Vypustenie a zazimovanie bazéna: Kam so slanou „morskou vodou“?

Plánujete vypustenie bazéna? Bazén so slanou vodou je iný u vás ako u susedov. Každý využíva bazén v rôznej miere. Kým jeden slaný bazén má zapojený salinátor (chlorinátor) a rozkladá soľ, tak ako sa očakáva – na chlór, kyslík, sodík a vodík, iný ho nepoužívajú vôbec. Prípadne využitie soli nepochopili správne a užívajú si chuť vody, mierne štípanie v očiach, alebo zdanlivý pocit nadnášania alebo zdravého kúpania. Mať slanú vodu v bazéne je určitým spôsobom zaujímavosť, pre niekoho stále rarita a zaujímavý pocit. Nejde o plnohodnotné more a vôbec nemá zdravotné účinky, aké by sme od „morskej vody“ očakávali. Soľ, ktorú ste použili, zrejme ani len nemá morský pôvod. Žiaden strach, nejde ani o posypovú soľ, pretože sa počíta už pri výrobe, že bude plniť účel kúpania a letnej zábavy.

Voda a bazén

Vypustenie bazéna: Kam so slanou vodou z bazéna?

Ak vás bazén nie je veľkou stavbou na záhrade pred domom, zväčša zazimovanie bazéna vyriešite jeho vypustením a skrytím. Bazény veľké a s nákladným systémom majú vlastný systém odtoku do kanalizácie, prípadne disponujú možnosťou napojenia čerpadla. Bazén a jeho zazimovanie sa riadi odporúčanými pravidlami výrobcu, alebo len odporúčaným množstvom vody, ktoré ponechávame, hoci sa stáva pascou pre zvieratá, hmyz, vtáky a neraz aj ľudí. Odtiecť bazénovú vodu len tak do záhrady však nebude dobrý nápad. Nákladné trávniky by utrpeli pre zvýšený obsah soli a chlóru.

Len slaná voda bez akejkoľvek ďalšej úpravy stále obsahuje nečistoty, krémy a rôznu stopovú chémiu, ktorú je nemysliteľné vypúšťať a používať na zaliehanie záhrad. Aktívny salinátor síce soľ štiepi na ďalšie látky a chlór časom vyprchá. No vo všeobecnosti nie je vôbec niečo také, ako využívanie slanej vody, dobrým nápadom v záhrade, pri zálievke a podobne.

Tak ako kúpeľová soľ, že by do kanalizácie?

Nikto si dobrovoľne nevpustí do vlastnej pôdy škodlivé látky, ktoré celkom nepatria do vášho malého ekosystému. Každý si chce zachovať zdravú pôdu, nerozhodené hodnoty Ph, minerálov a ak, tak im jedine pomôcť. Vodu z bazéna odporúčajú aj výrobcovia a dodávatelia soli vypúšťať do kanalizácie. Problémom je, že pre mnohých je to nereálna možnosť pre vzdialenosť bazéna, chýbajúce hadice, čerpadlá, techniku, prístupnosť ku kanalizácii. To je aj dôvod, pre ktorý sa vypúšťanie bazéna spája s „riskovaním“ stavu svojho pozemku.

POZOR: Vypúšťanie do kanalizácie však má svoje obmedzenia. Nech prístupnosť kanalizácie pôsobí akokoľvek, vypustenie látok a nepovolených prekročených hodnôt pokojne hrozí aj pri slanej vode. Následne problémy v čističke sú ľahko vystopovateľné až k vinníkovi, hoci to môže byť náročné na technológiu a čas. Nie každý používateľ prípojky na kanalizáciu si je vedomý faktu, že by mohol byť trestne stíhaný za vypúšťanie chemikálií, ropných látok, olejov, či rôznych zlúčenín do klasickej mestskej / obecnej kanalizácie. Vysoká salinita vo veľkom objeme vody a obsah soli napríklad môžu ohroziť fungovanie čističky. O tom, aké obmedzenia, miera salinity, povolené čísla, normy, tolerované čísla, alebo spôsob vypúšťania nie je súčasťou žiadnej bežne prístupnej dokumentácie. Nezaškodí sa informovať priamo v spoločnosti, vo vodárňach, na obecnom úrade na konkrétne obmedzenia.

POZOR: ak máte na dvore špeciálnu prípojku na kanalizáciu a odvádzate am napríklad dažďovú vodu, môžete sa dopúšťať nedovoleného konania, prípadne tým môžete spôsobiť škodu. Na odhaľovanie pokútnych vývodov kanalizácie za domom sa používa jednoduchá technológia vháňania neškodného dymu do kanalizácie a jeho únik na viditeľnom mieste odhalí podozrivé narábanie (samovoľné upravovanie reálneho stavu oproti zaznačeným cestám kanalizácie) s projektovou dokumentáciou kanalizácie na pozemkoch jednotlivcov.

Už vysoký obsah bazénovej chémie znehodnocuje životné prostredie. Tou poslednou, možno nákladnejšou, ale najúžasnejšou zároveň, by bolo prečerpávanie použitej vody do zásobníkov ako úžitkovú vodu na splachovanie toalety. Len v rámci akejsi ekologickej vízie by to bolo najzaujímavejšie riešenie. V reálnom svete mimoriadne nákladné na skladovanie vody, vhodnú nádrž a okresané len na jedno využitie. Na toalete, v ktorej sa bežne splachuje čistou pitnou vodou, pre polovicu ľudskej populácie niečo nepredstaviteľné.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu