Ginko dvojlaločné (Gingko biloba) je botanický unikát a krásny okrasný strom

Ginko sa stalo synonymom pre riešenia na zábudlivosť, či podporu pamäte. Hoci pochybnosti o skutočných účinkoch na pamäť existujú dlho rovnako ako rôzne výskumy, význam ginka v ázijských kultúrach a význam ginka ako okrasného stromu v našich záhradách je nepopierateľný. Je unikátny svojimi dvojlaločnými listami, ktoré robia zo stromu jedinečný charakteristický botanický druh a pre svoj vzhľad a korunu, či svetlo zelené sfarbenie si drží vysokú popularitu. Pridáva šmrnc exotickosti, jeho pestovanie nie je náročné a jeho cena sa výrazne u predajcov rôzni.

Ginko alebo gingko, strom a pestovanie

Ginkgo, ginko, či gingko – stále ten istý botanický unikát

Zdá sa až neuveriteľné, že ginko je najstarším semenným botanickým druhom, o ktorom súčasná veda vie. Skameneliny jeho listov (jeho druhového predka) sú nám známe z druhohôr. Z čias, keď Zem obývali dinosaury a rastlinný druh ginka mal nepochybný podiel na prežití dinosaurov po milióny rokov. Vzhľadom na svoju rozšírenosť muselo byť dôležitou zložkou potravy bylinožravých dinosaurov. Tie zase boli potravou pre mäsožravcov a mrchožravcov. Prežíva na tejto planéte už viac ako 200 miliónov rokov. Práve vďaka fosíliám je ginko zaraďované medzi ihličnaté stromy, keďže listy sú akýmsi vývojovým štádiom ihlíc.

Ginko alebo gingko, strom a pestovanie

Samotný strom sa môže dožiť viac ako 1000 rokov. Jeho botanické objavenie pochádza z Japonska, zo záhrad budhistickej svätyne. Písal sa rok 1690 a ginko bolo celkom neznámym stromom, keď ho zdokumentoval nemecký botanik Engelbert Kaempfer. Jeho prirodzenou domovinou je však malá oblasť vo východnej Číne s názvom Ť-jan Mu Šan, kde rastú stromy staršie ako jedno tisícročie vo voľnej prírode. Vo voľnej prírode siaha až do výšky 50 metrov a vytvára bohatú korunu. V našich záhradách sú kultivary šľachtené dorastajúce do maximálnych rozmerov 10 až 15 metrov.

Pestovanie ginka

Pestovanie ginka nie je náročné. Nevyžaduje si žiadne extrémne podmienky. Platí, že slnečné svetlo stromu dodáva krásu a vitalitu. Je rozpoznateľný rozdiel medzi stromom žijúcim v tieni a tomu, ktorý má dostatok Slnka. Strom rastie vzpriamene. Starší neupravovaný strom môže mať členité rozloženie. To je jeden z prvkov, pre ktorý je v okrasných záhradách. Ide o strom, ktorý zvláda teplotné výkyvy, mrazy do menej než -35° C aj vysoké teplá. Prežil dinosaurov, prežije zrejme aj nás. Teda aspoň za predpokladu, že mu pomôžeme v jeho rozšírení.

Ginko alebo gingko, strom a pestovanie

Je vhodnou rastlinou do mestských parkov, nie je citlivý na znečistený vzduch. Je mimoriadne atraktívnym solitérom, nepotrebuje oporu. Môže byť súčasťou stromoradia. Listy veľké až 12 centimetrov podľa veľkosti stromu, majú svetlozelenú farbu, pôsobia krehko. Rozlišujeme samčie a samičiek stromy. Rozlíšime ich v rovnakom prostredí tak, že samčie pučia o pár týždňov skôr.

Niekoľko zaujímavostí o ginku

  • Do Európy sa začalo gingko vracať po miliónoch rokoch až v 18. storočí. Záujem oň mali predovšetkým šľachta a záhradní architekti v Holandsku, Veľkej Británii a Taliansku. Dokonca aj v Rakúsko-Uhorsku niektorí šľachtici nepohrdli ginkom ako exotickou drevinou.
  • Dnes je ginko dostupnou okrasnou rastlinou, pri ktorej sa nezabúda jej bohaté lekárske využitie. To sa viaže najmä s ázijskou domovinou a kultúrou Číny, Japonska a Kórei, kde je posvätným stromom.
  • Stromy, ktoré sú rozšírené v európskom predaji, pochádzajú z dovezených výpestkov z Ázie. Všetky takéto výpestky mali svoj pôvod v stromoch pestovaných v kláštoroch.
  • Posvätný strom je zaujímavý aj tým, že ako jeden z mála živých organizmov (niekoľko druhov stromov, kvetov, tráv a bambusu) dokázal prežiť atómovú bombu v Hirošime bez vážnej ujmy. Je známych zhruba 170 ginko stromov, ktoré prežili výbuch a rastú nerušene dodnes. Takéto stromy, ktoré prežili atómovú bombu v Japonsku nazývajú Hibakujumoku. Zaujímavé je aj mohutné ginko rastúce pri chráme Anraku-ji, ktorému celkom podriadili pri rekonštrukcii architektúru.

Ginko alebo gingko, strom a pestovanie

Zdravotné účinky

Napriek tomu, že slovenské informácie o presných účinkoch sa neraz rozchádzajú, využitie a tradícia v liečiteľstve sú nepopierateľné. Tak úzko spätý strom s liečiteľstvom azda ani neexistuje. Je známy svojim obsahom ginkolidov (ginkgetín a ginkgolid), špecifických látok s účinkami na cievnu a nervovú sústavu. Ich názov je odvodený od tohto stromu, pretože v žiadnom inom strome sa nenachádzajú.

Ginko alebo gingko, plody ovocie

Plody, ktoré môže strom rodiť v dospelosti (po 20 rokoch), využívali v Ázii na liečbu dýchacích problémoch a kašľu. Je súčasťou mnohých variácii výživových doplnkov, ktoré využívajú jeho účinky pri podpore pamäti, sústredenia a pozornosti. Účinok na stareckú demenciu je pripisovaný taktiež extraktom z listov. Zdravotné účinky však bežne pestovateľ v okrasnej záhrade nevyužije. Sú skôr záležitosťou izolovania zdraviu prospešných látok v prípravkoch. Účinok má aj ako afrodiziakum a v rámci prípravkov na posilnenie mužských záležitostí.

Ginko stromy v predaji na Slovensku

Ginko (strom Ginkgo Biloba) je využívané ako okrasný strom, no kto si chce po rokoch polahodiť na jeho korenistých plodoch, potrebuje samčie a samičie stromy, aby sa mohli opeliť. V ponukách slovenských predajcov sú ginká predávané v kontajneroch. Umožňuje to celoročnú výsadbu a lepšie možnosti uchytenia. Nebývajú označené pohlavím, keďže to veľa krát nie je pri malých stromoch jasné. Rozlišujeme rôzne varianty. Hustý Fastigiata, ginkgo posadené na kmienku Mariken, úzky vysoký Menhir so žltým olistením, alebo Troll, variant svetlozelený s klasickou stromovou korunou malého vzrastu. V ponuke zahradnici.sk je tento typ v rôznych výškach.

Gingko Biloba v predaji

 

Pri objednávke online strom prichádza v sieťke, ktorú je možné vyzliecť podobne ako sa deťom vyzlieka sveter. Strom prepravu dobre znáša a bez ťažkostí sa ujme v záhradách s rôznou pôdou a s dostatkom slnečného svetla.

Gingko dorazilo

Naše ginkgo od predajcu zahradnici.sk dorazilo zabalené v sieťke so zabezpečeným kmienkom. Postrehom pri doručení stromov sme sa venovali v článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu