Rakytník nevysádzajte blízko pri dome. Sila jeho koreňov je prekvapivá

Rakytník riešetlakový je vynikajúci odolný strom, ktorý plodí výnimočné plody. Ich obsah vitamínu C a vôbec ďalšie zdraviu prospešné látky sú zrejme dôvodom, pre ktorý ho chceme mať blízko. Po mnohých skúsenostiach osobných, hoci tie voľne prístupné nie sú až tak podrobné, odporúčame vysádzať rakytník ďalej od domu. Ďalej od stavieb, múrov a ďalej od susedov. Nasledovný príbeh nech je inšpiráciou ostatným, prípadne príkladom toho, ako to môže dopadnúť, ak máte očakávania a rakytník využívate ako zdroj unikátnych bobúľ… a nevidíte pod zem.

Rakytnik riešetlakový, vysádzanie a riziká, pozor na korene

foto: Rastúci rakytník prelomil a zdvihol betón na mieste, kde mal len 10 centimetrov. Krík vyrašil na miestach, ktoré bolo od „matky“ vzdialené asi  8 metrov.

Rakytník a jeho silné nenápadné korene

V našom prípade sme mali dve samice a dvoch samcov. Vysadených približne 5 metrov od chodníka do záhrady a približne dva metre od betónovej základovej dosky dielne a sedem metrov od vysadených stromov sa nachádza stavba rodinného domu. Úrodná hnedozem, hoci od pôvodných majiteľov poznačená vysokým obsahom skla a iného odpadu, dopriala stromom dostatok živín. Samica od vysadenia v roku 2013 vyrástla z malého stromu na 4 metrovú výšku už v roku 2017 a po zastrihávaní sa ďalej ťahala do výšky. Už v priebehu 2018 až 2019 sme mali možnosť vidieť viacero vyrastených stromčekov v okolí rakytníkov. Všetky mladé samostatné stromčeky vyrastajúce z hliny v rádiuse 2 metrov od najväčšej samice sa dali vykopať s príliš bohatou koreňovou sústavou a tvorili samostatný strom. Poslúžili ľuďom v okolí, ako podarúnky a sami dosahujú pekné rastové vlastnosti.

Rakytnik riešetlakový, vysádzanie a riziká, pozor na korene

Foto: Z každej pukliny, starej, aj novej vyrastá v okolí pôvodného miesta rakytník. Dokonca aj z prekyprenej a očistenej pôdy na pôvodnom mieste sa začínajú objavovať nové rastlinky. 

V roku 2019 na jeseň však rakytník musel preč. Dlhšie plány zbaviť sa ho prinútili rozkopať dvor a odstrániť stromy, ktoré začali naberať nezvládnuteľné rozmery. Dôvodom boli aj susedia, u ktorých sa medzi pásmi vybetónovanej plochy vstupu do garáže začal objavovať rakytník. 4 metre od matky. Druhým dôvodom bol objav rakytníka v pukline betónovej dosky v strede dielne. Pri vykopávaní sme mali možnosť vidieť rozsiahle korene, množstvo malých rastlín, ktoré zhltla kosačka a v plnej veľkosti sme ich nikdy nevideli, no ich korene bujneli.

Prekvapenie v roku 2020 prináša zdevastovaný pozemok

V roku 2020 sa stretávame s niečím, s čím sme nepočítali. Rakytník je preč niekoľko mesiacov a na dvore sa začal dvíhať betónový chodník. Na niekoľkých miestach praskol, inde sa dvíhajú len jeho časti. V puklinách už v marci začali rašiť mladé kríky husto olistených rakytníkov. Rakytník dorástol aj na druhom konci dielne tesne pred múrom do domu. Ide o sedem metrov od pôvodnej matky, ktorá tak vynikala svojim rastom a korene z nej smerovali všetkými smermi. Pri výkope stromov a prekyprení pôdy aspoň do polmetra hĺbky sme sa síce pokúsili vybrať maximum koreňov, no tie, ktoré vyrazili na vzdialenejšiu výletnú trasu, už boli mimo dohľad. Najmä, ak sa ocitli pod betónom. Zvláštnosťou je hrúbka betónového chodníka, ktorá mala približne 15 centimetrov.

Rakytnik riešetlakový, vysádzanie a riziká, pozor na korene

foto: chodník v okolí popraskal a z prasklín z pod zeme vyrastá… rakytník.

Na niektorých miestach zrejme oslabený betón uvoľnil cestu husto a divoko rastúcemu zhluku koreňov a na fotografiách je vidieť, ako veľmi je po tejto chybe poznačený dvor a chodník. Z obáv toho, čo sa udeje so základmi domu a kde v dome samotnom vyraší rakytník, je nevyhnutné problém riešiť. Ideálne čo najskôr.

Riešenia existujú

Mimo kompletné prejdenie zeminy je vhodné použiť prípravky na odstraňovanie drevín. Ide však o silné prípravky, ku ktorým nie je návod len tak na parádu. Kríky vyrastené do výšky 1 metra môžu tvoriť problém väčších rozmerov. Je tak dobré krík zastrihnúť a počkať na vyrašenie mladých lístkov, cez ktoré herbicídy do koreňov vstupujú oveľa ľahšie. Naše očakávania sú, že herbicídy určené nie na buriny, ale priamo na kríky a náletové dreviny, zaberú a zapôsobia priamo v podzemných koreňoch. Betón je nenávratne poškodený a vyžiada si renováciu. Celé to však prináša dva dôležité poznatky.

Rakytník nepatrí do blízkosti susedov, do blízkosti stavby a betónových chodníkov, či základov. A celá skúsenosť je tiež námetom pre článok, ktorý môže pomôcť vám pri plánovaní toho, kde rakytník vysadiť. Ide o unikátny krík so zdravotným prínosom. Avšak ak vás pripraví jeho koreňová sieť o nervy, má aj iný zdravotný vplyv. Ten nechcený. Fotografie v článku zachytávajú náš problém a najmä záujem mať rakytník blízko „po ruke“.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu