Slivka čerešňoplodá (Prunus cerasifera pissardii) strom vínovej farby

Že záhrada nemusí byť len zelená, o tom vedia svoje všetci skúsenejší záhradkári. Že záhrada nemusí byť len úžitková, o tom vie každý nadšenec pre udržiavaný trávnik a pár okrasných kríkov. Lenže sme aj takí, ktorí vyznávajú správnu kombináciu, či rovnováhu úžitkovej a okrasnej záhrady.

Slivka čerešňoplodá okrasná červená

Foto: len pre ilustráciu farba listov vrcholku stromu v rukách. Jemný kovový lesk na týchto listoch fotografia nezachytáva dostatočne.

Rastlinou, či presnejšie stromom, ktorý by mohol byť v takejto filozofii zástupcov oboch typov súčasne, je slivka čerešňoplodá. Jej latinské názvy sa môžu uvádzať aj ako prunus cerasifera a aj ako prunus pissardii, u nás tiež známe ako myrobalán. Je priam až neuveriteľné, ako tento strom vyzerá. Popiera zelenú klasiku a pritom zostáva plnohodnotným stromom, ktorý kvitne, rodí ovocie, opadáva a na jar opäť olistí svoje konáre.

Farebná záhrada si túto slivku priam vyžaduje

Pri navrhovaní záhrad, v ktorých siahame aj po farebných odlišnostiach využívame rastliny aj so žltým, či červeným a hnedým olistením. Keď siahneme po červených drevinách, sledujeme aj obdobie takéhoto sfarbenia. Pri mnohých je totiž červená sprievodným javom len v jesenných mesiacoch.

Slivka čerešňoplodá okrasná červená

Slivka čerešňoplodá sa tiež zvykne odbornejšie druhovo nazývať myrobalán. Je stromom, ktorého sfarbenie listov pri druhu cerasifera / Pissardii do výraznej vínovej červenej, alebo až tmavočervenej farby, zostáva od jari po jeseň. Iba ak jarné obdobie je to, počas ktorého môžete počítať s ešte iným sfarbením. Pre množstvo drobných kvietkov ružovej farby sa totiž farba stromu po získaní prvých lístkov viac zaružovie. Ružové kvietky kvitnú na prelome apríla až mája, podľa oblasti a dlhej zimy.

Prednosti:

  • Unikátna farba olistenia a estetickosť
  • Nenáročnosť
  • Tvarovateľnosť koruny
  • Výborná mrazuvzdornosť a odolnosť voči chorobám
  • Vhodná do znečisteného mestského prostredia
  • Väčšina druhov rodí chutné drobné ovocie
  • Takmer bezúdržbovosť a teda nenáročnosť

Ovocie a nie málo

Čisto z estetických dôvodov je možné pestovať krík slivky čerešňoplodej ako súčasť okrasnej záhrady podobne, ako sakury. Kým sakura plní úlohu len okrasného stromu, slivka čerešňoplodá už svojim názvom napovedá, že poteší aj úrodou. A nie malou. Nerodí čerešne, ale ako zástupca rodu prunus rodí slivky. Sú drobné, poznáme ich ako mirabelky, len netradične ich trháme z červeného stromu s krásnymi červenými listami.

Úrodná a na živiny bohatá pôda prinesie stromu vyššiu úrodu. Vtedy nemusí byť strom vhodný do udržiavaných trávnikov, ak je prekážkou popadané ovocie. Mirabelky si nájdu nadšencov v kuchyni aj ako čerstvé priamo zo stromu. Poslúžia na výrobu džemov, lekvárov, džúsov, štiav, kompótov, koláčov. Niektoré stromy môžu priniesť kyslejšie plody, iné lahodne sladké. Rozdiel však nemusí byť v stromoch a dostatku slnka, ale aj v jazykoch samotných ochutnávačov.

Rozlišovať môžeme druhy:

Prunus Cerasifera Pissardii alebo Nigra pissardii je zaujímavá svojou tmavočervenou farbou. Na Slnku získava ešte výraznejší tmavý tón sfarbenia. Mrazuvzdornosť sa pri strome uvádza do -40°,maximálna výška 7 metrov, ale pri tvarovaní mladého stromu od 3 m. Poznáme aj iné druhy. Napríklad Hessei:  má krásne sfarbené listy do tmavozeleno-červenej farby s ružovými nepravidelnými okrajmi s bielymi kvetmi. Dosahuje bežne len 3 až 4 metre.

Obstaranie: nákup a prevoz

Zakúpiť slivku čerešňoplodú je možné v zahradníctvach osobne aj online. Ponuky sa líšia veľkosťou stromu. Buď ide o malý krík, alebo o strom vo vyššej predajnej veľkosti. V ponuke zahradnici.sk je druh Prunus Pissardii predajnou veľkosťou 250 až 300 centimetrov. Znamená to predovšetkým to, že zakúpením vyššieho stromu je možné pri sadení mať lepšiu predstavu o nárokoch na priestor. Rovnako to znamená, že do bežného osobného auta strom nevojde.

Slivka čerešňoplodá okrasná červená

foto: pri pohľade do prezentačných fotografií predajcu je jasné, že strom upúta. Musí upútať. Fotografia však nie je z jesene, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ale pokojne môže byť letná, či po odkvitnutí.

slivka čerešňoplodá - snímka predajcu

foto: konkrétny pohľad na strom v plnej kráse vo svojej farbe, zo stránok predajcu

Cena stromu je naozaj rôzna. Strom vysoký s kontajnerom okolo 3 metrov v záhradníctve zahradnici.sk ponúkajú za 39 eur, čo je cena nižšia ako priemerná bežná cena za nižší strom. Vyššie stromy sú vhodné pre nedočkavých. Najmä však pre tých, ktorí modelujú záhradu a potrebujú pri niektorých stromoch preskočiť pár rokov čakania. Neraz je to totiž nevyhnutnosť pri dosiahnutí konkrétnych výsledkov.

Zásielkový predaj má výhodu, ak využíva kuriérov, ktorí nemajú problém s veľkosťou stromu. Slivka červená má svoje prednosti. Veľkú predajnú výšku je možné prepravovať vo vozidlách kuriérov. Ide v takýchto prípadoch a aj u tohto predajcu o kontajnerové stromy. Znamená to, že je ich možné vysádzať počas celého roka, hoci vždy je ideálne obdobie jar a jeseň. Kontajner predajca zabezpečí. Aj preto, aby neunikala vlhkosť, pre neznehodnotenie iných zásielok, zachovanie zeminy na svojom mieste, ale aj pre zachovanie stability stromu.

Slivka je doma

Foto: dostať takto veľký mladý strom do záhrady môže byť problém, ak máte kryté brány, zelené portály do záhrady a ďalšie dreviny. Stromy v predajnej výške môžu dosiahnuť 3 – 4 metre (nutné pripočítať kontajner, ktorý celkovú výšku dvíha o zhruba pol metra), no rastú veľmi vzpriamene, takže na ležato je preprava ľahká. Na snímke malé prekvapenie pri postavení po prenesení z auta od kuriéra. Od tejto chvíle už strom ale robí len radosť, pretože miesto zasadenia je vybraté práve počítajúc s jeho výškou a vlastnosťami. O pár rokov bude vyzerať celkom inak.

Pestovanie slivky čerešnoplodej

Husté olistenie a koruna je dobre tvarovateľná. Už po zasadení stromu je možné mladšie nestrihané výhonky konárov zastrihnúť na 1/3 čo podporí rast koruny a tiež plodov. Vysádzame ho na slnečné miesto, prípadne polotieň. Koruna môže mať guľovitý, elipsovitý, alebo pretiahnutý tvar. Stromy je možné tvarovať aj na „savanové“ koruny na šírku, ideálne ak ide o solitér.

Ako solitér vyniká. Jarné okvietenie pôsobí ako magnet na oči. Strom plní presne tú funkciu, ktorú očakávate od súčasti okrasnej záhrady. Poteší, že nepotrebuje veľkú starostlivosť a odľahčí tak prácu svojho majiteľa. Na jar si môže vyžiadať hnojenie kompostom, čo len prinesie ďalšie výhody a radosť svojmu pestovateľovi. Predajcovia uvádzajú rýchly rast. Výhodou je odolnosť silných mrazov, čím sa rastlina napriek svojmu balkánsko-ázijskému pôvodu stáva prístupnejšou aj pre severné oblasti Slovenska.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu