Moruša previsnutá pendula poteší oko aj telo. Sadiť sa dá po celý rok

Moruša je jeden z najkrajších okrasných stromov, aké si môžeme v našich záhradách želať. Voľne rastúce ich môžeme ponechať rásť do výšky. Iné správnym strihom môžeme mať celé roky nižšieho vzrastu a pre svoje krásne listy a vzrast jednak pohladí oko, no chutnými plodmi a zdravotnými účinkami poteší aj telo a zdravie. Pri mnohých okrasných rastlinách sa stretávame s pojmom pendula. Moruše poznáme biele, čierne, prípadne čierne trnavské. Ak však nesú označenie pendula, musíme očakávať určité vlastnosti. Respektíve, môžeme sa spoľahnúť a niekoľko predností.

foto: moruša previslá rast do výšky spomalí, zhustne však koruna, ktorá na ukážkovom strome zatiaľ len začína „s objemom“.

Pendula znamená previsnutý strom „bratranec IT“

Pendula vŕby, okrasné druhy smrekov, alebo ďalších listnatých stromov sú atraktívnym kúskom v každej okrasnej záhrade, v parkoch či predzáhradkách. Sú často pýchou. Odrody rastlín s bohatým olistením pôsobia ako stoh vrchovito naukladanej slamy, len dojem ruší hustá zeleň. Previsnutý tvar u moruší znamená, že na spravidla semenáči je štep vytvorený pestovateľom tak, že rastlinka rastie len v hornej časti. Živiny si ťahá po dlhom kmeni a až v hornej časti sa rozvetvuje do koruny. Jej previsnutý tvar sa môže pokojne ťahať až k zemi.

V podstate je akousi hlavou slávnej postavičky „bratranca ITa“, keďže pár ročná pendula dokáže naozaj hustým olistením vytvoriť dojem zarastenej hlavy, ktorá konáre ťahá k zemi ako vlasy. Tento jedinečný tvar je atraktívny. Jednak preto, že ako solitér rastlina pôsobí veľmi pekne kdekoľvek. V náročnej záhrade, ako aj vo veľmi zanedbanej. Upravovať je ju možné podľa predností samotného pestovateľa a jeho nárokov. V každom prípade je pendula najmä v prvom rade okrasný prvok. Niečo, pre čo niektorí pestovatelia neváhajú zaplatiť aj niekoľko desiatok eur.

Moruša pendula je o emóciach o štipku viac

Moruša ako stromová malina vyniká chutnými plodmi a krásnymi listami. Plody môžu rašiť v podobe malých hustých kvietkov z ktorých sa plod tvorí postupne. Pomerne skoro spolu s prvými listami. Moruša biela (Morus alba) je spravidla lacnejšia. Lákavejšia je čierna (morus nigra), ktorej plody výrazne farbia. Neopakovateľný pocit je vojdenie pod korunu, pod zelený záves vyššej penduly. Znamená to možnosť skryť sa v zelenom „stane“, alebo akomsi závoji. Listy moruší sú jemné, alebo hrubé. Záleží od genetiky rastliny. Vždy sú však čisté, nepichľavé a pohyb v takejto skrýši je v rámci zelene bez problémový.

Moruša pendula záhradníci

foto: tvar previslého stromu si môžete aj upravovať a strihať v určitej dĺžke konárov smerujúcich k zemi. Zdroj: zahradnici.sk

Silne farbiace plody sú veľmi chutné a veľmi dobre sa oberajú z takéhoto miesta „z vnútra“. Plody spadnuté na šatách však môžu urobiť fľak, ktorý vám v reklamách na účinné pracie prášky neukážu. Dovolím si tvrdiť, že moruša pendula je o štipku viac o emóciách, ne možno malý krík rastúci od zeme.

Pre koho je určená moruša pendula

Určená je nepochybne do malých záhrad, do huste zástavby všade tam, kde mladá rodina hľadá krásny strom, ktorý sa nebude ťahať príliš hore. Pendula totiž znamená, že už bol nastavený akýsi strop pre rast. Hoci pendulové, čiže previslé, rastliny ešte môžu nejakú výšku dosiahnuť, niektoré sú pripravené najmä pri silných kmeňoch na už len malé zmeny vo výške. Pendula je však určená pokojne aj do veľkých záhrad, ako solitér, blízko priechodných miest, chodníkov, aby nezanikla jej krása niekde bokom.

Moruša pendula, previslá

foto: mladý strom, ktorému zhustne koruna každým rokom viac a viac a ak podmienky dovolia, potiahne sa až k zemi.

Je však najmä vecou štýlu. Mať niečo krásne, prínosné a najmä spojené s tradíciami pestovania na Slovensku, je niečo, čo chcú mnohí. Moruša čierna sa spája s dávnymi preferenciami našich predkov.

Dostupnosť moruše penduly v rámci Slovenska

Morušiam sa na Slovensku venujú v mimoriadnej miere v Pukanci. Objavuje sa v záhradách rôznych domácností po celom Slovensku, staré niekoľko metrov veľké stromy sú súčasťou parkov a záhrad už celé roky. Aj opustené usadlosti neraz prekvapia ich výskytom, kde rastú bez zásahov a rezu aj niekoľko generácií a prekvapujú krásnou korunou a nádielkou plodov. Pre moruše penduly je nutné ovládať umenie práce so semenáčmi, štepením a veľkou trpezlivosťou s časom. Pre laikov, alebo ľudí, ktorí si zariaďujú záhradu, je tak cestou k nim ich kúpa. Záhradníctva ich ponúkajú bežne. Čo je však prekvapením, vo výrazne a diametrálne odlišných cenách. Niektoré dokonca aj za sumy nad 100 EUR. Mnohé siahajú aj na ceny viac ako 50 EUR za rastlinu s neistou výškou 120 až 150 centimetrov.

moruše, plody

Foto: plody bielej, alebo čiernej moruše sú zdravé. Tie čierne veľmi silno farbia ústa a ruky.

Dostupná celoročne

Moruše sa predávajú ako voľnokorenné, ale aj v črepníkoch. Práve tie, bez porušených koreňov je bežné predávať aj počas roka. Sadiť sa totiž dajú pokojne aj v máji, júni, či v iné mesiace roka. V ponuke zahradnici.sk, záhradníctva z kysuckej obce Oščadnica, ktorí posielajú kuriérom stromy aj teraz, majú napríklad tri rôzne podoby moruše penduly súčasne.

Uvedené ceny aj rozmery sú v čase prípravy článku. Neskôr im pribudol aj variant moruša Shin-Tso. Môžu sa neskôr zmeniť, v závislosti od skladovej zásoby, ročnej sezóny, alebo priebežnej zmeny ponuky. V každom prípade, strom ako inšpirácia, alebo tip na vhodné skrášlenie, nepatrí medzi nijako náročné dreviny. Vyznačujú sa mrazuvzdornosťou a zväčša ich nenapádajú žiadne zásadné choroby. Potrebujú neprehnojenú ale humóznu, nepremočenú , ale skôr priepustnú pôdu a skôr slnečné stanovisko. Pri kosení je dobré dávať mimoriadny pozor na stav kmeňa a jeho neporušenosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu