ktorý ošetrujeme pred prípadnými bočnými neželanými výrastkami tak ako pri iných drevinách. Tento kultivar je predovšetkým atraktívny pre luxusné parky, záhrady, do okolia terás, luxusných domov, predzáhrad rodinných domov, či do okolia skaliek, bazénov a pod. Strom zvláda strih, takže nemusí dosahovať veľké rozmery v šírke.
Céder atlantský na kmienku, foto zo záhradníctva zahradnici.sk
Ide o unikátny strom, ktorý patrí medzi nákladné investície. Jeho výška pri zakúpení v tomto tvare už má potrebné rozmery. Nemožno v takejto úprave kúpiť veľmi mladý strom a spoliehať sa na určitú predstavu. Stromy, ktoré v záhradníctvach s touto výškou možno získať, už majú výšku okolo 2 až 2,5 metrov a s touto výškou už môže aj samotný záhradný dizajnér počítať.
Tento strom je možné nájsť v ponuke záhradníctva zahradnici.sk na Kysuciach. Keďže je však veľký, bude si vyžadovať kuriéra, alebo špeciálnu prepravu. Pri týchto stromoch je ale vhodné obrátiť sa priamo na predajcu a kontaktovať ho aj s návrhom možných riešení s ohľadom na to, kde presne je cieľ takého stromu.
V rôznych ponukách je obľúbeným okrasným stromom aj céder atlantský previslý bez štiepenia. Je štíhlym alebo bohato rozvetveným stromom, ktorý sa v určitom bode preváži, konármi skláňa k zemi, alebo je rôzne pokrivený. Pôsobením gravitácie, svojou váhou, alebo len formovaním hlavného kmeňa a následných konárov. Takýto strom môže byť označovaný pendula, pričom ide o pendulu prirodzenú, nie posadenú na kmienku. Opäť môže ísť o unikátny strom, takže ak ho záhradníctvo prezentuje na fotografiách, zväčša je v ponuke ten konkrétny originál aký vidíte. Takáto ponuka nezastupuje jeden sortiment, keďže takouto ponukou nemožno obsiahnuť viacero stromov pre ich jedinečnosť.
foto: Mark Bolin, Flickr.
Označovanie jednotlivých predajcov nemusí byť jednotné. Rozdielom je preto od predošlého variantu kmienok. Mestské či obecné parky nimi nepohrdnú a v predaji sú bežne aj veľmi malé mladé stromy, nenáročné na cenu, či bežnú jednoduchú prepravu. Mladé stromy si vyžadujú pri silných mrazoch ochranu a počas rastu si aj dospelý strom bude vyžadovať ochranu pred vetrom.
foto: Gunter Grumer, Flickr.
Zaujímavým je aj tento kultivar. Vo svete je známych viacero veľkostí. Je jediným, ktorý sa môže pestovať bez zásadných ťažkostí v črepníku a stromu to neprekáža. Je tak šľachtený, aby v tejto úprave zotrval. Poznáme veľmi precízne vytvarované cédre, ktoré neraz korunou a konármi klesajú tak nízko, až sú pod úrovňou samotného črepníka. Môže ísť o unikátne kúsky a nesmierne cenené medzi pestovateľmi, ale aj autormi bonsajových úprav stromčekov. O niečo väčšie bonsajové úpravy bez náročných prvkov a tvarovaní môžu byť aj cenovo prístupnejšie. V črepníkoch je možné kúpiť aj o mnoho lacnejšie bonsajové stromy veľké do 130 metrov, ktoré majú bonsajovú úpravu. Ďalším tvarovaním je možné zahustiť lokálny rast ihličia na tvar gulí.
Vzpriamene rastúce stromy s rovným kmeňom sú na tieto účely najideálnejšie. S cédrovým drevom sa stretávame všade tam, kde sa dá oceniť, že ho obchádza drevokazný hmyz a aj drevokazné huby. Výborne sa hodí na exteriérové stavebné prvky, obklady, aj základové hranoly v drevených stavbách. Ideálne je na výrobu nábytku, masívneho, prípadne na výrobu dverí. V našich končinách je to však stále exotické drevo, hoci mäkké a veľmi dobre opracovateľné. Je však aj značne nákladné.
0 komentárov