Balenie a posielanie stromov pri online objednávke (pred a po)

Internetové obchody ponúkajúce stromy, kríky, dreviny, bobuľové ovocie, či priesady, sú zväčša a klasickým záhradníctvom pre osobný odber. V rámci celého Slovenska ani nenachádzame príklad záhradníctva, ktoré by bolo neprístupné pre osobný odber. Internetový predaj, nech sa to zdá akokoľvek zvláštne, je dnes bežný a tak povediac bezproblémovo prevádzkovateľný. My v redakcii každý rok siahneme po ponukách viac ako desiatich záhradníctiev, aj keď skúsenosti nútia vyberať z čoraz menšieho počtu a skúšať miesta aj nové. Aj preto, že stromy sadíme vo vlastnej záhrade, ale aj záhrade ďalších ľudí, občas aj firiem. Môžeme sa spoľahnúť na lokálne záhradníctva, avšak ak nachádzate cenový rozdiel pri niektorých druhoch a môžete zaplatiť záhradníctvu cez internet o 80% menej pre celkom iné ceny v ponuke, výber je jasný. O to viac, ak je ponuka pestrá a konkrétny predajca má, čo potrebujete a aj to, k čomu sa necháte zlákať kontrolou ponuky „skladom“. Lenže je vzdialený 250 kilometrov od vás. Posielanie stromov nie je nič neobvyklé. Má však svoje zásady a žiada si určité nevyhnutné úkony. Najmä posielanie stromov počas leta a počas jari/jesene je rozdiel.

Jeden z najmladších prírastkov u nás, Ginko biloba, zabalené v sieťke a fólii. Žiadne nečistoty v aute prepravcu, zachované svetlo rastline, rastlina je živá, svieža, v kontajneri má dostatok vlhkosti na aj prípadné prečkanie víkendu v depe. Po odsieťkovaní nepoznať znaky prepravy.

Posielanie stromov počas jari a jesene

Každý záhradkár aj začiatočník rozumie rozdielu leta a jari, či jesene. Jarné (február, marec, apríl) a jesenné mesiace (október, november) sú obdobím výsadby nových stromov. Stromy nie sú olistené a nie je tak náročné dosiahnuť uchytenie stromu a jeho prežitie. Záhradníctva a škôlky predávajú v tomto období bežne vyorané, či vyberané stromy z jemných rašelín. Stromy s koreňmi, ktoré je možné baliť do vriec zadržiavajúcich vlhkosť a zaisťujúcich neznečistenie ďalších zásielok vo vozidle kuriéra, môžu byť zviazané po viac kusoch do jedného z vriec. Stromy v tomto období prežívajú bez ťažšej ujmy nejaký ten pád pre svoju ľahkú váhu a pevné časti bez jemných konárikov.

Aj balenie koruny môže pozostávať z viazania do stromovej vrecoviny, alebo do ochrannej baliacej fólie. Zviazanie príliš širokých konárikov sa môže robiť špagátmi, alebo páskami. Precízne záhradníctva strom zákazníkovi zabalia do sieťky.

Posielanie stromov počas leta a celého roka

Stromy v kontajneroch, inak povedané kvetináčové stromy, kríky a priesady môžeme sadiť v podstate počas celého roka. V zimných mesiacoch v rámci letných záhrad. Počas roka však kontajnerové rastliny neprežívajú všetko to, čo koreňové bez listov. Poškodenie jemných aj hlavných koreňov výrazne oslabuje rastlinu a jej zdravie. Ak teda získavame od predajcu kontajner s neporušenými koreňmi a rastlina bez ťažkostí prežila cestu, máme vysokú šancu na uchytenie rastlinky aj u vás. Chce to len správnu starostlivosť a vhodnú pôdu podľa typu rastliny.

Balenie stromov pred odoslaním, fotografie získané zo zahradnictva

fotografia: na požiadanie vyhotovili v záhradníctve pred odoslaním

V rámci našich redakčných nákupov sme opakovane siahli po ponuke zahradnici.sk. Dnes si tohto predajcu zoberieme ako príklad toho, ako to určite robiť. Vzhľadom na diaľku (v Oščadnici na Kysuciach) je možné získať stromy len zaslaním kuriérom. Podobne ako Stape Vajda Záhradníctvo v Čaklove a ešte niekoľko ďalších, využívajú na doručovanie kuriéra Top Trans, ktorý garantuje 24 hodinové doručenie a dokážu zariadiť aj doručenie naozaj veľkých stromov. Otestovali sme si to v druhý septembrový týždeň pri kontajnerovej slivke čerešnoplodej, ktorej výška dosiahla 4 metre. Za cenu 39 eur tento strom v takejto kvalite a výške sme nedokázali nájsť nikde inde, preto bola voľba opäť jasná. S čím všetkým vôbec pri takýchto stromoch musí predajca a zákazník počítať?

Balenie stromov na prepravu kuriérom si niečo žiada

Oslovili sme priamo záhradníctvo, ako vyzerá zásielka stromov pred odoslaním. Čím si vôbec zamestnanci záhradníctva prejdú, než takto veľký strom dorazí cez polovicu repliky k zákazníkovi. Čiastočne zvedavosť, čiastočne námet na článok a popísanie skúseností podrobnejšie, než sme tomu čas venovali doteraz. Balenie stromov sa stretáva s niekoľkými pravidlami.

  1. Predajca zabezpečuje kontajner pred únikom vlhkosti, vysypaním zeminy, pred pohybom rastliny v kontajneri.
  2. Všimli sme si to pri rozbaľovaní. V našom prípade (zásielka nebola označená portálom a ani objednávaná na adresu domazahrada.sk (BA), ale na súkromnú adresu (SC)) boli všetky koruny olistených väčších aj menších stromčekov poistené vlastnou konštrukciou z bambusových tyčí. Znamená to, že predajca využíva bambusové podpery a tenké tyče na vystuženie koruny stromov. Tú obalia kartónom a následne ochrannou fóliou. Takto poistený strom v podobe veľkého Ypsilonu pevne chráni korunu stromu. Pri pevných ihličnanoch konštrukcia byť nemusí, alebo nie je v celej korune.
  3. Veľké stromy a najmä vysoká slivka nám dorazili v sieťke. Ginko (fotografia v úvode), stromček vyslovene známy krehkosťou nových konárikov a lístkov a hustotou koruny sa aj v ich 1,5 metrovej verzii slušne zahustil, kedy je sieťka nevyhnutná. Zasieťkované sú však aj stromy z inej zásielky na iné meno a adresu, ktorú sme nedávno sledovali. Balenie tak považujeme za štandard.
  4. Je jasné, že nejaký ten lístoček odpadne. Rastliny sme dosiaľ vždy mali zaistené tak, že sa dokážu ľahko spamätať a nedochádza k fatálnemu poškodeniu.
  5. Na ginku bilobe aj japonskej vŕbe sme si všimli nepôvodnú bambusovú tyč ako podperu. Je viditeľné, že boli pridané len za čelom dopravy a nie sú bežnou oporou v ich kontajneri. Zmysel má, keďže dovolí podopierať rastlinu a korunu, ale po zabalené slúži aj ako spevnenie tenšieho kmeňa aj preto, že ide o prvé miesto, za ktoré zrejme zásielku uchopí kuriér a pri rýchlom prenášaní a zákazník.

Balenie stromov pred odoslaním, fotografie získané zo zahradnictva

fotografia: príklad balenia do „Ypsilonového lievika“. Na požiadanie vyhotovili v záhradníctve pred odoslaním

Pri rozbaľovaní opatrne

Je nepochybné, že pri balení týchto stromov musel niekto stráviť viac času, než strávite pri rozbaľovaní. Strom sa dá ľahko poškodiť, ak sa zákazník pokúša fóliu trhať. Ideálne je strihať nožnicami, nesiahať po noži, aby nedošlo k zárezom do kmeňa. Kmene stromčekov sú obaľované napevno a obalový materiál na kmeni nevisí.

Rozbaľovanie stromov z internetovej objednávky

Spája sa s kontajnerom, čiže aj uchopenie za kmeň rastline nemusí ublížiť. Strihať takto zabalené stromy odporúčame z hora nadol pomaly, pokojne jednu vrstvu po druhej. Prestrihnúť môžete špagáty držiace rastlinu pri opornej tyči, alebo drobné konáriky. Preto opatrne. Za pár rokov sme žiaľ sami zažili aj nepríjemnejšie skúsenosti zárezov. V závislosti od stromu to môže byť aj vážne poranenie rastliny. Odlamovací nôž v tomto prípade nebude ideálnym nástrojom.

Z ďalších postrehov

Ďalšími postrehmi sú vrstva z jemného dreveného prachu používaná v kvetináčoch, zadržiavajúca vlhkosť a poistenie kvetináča aj dvoma baleniami rôzneho materiálu. Niekedy dvoma vrstvami igelitu. Ekológovia budú namietať, ale predajca nič nepodceňuje. Zaistenie čo najlepšieho stavu stromu zaisťuje menšie riziko reklamácie a aj poškodenia pri preprave. V priebehu roka 2020 sme využili aj ďalších predajcov. Niektorí majú limit veľkosti stromu, ktorý je už na osobný odber a neposielajú ho pre bezpečnosť, ako aj pre možno vlastné dôvody a nemožnosť stromy baliť. Sú aj predajcovia, ktorí balia stromčeky do 1 metra do škatúľ, ktoré však kuriér nevidí a pokojne ponechá (ak mu to ťažisko neprezradí) aj hore nohami. Tak nám prišli od iného predajcu mladé moruše v apríli.

Nadšenie kuriéra z prepravy stromov? Bežne nemôže byť ani reč

Aj pre množstvo skúseností si však neodpustíme ešte jeden osobný postreh. Kuriér nie je vždy nadšený, ak vám prináša strom, veľké balenie košatej koruny s ťažkým kontajnerom, alebo len veľké konáre viacerých jarných stromov v jednom balení husto na sebe. Máme skúsenosti aj s nepríjemnými poznámkami. Top Trans bude zrejme zvyknutý na dreviny o niečo viac, keďže ich berie ako bežnú súčasť vlastných zásielok a k tomu prispôsobujú aj nakladanie vozidla. Že sme kuriéra dnes prehnali práve pre väčší strom, než aké mali vozidlo na našej trase nás síce mrzí, no v rámci toho istého dňa to doručovateľ zvládol a ak si raz nájdu tento názor – ďakujeme, že to stihli v rozumnom čase.

Článok nie je platenou inzerciou, ale reálnym ohodnotením a porovnaním skúseností. Článok je písaný z vlastnej redakčnej iniciatívy a tému pokladáme za tematicky vhodnú na domazahrada.sk. Autorom fotografie z dvora predajcu sú zamestnanci zahradnici.sk a vyhotovená bola vo štvrtok 10.9.2020 na základe žiadosti o snímku po zabalení pre predstavu o veľkosti stromov. Zvyšné fotografie sú vlastné fotografie redakcie z piatka 11.9.2020


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu