Bazén so slanou vodou nie je s „morskou vodou“: výhody a nevýhody

Mimo klasickú vodu a chémiu používanú v našich bazénoch sa čoraz viac populárnejšou alternatívou stáva slaná voda. Vrecovaná bazénová soľ – určená do rekreačných bazénov nie je typická konzumná soľ, určená je na rozpustenie vo vode podľa pokynov návodu a slúžiť má na dezinfekciu vody prírodnou cestou. Mnohí z majiteľov nafukovacích bazénov, či vstavaných bazénov nasypú vrecko soli, no mimo slanej štipľavej chuti vody a možným fyzickým javom nadnášania sa vlastne nič zásadné v bazéne nestalo.

Soľ

Pozor na zaužívané mýty a klamy

Bazény využívajúce upravenú soľ bez obsahu jódu na údržbu vody dnes nie sú ničím neobvyklým. Slaná voda láka k pocitu, že máte v bazéne trochu mora, no salinita mora je oveľa vyššia, ako salinita vody v bazéne, ak soľ dávkujete podľa odporúčaných návodov. Očakávať, že bazén so slanou vodou bude mať nejaké pozitívne účinky na pokožku tak ako more, je tiež len snom. Soľ sama o sebe nie je tým minerálom, ktorý pôsobí na pokožku blahodarne. Ak je používaná správne, má dezinfekčné účinky na vodu samotnú. Pozor na fakt, že soľ samotná nemá dezinfekčné účinky. Ide o mýtus. Nasypaním soli do bazéna preto dosiahnete len slaný efekt a možno nehostinné prostredie pre niektoré drobné organizmy.

Výhody slanej bazénovej vody:

  • Napriek vyšším vstupným nákladom sa neskôr vracia na úspore času a úspore ďalších prác s chémiou či technikou
  • Určite ekologickejšie, s použitím menšieho množstva chémie
  • Pre dermatologicky citlivejších určite prijateľnejšia alternatíva, hoci nemá byť určený na dlhohodinové kúpanie počas dňa
  • Kryté bazény so slanou vodou môžu mať „pod strechou“ účinky pre astmatikov a na uvoľňovanie hlienov. Príbuzné pobytu v slanej jaskyni.

Nevýhody slanej bazénovej vody:

  • Spomínané vyššie vstupné náklady
  • Ak zlyhá správne dopĺňanie soli, hrozí nerovnováha a „invázia“ baktérii. Následne „opravovanie“ stavu pomocou bežnej chémie je možné, ale s vysokou pravdepodobnosťou docieli používateľ nerovnováhu – prechlórovanie vody
  • Slaná voda ovplyvňuje technický stav kovových súčiastok, rýchlejšie korodujú, ovplyvňovať môže aj stav ďalších materiálov, niektorých plastov
  • Prskajúca voda môže na niektorých chúlostivých materiáloch zanechávať stopy. Nie však také, ako pri morskej vode, keďže koncentrácia bazénovej soli je stále niekoľkonásobne nižšia, než salinita priemerného mora.

Soľ je len pre „chuť“ ak chýba potrebná technika

Nevyhnutnou súčasťou bazénu so soľou je zariadenie chlorátor, respektíve správnejšie solinátor, ktorý rozkladá soľ na sodík a chlór a odlučuje ich od kyslíka a vodíka.  Rozložením soli tak samotná soľ zaniká transformáciou na jej zložky a kyselina chlórna (aktívny chlór) môže aplikovať svoj účinok voči baktériám a riasam. V podstate tak do bazéna dostanete chlór, ktorý by ste bez soli museli dodávať v podobe klasickej bazénovej chémie. Soľ v bazéne vytvára dojem „prírodného“ chlóru, aj keď solinátor je elektrické zariadenie, ktoré vytvára chemickú reakciu.

Soľ si žiada pre jej správne využitie naštudovať objem vody v bazéne, pomer a solinátor ako zariadenie sa následne stará o úpravu soli a tá zase o úpravu vody. Drahšie prístroje sú vybavené rôznymi vychytávkami a sú schopné pracovať plne automaticky s oznámením nedostatkov. Soľ je následne potrebné v menšom dávkovaní, ako na začiatku sezóny, priebežne dávkovať (dopĺňať). Chlór tak bude aj naďalej súčasťou vašej starostlivosti o bazénovú vodu, hoci tentoraz to ide o trochu viac prírodnou cestou.

Predajcovia soli nie vždy na tento fakt upozornia. Najmä mnoho rodín si zadováži soľ a predpokladajú, že slaná chuť a nadnášanie vytvárajú zdravú ekologickú morskú vodu a nie je potrebná žiadna chémia. V skutočnosti však bez salinátora potrebujú použiť aj potrebné chémiu a disponovať filtráciou. Slaná voda môže mať efekt na šírenie rias a niektorých baktérií, nie však v pomere, ktorý je pre naše bazénové využitie bežný. Faktom zostáva i to, že takáto voda nepatrí do záhrady pre vysoký obsah soli, ktorá nemusela byť dostatočne rozložená na vyprchávajúci chlór a ďalšie látky.

  • TIP: ponuka víriviek na heureka.sk od najlacnejšej

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu