Záhradná trampolína a náhradné diely, ktoré budete potrebovať

Záhradná zábava a rôzne hojdačky, detské preliezačky, alebo len klasické trampolíny, dnes nie sú ničím výnimočné. Trampolínu si zadovážime zväčša ak chceme deťom dopriať trochu vybláznenia. Čo môže byť zaujímavé na nejakom skákaní? Túto otázku si položí len skeptik, ktorý v trampolíne nikdy nestál. Majú konštrukciu prispôsobenú tomu, že sú neustále na Slnku, no nie vždy je ich konštrukcia prispôsobená pre silné prívalové dažde, niekoľko rokov vonku a najmä na zimu. Trampolína by sa mala schovávať v takých prípadoch, kedy očakávate sneh, pôsobenie vody, vetra a o to viac, ak je v okolí miesta jej postavenia viacero konárov, alebo letiacich predmetov.

trampolíny

Postaviť trampolínu pod borovice je tiež zlý nápad, podobne ako pod akýkoľvek strom. Vyhýbajte sa aj káblom elektrického vedenia a konárom. Nie ani tak pre riziká pádu konárov, či dotyku s káblami, ako pre vtáky, ktoré budú špiniť priamo tam, kde nechcete.

Trampolína, jej tri slabé miesta a náhradné diely

Ak už máte svoju trampolínu viac ako jednu sezónu, nepochybne ste si všimli jej tri slabé miesta. Sú nimi chránič pružín po obvode vnútornej časti, pružiny samotné a taktiež sieťka, ktorá bráni vypadnutiu detí mimo trampolínu. Stretávame sa s názorom, že je potrebné kúpiť novú trampolínu, ak neviete nájsť diely na starú. Občas to je len neistota a nezáujem zmerať obvod, nazrieť na škatuľu, alebo si dlhý meter požičať. Sami sa stretávame s tým, že rodičia nechávajú deti hrať sa v roztrhaných chráničoch pružín, kým už dávno stratil bezpečnostnú a ochrannú funkciu. Náhradné diely nemusia byť drahé a trampolína môže plniť funkciu ako nová.

trampolína veľká

foto: Príklad trampolíny s vonkajšou ochranou pružín „za sieťkou“ z pohľadu detí.

1. Chrániče pružín na trampolíne

Chrániče pružín odchádzajú pomerne skoro. Ich úloha nie je len chrániť pružiny, ale aj deti, detské nohy, či ruky. V opačnom prípade riskujete bolestivé zranenia, vyvrtnutie končatín, ale aj výraznejšie poškodenie ochrannej sieťky. Mimo to, poškodený okolitý lem trampolíny, chrániť pružín, alebo ak chcete obvodová plachta má tiež úlohu chrániť pružiny, ktoré síce odolné sú, no nedokážu vzdorovať dlhodobým dažďom. Hrdzavejúce pružiny sú problémom a ich výmena je drahá, prípadne komplikovaná.

Chrániče pružín na trampolíny sa kupujú podľa rozmerov pôvodnej. Nie je nutné dodržiavať vždy vyslovene značku. Kľúčové je, aby šlo o chrániť, ktorý má požadovaný priemer a šírku krycej plochy. Číselný údaj v názve chrániča vždy obsahuje priemer celého kruhu. Lepší predajcovia uvádzajú aj šírku samotnej krycej plochy. Skôr ako si kúpite vlastný kryt, siahnite po metri a zmerajte absolútnu šírku celého kovového kruhu celej trampolíny. Náhradné diely stoja pre menšie trampolíny od 16 eur do 50. Pre väčšie od 26 eur vyššie. Chrániče sa môžu aj tým, či sú vnútorné oproti sieťke, alebo vonkajšie, oproti sieťke. Niektoré konštrukcie, totiž majú ochrannú sieťku posunutú nad chrániče, aby sa celkom vyhli dotyku s pružinami.

2. Pružiny

Kým väčšina ťažkej konštrukcie je pevná, pružiny sa javia tiež veľmi pevné. Napriek tomu, ak nie sú kryté chráničom a pôsobí na ne dážď, alebo je trampolína otočená a leží v stojatej vode, je to problém. Môže vznikať korózia. Kvalitné pružiny síce niečo vydržia, no ak sa aj stratia, sú dôležitým článkom, ktorý musíte do trampolíny doplniť. Ide o pomerne nákladnú záležitosť. Záleží len na predajcoch a dobrom vyhľadávaní. Kupovanie náhradných pružín je náročnejšie. Pre laika je nutné kupovať presné rozmery, ale aj pevnosť. Výhodnejšie sú sety viacerých pružín v jednom balení.

TIP: Vyhnúť sa výmene pružín dá v podstate jednoducho. Na zimu odkladajte celú trampolínu rozloženú do pôvodného stavu v škatuli. Dávajte pozor na  obvodový kryt pružín, aby nebol poškodený, deravý, prepálený Slnkom a pod. vtedy vydržia pružiny čo najdlhšie.

3. Obvodová ochranná sieť

Sieťka, ktorá tvorí ochrannú stenu po obvode trampolíny môže byť súčasťou s chráničom pružín. Náhradné diely môžu byť rôzne kombinovateľné. Ideálne je však v tomto prípade zakúpiť priamo značkový diel podľa značky trampolíny a modelu. Sieťka, ak nebolo možné použiť pôvodnú, poškodila sa a nepomôže ani šikovná krajčírka, potom vyžaduje presné rozmery. Menšie môžu spôsobiť problematické využívanie a neplnenie si svojej úlohy, ale pokojne môžu menšie alebo väčšie rozmery spôsobiť rýchlejšie poškodenie. Obvodová sieť môže byť nákladná položka, ktorá predraží pôvodnú cenu trampolíny.

Penové vnútra, ktoré môžu byť pri niektorých modeloch súčasťou takýchto zásielok, sa dajú nahradiť rovnakým a stabilnejším materiálom – izoláciou v kúrenárstve. Sú pritom lacnejšie, ako to, čo môže ponúkať niektorý predajca. Penová izolácia obaľujúca vodovodné rúrky je v predaji každého dobrého predajcu stavebnín a kúrenárskych potrieb.

TIP: Vyhnúť sa výmene obvodovej siete je možné jednoducho. Poučte deti, ako aj návštevy, aby trampolína slúžila len na určitú mieru bláznenia sa. Deti, ktoré vedia, že sa sieťky nesmú dotýkať a slúži len na prípad núdze, to majú ľahšie. Verejné trampolíny veľmi nevydržia. Veď obľúbené sú kúsky kaskadérov, ktorí sa odrážajú od stien, alebo vešajú po stenách. Takýmto prístupom skrátka veľmi rýchlo stratí sieťka svoju funkciu a budete musieť kupovať novú. Aj to je dôvod, prečo niektoré reštaurácie a letné terasy neobnovujú pôvodné trampolíny, hoci niekedy kúpia celý nový kus.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu